Sari la conținut

Fete de usi dezlipite - Duster PH1


Postări Recomandate

1. Cam pentru asta e un forum conceput "sa ne bagam in seama", "sa ne dam cu parerea" cu intrebari, raspunsuri, opinii, laude si critici, ajutor, samd.

2. Am facut apel la logica mea cand am afirmat mai devreme ca o persoana (fizica sau juridica) alege Duster pentru capacitatile sale binecunoscute de a aborda si alt teren decat asfaltul dintre blocuri sau autostrazi. Sper sa nu gresesc cand spun ca un Logan de exemplu ar fi mult mai potrivit pentru o astfel de exploatare. (Consum, dimensiuni, manevrabilitate).

Nu cred ca exista o companie care sa doteze flota cu Duster, indiferent de echipare, daca utilizatorii circula de la o cladire de birouri la alta.

Ar fi interesant si as aprecia daca un utilizator de Duster "de firma" de pe forum ne poate spune considerentele pentru care compania la care lucreaza a ales aceasta masina pentru flota.

3. Butonul de "like" cu ce te-a mai suparat, mister?!

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 48
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare,   Am cautat pe forum aceasta problema, si nu am gasit nimic despre acest subiect, asa ca rog moderatorul/admin-ul sa ma corecteze daca e necesar, si problema a mai fost semnalata.   Am

si apa cu fonominul ce miros o sa dea?,dar rugina?daca intra apa fonominul va fi ud permanent

Eu am evidentiat doar un fapt...Sunt flote care nu sunt cumparate pentru OFF...Deci extensia comentariului meu este de genu "sa ne dam cu parerea " In aceasta tema putem comenta si de ce Dacia a scos

Mmmm, eu am ales Duster pt. ca rulota, cea mai ieftina masina noua in stare sa traga baraca mea, in ideea de a o trage lejer.. Secundar, a urmat ca nu strica sa fie 4x4, ca m-am saturat sa raman iarna cu masina in zapada, ca gropi, ca mai mergem pe la tara, ca daca ploua pe acolo sa nu ne kkm pe noi prin noroaie si alte avantaje d-astea de deriva din diesel 4x4 110cp cu o garda mai inalta. Ar mai fi cei care au vrut sa aiba si ei o masina mai impresionanta, chiar daca o ard prin oras sau din cand in cand pe autostrazi, de unde banuiesc ca exista variantele 4x2, benzinare sau dieselu' cu mai putini cp. Dar ceva gen flote la companii sau firme cred ca a fost ales pt. capacitatile "binecunoscute de a aborda si alt teren decat asfaltul dintre blocuri sau autostrazi".

Editat de danielcojocar
In Regulament, la Art 2 este interzis scrisul "ne"-Romanesc. Nu mai scrie tara cu... tzara! Si nici alte cuvinte de acest gen...
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa revenim pe subiect pt ca se deviaza...(cine doreste piste false...n-are decat sa intrebe firmele de securitate/paza de prin Bucuresti si aiurea in tara de ce au achizitionat in flote Duster...ca doar nu pazesc drumuri de off si alte ocoale silvice...exclus Petrom care are si motive de dotare cu Dustere- deplasari in off la sonde de ex...)

Deci sa raspundem strict la subiect pentru ca eu am intrebat mai mult de 1 ''meserias'' dintr-un service si nu numai din Bucuresti ci si din tara despre aceasta problema care face obiectul prezentului topic.

- in general nu au fost probleme in masa privind infiltratiile de apa la aceste zone(usi)- ceva mai dese au fost pe zona inchidere hayon- precizez ca e vorba de probleme reclamate de vehicule in garantie sau nu

- infiltratiile de apa,la nivelul usilor, apar cand folia de plastic de pe interiorul usii(aflata-normal- in spatele panoului de usa) are cordonul de mastic desprins sau intrerupt-folia adera la tabla de pe interiorul usii printr-un cordon de mastic- in timp,de la fluctuatiile de temperatura sezoniere masticul isi pierde elasticitatea si de aici desprinderea de pe tabla (favorizata cumva si de socurile la nivelul caroseriei aparute mai des la cei ce folosesc dusterelul prin off mai intens)- excudem aici interventiile efectuate de(sau nu) de ''meseriasi" prin demontare panou usa si pozare deficitara la remontare(folosirea aceluiasi cordon vechi de mastic)

- in concluzie este de verificat daca aceasta folie are pozitia corecta pe fata interioara a usii(unde apare problema) si daca fantele de evacuare de la baza usii nu sunt cumva obturate/colmatate...

