Sari la conținut

Duster Ph1 H4M 4X4 Laureate D69


Postări Recomandate

Buna seara si bine v-am gasit , de o luna sunt proprietarul unui duster sh ph1 din 2010 e5 , am optat pentru varianta la mana a doua si din cauza intentiei da a monta o instalatie gpl . Masina am luat-o cu 70000 km si am ales euro 5 in speranta ca pe viitor voi monta un pilot automat aftermarket (e5 avand clapeta elecrica) si varianta asta mi s-a parut mai simpla decat cea cu actuator vaccumatic.Vechiul proprietar montase o parte din accesoriile pe care aveam si eu de gand sa le montez un modul de inchidere geamuri , senzori de parcare , aparatoare noroi , barile transversale si alte accesorii . Ca si minusuri un pic de rugina in zona gatului de la rezervor jantele au cateva puncte de oxid o sa le revopsesc si clasice probleme la motoarele astea cu aerul fals (am schimbat deja garniturile de admisie) fara a rezolva mare lucru , o pornire mai lunga sa zic ca nu porneste "la sfert"nu stiu daca nu se incadreaza in normal , dar per total sunt multumit de masina in viitorul apropiat voi mai adauga scaunele incalzite , o folie pe spate, o alarma cu pornire si eventual o rezerva ingusta

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult , am primit cu masina un dosar cu facturi si carnetul de intretinere din care reiese ca in afara de revizii s-a mai inlocuit o conducta servodirectie si o bieleta atiruliu , pretul 7000 eur fara taxa platita (la momentul achizitiei era scutita de aceasta taxa) , cand am cumparat-o am observat ca si toba de mijloc a fost inlocuita nu stiu din ce cauze, cert este ca factura pentru toba lipseste , distributia schimbata la 60000 zic eu regulamentar

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da , scuze am gresit eu codul K4M este motorul , referitor la pornire nu este asa deranjant , atat ca am sesizat si o intrerupere la relanti si bujiile usor afumate , azi am dat si senzorul de turatie jos l-am curatat dar fara nici o schimbare bujiile le-am schimbat am montat unele cu doi electrozi de la renault ce se potriveau pe vechiul logan 8v mai studiez

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

Dupa cum am promis mai sus , am mai studiat dusterul , am ajuns momentan la o concluzie , aerul fals ce facea motorul sa ramana putin turat la schimbarea treptelor de viteza provenea atat de la setul de garnituri admisie (5 buc ) cat si de la o garnitura (mic burduf) dintre carcasa fitrului de aer si decantorul de ulei pentru recirculare gaze de pe capacul chiluasei , personal am folosit diluant pentru degresarea pieselor apoi aderom (un fel de prenandez) intre cauciuc si plasticul filtrului de aer cat si un oring de cauciuc potrivit in diametru peste piesa de cauciuc, usoare scapari mai sunt dar problema s-a ameliorat puternic , din pct meu de vedere loc sa montez un colier nu este , iar pt o demontare usoara a carcasei filtrului asta a fost cea mai la indemana varianta

am ramas cu pornirea "lunga" si o usoara intrerupere sesizabila la relanti , daca aveti ceva sfaturi , indrumari referitor la cele doua probleme v-as fi recuscatorpost-5365-0-36876300-1487025171_thumb.jpg

Editat de BDMX
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...