Sari la conținut

Suierat metalic la accelerare intre 2500 3000 rpm


Postări Recomandate

Salurare,

Detin un Duster 1.5 dci 4x4 din 2014 cu 102000km.

Incepand de ieri am observat un suierat metalic ca se curea/ rola la accelerare la 2300 3000 rpm in toate vitezele mai putin a 1 a. Zgomotul este destul de puternic, se aude lejer in masina.

Daca iau piciorul de pe accelaratie se opreste. Daca accelerez agresiv scoate doar un scancet / suierat scurt si pe urma liniste. Daca accelerez treptat / normal incepe si suiera pana pe la 3000 rpm dupa care se linisteste. Suieratul isi schimba tonalitatea pe perioada unei reprize. Din putere nu pierde, accelereaza la fel de bine. Pe loc daca o accelerez nu face deloc acest suierat.

O chestie foarte ciudata este ca acest suierat a aparut imediat dupa ce am mers cu aprox 120km / h printr o ploaie destul de puternica, depasind cateva tiruri care improscau apa.Nu vad sa fie vreo legatura dar mi se pare coincidenta prea mare : cum s a linistit ploaie cum a aparut suieratul.

 

Si intrebarea este : ce poate fi? 

Va multumesc si astept pareri.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era bine daca puneai o inregistrare..

Poate fi o problema de etanseitate a furtunurilor ce duc la turbina sau turbina insasi, desi ar fi trebuit sa se auda si cand accelerezi in gol. Mai degraba banuiesc ca de la transmisie vine.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...