Cam asta e - deci luati problema ''in dinti" si rezolvati-o ca altfel drobul de sare este intr-un echilibru instabil- iar ca sa o dam iara pe discutii serioase nu-i de gluma cu apa prezenta in habitaclu(mai ales pe timp de iarna)-tot copilul stie ca in stare solida apa isi mareste volumul si apa infiltrata te miri pe unde(la inghet) va creaza daune inzecite-nemaivorbind de conexiunille pe instalatia electrica prezente prin interiorul masiniii

Si apropo de Adras...am incercat de curand sa ajut un prieten sa-si cumpere o masina Dacia nu conteaza modelul...am fost pe la vreo 3 cazuri si toti aveau (intamplator)carnetul de intretinere cu stampile Adras...deci ca sa fiti siguri de ''ora exacta'' intrebati mai multi detinatori de pendula nu doar unul singur si acela ''meserias\\ :flowers: .Sarbatori cu bine... :santa:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea ca Dusterul este o masina doar pentru offroad si ocoluri silvice nu mi se pare in intregime buna, asta apropos de firmele de paza si securitate, la care ma gandeam cand am zis ce am zis mai sus. Adica la clientii care locuiesc in zone in care nu sunt drumuri bune. Plus ca iarna, pe stradute, chiar si in oras, nu prea se da zapada asa repede. Ok, ca bgs-ul are/ avea hummer'e, sunt convins ca nu tine de nici un aspect practic. Uite, am un vecin cu firma de paza si protectie, o sa-l intreb ce masini a dat la angajati, poate ma insel eu si este de fapt show-off. In rest, cu mastica si folia si interiorul usii, este absolut logic ce zici.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu apa inghetata prin diverse lufturi chiar de luat in seama, buna punctarea! Te trezesti la primavara cu diverse luft-uri sau gaurele mai mari decat trebuie.. in masina zic!

 

Si apropo de Adras...am incercat de curand sa ajut un prieten sa-si cumpere o masina Dacia nu conteaza modelul...am fost pe la vreo 3 cazuri si toti aveau (intamplator)carnetul de intretinere cu stampile Adras...deci ca sa fiti siguri de ''ora exacta'' intrebati mai multi detinatori de pendula nu doar unul singur si acela ''meserias\\ :flowers: .Sarbatori cu bine... :santa:

 

Mister, ori am petrecut eu mai mult decat e nevoie de Mos Nicolae, ori nu inteleg exact la ce te referi aici... Cu ora exacta si pendule, si ceasornicari..

Eu i-am "mostenit" de la vechiul proprietar al masinii, care mi-a zis ca service si revizii face la ei, si ca e multumit. M-am dus si eu acolo fara asteptari prea mari, si am ramas placut impresionat de niste oameni binevoitori si priceputi. Adica, cel putin, sunt transparenti, discuta cu tine, iti explica tot ce intrebi, si in plus fata de alte service-uri cu blazon, poti sta langa masina in timpul interventiei, poti veni cu piesele tale samd.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ptr a reduce umiditatea din panourile laterale, din usi, si pe sub presuri ( se intampla sa urc cu zapada pe papuci si sa se prelinga pe langa presuri) eu folosesc cu incredere pliculete de silica gel recuperate de prin diverse ambalaje. Cred ca am juma de kil de silicagel imprastiat prin masina.

 

In caz ca ajunge apa inauntru (mocheta, la picioare,etc..,) presarati cu incredere 1kil de orez in zona afectata si lasati 1zi sa absoarba umiditatea..... apoi aspirati... ridicati mocheta sa nu stea pe tabla, eu usc cu un phoen locul, si apoi mai las silicagel presarat pe acolo o vreme, peste cateva zile il aspir.

 

 

Atentie la cablul de la antena CB (sau alte cabluri de la alte gadget-uri), apa se prelinge pe cabluri si intra in interior pe langa chedere. Deobicei chederul este deformat de cablu dar nu urmareste perfect forma cablului. Acele mici intreruperi sunt suficiente ca apa sa se prelinga in interior.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea ca Dusterul este o masina doar pentru offroad si ocoluri silvice nu mi se pare in intregime buna, asta apropos de firmele de paza si securitate, la care ma gandeam cand am zis ce am zis mai sus. Adica la clientii care locuiesc in zone in care nu sunt drumuri bune. Plus ca iarna, pe stradute, chiar si in oras, nu prea se da zapada asa repede. Ok, ca bgs-ul are/ avea hummer'e, sunt convins ca nu tine de nici un aspect practic. Uite, am un vecin cu firma de paza si protectie, o sa-l intreb ce masini a dat la angajati, poate ma insel eu si este de fapt show-off. In rest, cu mastica si folia si interiorul usii, este absolut logic ce zici.

Nu lungim discutia ca iesim din topic,,,Am expus problema(strict pe topic) cum am considerat eu mai pe intelesul tuturor si gata.Restul e doar discutie de pahar...Daca vrei ne intalnim in cursul saptamanii prin Bucale si mai stam de vorba...mai facem o gluma...ca vorba reclamei la suc...VIN sarabatorile VIN...daca vinul o fi suc pentru unii!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu apa se rezolva asa:

1. se schimba periile exterioare ale geamurilor , cu perii exterioare de la PH2 - cost in jur de 490ron - pe comanda

2. se schimba chederele exterioare de pavilion, cu chedere exterioare de la PH2 - cost in jur de 480 ron - pe comanda.

 

La Ph1 periile exterioare, din constructie lasa apa sa se scurga intre fata de usa (tabla) si interiorul din plastic. Practic daca fantele de scurgere din usa sunt infundate cu praf, noroi,etc., apa se va duce in interiorul masinii.

La PH2 periile au alta forma constructiva si nu lasa apa sa se scurga intre geam si fata de usa.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...