Sari la conținut

adailton

Dacia Duster 4x2, atat pe sosea cat si in natura

Postări Recomandate

Salut,

Ar fi cazul, in cel mai serios mod posibil, ca si altii care au 4x2 sa vina la viitoarele intalniri ale Dusteristilor. Si voi aveti Duster!

Acum am fost 3.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Undeva in Muntii Buzaului, incarcati aproape pana la refuz de bagaje, pe drumuri de macadam, invartindu-ne in jurul localitatilor Colti, Bozioru, Alunis, cautand daci impietriti in gresia muntelui si legende despre Tara Luanei:

nrbn.jpg

xpfz5.jpg

8imgx.jpg

A fost cea mai lunga excursie din aceasta primavara, prilej cu care am circulat aproximativ 100 km, in doua zile doar pe drumuri de piatra. Masina s-a comportat excelent si cu toate ca am fost patru oameni in acele zile plus bagaje, nu am avut nici o problema la hopuri.

Pentru cei care au 4x2 si vor sa iasa in natura...evitati sa calcati pe iarba umeda sau teren umed, daca aveti anvelopele M+S...DE ACOLO NU MAI MISCATI. Pentru aceasta masina, cu acest tip de tractiune, terenurile ierboase, umede sunt faliment total.

In schimb nu aveti probleme deosebite pe macadam, drumuri cu pietris, piatra. Nu va aventurati unde simtiti ca nu mai puteti inainta. Mai bine mergeti pe jos..:) nu va bazati pe ESP in afara asfaltului, deoarece mai mult va incurca.

Ideala pentru vaile inguste, pietruite din zona montana.

Drumuri bune, drumuri de poveste!

Partajează acest post

Link spre post

post-3058-14013767189292_thumb.jpg

Nou intrat in clubul "doiarilor" dar cu noul motor de 1.2 tce. Sper sa ne vedem curand la vreuna din intalniri!

Trimis de pe al meu HTC Desire 500 folosind Tapatalk

Partajează acest post

Link spre post

post-3058-14013767189292_thumb.jpg

Nou intrat in clubul "doiarilor" dar cu noul motor de 1.2 tce. Sper sa ne vedem curand la vreuna din intalniri!

Salut

Frumos utilaj ai! Sa il folosesti sanatos(i)....sunt tare curios sa vad cum se comporta motorasul tau pe sosea....apropo, care a fost motivul pentru care ai luat varianta 4x2?

Partajează acest post

Link spre post

Pt ca am vrut motorul de 125 cp si pt ca il folosesc 90% in oras.

Partajează acest post

Link spre post

Salutare,

Undeva in Muntii Buzaului, incarcati aproape pana la refuz de bagaje, pe drumuri de macadam, invartindu-ne in jurul localitatilor Colti, Bozioru, Alunis, cautand daci impietriti in gresia muntelui si legende despre Tara Luanei:

....

A fost cea mai lunga excursie din aceasta primavara, prilej cu care am circulat aproximativ 100 km, in doua zile doar pe drumuri de piatra. Masina s-a comportat excelent si cu toate ca am fost patru oameni in acele zile plus bagaje, nu am avut nici o problema la hopuri.

Pentru cei care au 4x2 si vor sa iasa in natura...evitati sa calcati pe iarba umeda sau teren umed, daca aveti anvelopele M+S...DE ACOLO NU MAI MISCATI. Pentru aceasta masina, cu acest tip de tractiune, terenurile ierboase, umede sunt faliment total.

In schimb nu aveti probleme deosebite pe macadam, drumuri cu pietris, piatra. Nu va aventurati unde simtiti ca nu mai puteti inainta. Mai bine mergeti pe jos.. :) nu va bazati pe ESP in afara asfaltului, deoarece mai mult va incurca.

Ideala pentru vaile inguste, pietruite din zona montana.

Drumuri bune, drumuri de poveste!

Cand spui M+S te referi la anvelopele stock Continental sau chiar la anvelopele de iarna ?

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Inregistrare/Autentificare

Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

• ForumDuster.ro pe Facebook

• Topicuri

• Postări

• Ar fii indicat ,mai ales că nu este o operatie complexă, si uleiul nu este scump . Acum cum crezi .
    • La 150.000 km ai mei ar trebui să schimb și uleiul din cutie, bănui că nu a fost schimbat, l-am luat la 132.000.
    • Multumesc frumos. 😊 Si citisem la un moment dat un articol care ii cita pe cei de la Dacia, iar ei spuneau ca la fiecare 54 de secunde iese o masina de pe linia de productie, mai mult ca sigur referindu-se la toate modelele de automobile.   Si ca si un update, chiar acum dimineata am discutat cu tipul de la vanzari si mi-a spus ca a scazut cu o zi, adica in 06.02.2020 masina iese din productie si in maxim o saptamana ajunge la ei in curte. 
    • Curioasă treabă dacă te gândești că în 2018 Dacia avea o cadență de fabricație de ~27 Dustere/oră şi cifra asta creşte în continuare. Chestia că intră pe linie în ianuarie şi iese de pe linie în februarie îmi cam dă de gândit On: Felicitări pentru alegere și drumuri bune!
    • Intalniere de iarna Olanesti - Valcea - Februarie 2020       ( Reiterez, mai jos, propunerea lui Cornel care pare atractiva: )   https://forumduster.ro/profile/6350-cornel/   Stimati colegi Dusteristi,      Avand in vedere ca de la intalnirea din vara din Delta Dunarii nu ne-am mai vazut, ce-ar fi sa facem o intalnire de iarna .      In acest sens , am amorsat ideea de a face o intalnire de socializare in statiunea Olanesti -Valcea( eu fiind din Ramnicu Valcea), prezentandu-va mai jos o oferta de pret a unui amic care are un hotel cu 45 camere. La prima strigare pretul este de 315 lei/persoana/sejur. Cred ca as mai putea  negocia un pic. Partea buna , ne lasa cu "combustibilul" de acasa, deci fiecare isi aduce ce doreste si cat doreste. Pentru sambata seara se poate face o cina festiva si un DJ sau o formatie care pentru 10 lei de persoana  ne canta pana dimineata ( asta este optional) .  Ca data, cred ca in luna februarie ar fi bine, poate pana atunci va ninge si in zona noastra, sa putem face o iesire la zapada. Deci....dragi colegi dusteristi, daca credeti ca ideea este interesanta , astept de la Dvs. pareri, opinii , sau ....negatii.      Pot fi contactat pe maill : [email protected] ; [email protected] sau telefonic 0748196717      O saptamana plina de bucurii.      Cornel Georgescu    La 06/01/2020 16:58, Hotel Suprem a scris: > Referitor la solicitarea d-voastra, cazare 2 nopti cu mese incluse si > acces Spa- grup Duster, va inaintam oferta noastra dupa cum urmeaza: > > - cazare cu acces Spa - 70lei/pers/noapte > > - mic dejun: 20 lei/ pers/zi > > - pranz: 45 lei/pers/zi > >  - cina- 45 lei/ pers/zi > > Daca se doreste intrarea cu cina si iesirea cu mic dejun, 2 zile de > cazare, tariful este de 315 lei/pers ( tariful include TVA). > > In eventualitatea in care oferta noastra prezinta interes vom stabili > de comun acord perioada , urmand ca ulterior sa se faca rezervarile in > baza avansurilor virate in contul nostru bancar. > -- Va multumim. O zi buna ! Cu stima, https://hotel-suprem-olanesti.ro/tarife-si-oferte/ Departamentul Receptie 0250 775 157 0745 669 670   Citează
  • Creează nouă...