Sari la conținut

Tutorial montaj carlig remorcare Dacia Duster 7 si 13 pini


Postări Recomandate

Salutare! Cine imi spune si mie ce anume nu functioneaza la o rulota daca folosesc o priza cu 7 pini + adaptor la 13 pini?Prima chestiune,iar a doua doresc un sfat... e bine sa vopsesc carligul si toata tigania ce se monteaza pe masina cu vopsea neagra sau sa le las toate asa zincate  cum au venit?Am tot carlig Galia ca cel din foto de mai sus.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 92
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Atasat aveti tutorialele Renault pt montajul carligului de remorcare (atelaj remorcare) pt Dacia Duster, versiunea cablaj 7 pini - ISO1724 si versiunea cablaj 13 pini - ISO11446.   Coduri :   -kit

si poza carligului galia

La rulota e musai de 13 ca să îți poata menține frigiderul pornit și sa îți încarce și bateria de pe rulota dacă exista. Lucrurile astea nu se pot obține cu priza in 7 pini + adaptor de la 7 la 13 pin

Posted Images

Salut, la rulota pe priza de 7 pini + adaptor in 13 pini nu iti va functiona frigiderul caci nu vei putea asigura + permanent inspre rulota pe instalatia de 12 v.

Al doilea punct: in cazul in care rulota este echipata cu acumulator propriu si legat la instalatia acesteia, acumulatorul nu va putea fi incarcat de la masina.

  • Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sunat la vocea clientului inainte sa montez sa ma documentez in privinta garantiei, adica daca montez altceva decat la dealer in ce mod se pierde garantia. Bineinteles ca duduia mi-a zis ca pierd intreaga garantie a autovehiculului.... am ras si i-am spus ca este o aberatie ceea ce mi-a transmis, in cel mai rau caz se pierde garantia instalatiei spate in care s-a intervenit (dar si acolo e cu dus-intors caci nu s-a taiat niciun fir, deci ai motiv in caz de ... sa te certi cu ei).

La dealer mi s-a cerut suma de 1500 lei. Cu banii astia mi-am montat carlig + instalatie 13 pini can bus de la Galia zincat care il consider foarte solid, instalatia a fost conectata prin mufe rapide prin intepare fire nu taiere. Mi-a ramas in buzunar o suma considerabila cu care am putut sa ii i-au si scuturi diferential + rezervor + medianav. 

Spor la alegere !

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au spus in reprezentanta ca pot monta ce carlig doresc eu,dar pentru ca se umbla si la instalatia electrica,e mai  bine sa il montez la un service autorizat Dacia.Eu am cumparat in primavara carligul de origine cu tot cu instalatie,doar ca atunci nu am reusit sa-l montez pentru ca a trebuit sa plec,iar intre timp am avut o oferta de nerefuzat asa ca l-am vandut si acum mi-am luat altul marca Galia.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Știe cineva dacă se pot activa și alte funcții în afișajul de bord? M-ar interesa de ex temperatura ulei, presiune exacta roti etc.
    • Salutare, Amortizoarele se inlocuiesc pereche pe axa,asa ca trebuie sa le schimbi pe ambele punte spate. Te sfatuiesc sa pui amortizoare OE sau Monroe.Ambele sunt agreate de Renault.La 4x4,amortizorul are flansa fixa cod 543A06915R, trebuie 2 bucati.Se inlocuiesc cu masina pe elevator sau pe canal.Operatia dureaza in jur de o ora per roata.Se lucreaza sub autovehicul spate si in portbagaj.Atentie la scoaterea arcului de pe amortizorul vechi si montat arc pe amortizorul nou.Trebuie presa si banc de lucru pentru evitarea accidentelor de munca.                                                Service „Bun si Ieftin” nu exista.Ieftin doar la un mecanic care ti le schimba in fata porti ,cu lucru pe genuchi.                   Atentie, dupa inlocuirea amortizoarelor pe axa spate,la 4x4,este recomandat sa se faca geometria rotilor si vei vedea ca sau schimbat valorile fata de cele din fabrica.   Spor la treaba    
    • Salutare! Am o Dacia Duster 2 1.6 SCE 4×4, fabricată în 2018, și am observat că un amortizor de pe puntea spate are scurgere de ulei, deci cel mai probabil este compromis și trebuie înlocuit. Situația curentă: Amortizorul spate prezintă pierderi de ulei/gaz și necesită înlocuire. Întrebări pentru comunitate: Ce coduri OE originale ați folosit sau știți sigur că sunt corecte pentru amortizoarele spate la Duster 2 4×4 (2018)? – Am identificat ca posibil corecte codurile 562107298R și 562103964R; confirmă cineva din experiență? Ce producători aftermarket recomandați pentru amortizoarele spate pe acest model? – Mă interesează experiențe reale legate de fiabilitate și comportament în timp. La schimbarea amortizorului spate, ce alte piese ați înlocuit sau recomandați să fie verificate / schimbate preventiv? – flanșă superioară? – burduf de protecție și tampon de limitare? – bucșe de prindere / șuruburi? – alte elemente specifice punții spate la Duster 2 4×4? Recomandați un service bun și ieftin pentru înlocuirea lor în București? Orice informație din experiență directă este binevenită. Mersi mult!
    • Iar pentru cine doreste atasez si procedura din care au fost date cele doua poze, dar sunt mai multe:
    • Am un bun prieten care lucreaza pentru un producator de transmisii /cutii de viteze, mi-a oferit multe date, cifre si cazuri concrete referitoare la schimbul de ulei, span, uzura componentelor, reclamatii, etc. ..., ceea ce am scris (inclusiv cu bold) ramane valabil. Repet, depinde care este cauza acelui "zgomot deranjant", functie de aceasta se poate schimba si demonta /monta mai putin sau mai mult si sper sa nu ajungi la acele saibe =pozitia 17 (pe care le-ai mentionat si insistat cu ele) pentru ca atunci destul de probabil ca vei mai avea cateva "provocari" (si nevoie de mai multe extrase din Dialogys), iti doresc sa fie ceva simplu si usor de identificat si schimbat, plus ca important poate sa fie asa cum am scris si identificarea cauzei radacina (nu doar "constatarea" si schimbarea componentei defecte). Spor si bafta!
×
×
  • Creează nouă...