Sa1fire
Members-
Număr conținut
129 -
Înregistrat
-
Ultima Vizită
-
Zile Câștigate
21
Orice postat de Sa1fire
-
Salutare Cu 2 zile înainte de a împlini un an de când am ridicat mașina, am pățit-o: la iesirea din Bucuresti, pe soseaua Alexandriei, înainte ca aceasta să devină E70, la limita cu orasul Bragadiru, în timp ce oprisem la trecere de pietoni, o șoferiță cu mașină închiriată a intrat in spatele masinii mele, fără nici un semn că ar fi încercat macar să frâneze. În timp ce stationam (pe banda 2) am observat că pietonii care începusera traversarea s-au oprit si priveau în directia mea ... în urmatoarele fractiuni de secundă am simtit izbitura. Partea buna e ca nu au fost victime - masina me
-
@fersedibogdan Mulțumesc de răspuns - am reținut recomandările si voi ține cont. Nu îmi doresc neapărat ceva ieftin - barele vor fi pentru un portbagaj de pavilion doar pe perioada concediilor - in rest, nu le voi ține pe masina, deci șuieratul nu ar fi o problema, oricum toate produc oarece zgomot suplimentar. Incă o dată, mulțumesc Cele bune!
-
Din iulie 2021 tot urmăresc ”vestitele” bare "Menabo" la Lidl, dar ... nu au apărut de atunci. Aș fi bucuros să aflu, de la cei care au cunoștintă, despre alte variante de bare transversale, bune calitativ la prețuri decente. Multumesc anticipat
-
Dacia Duster cel mai mic consum
topic a răspuns la Sa1fire dust3radmin în Dacia Duster topuri si recorduri
Duster 1.0 GPL - iulie 2021 - 14000 km Consum exclusiv urban doar în București: 9,3 l GPL/100km / luna martie 2022 / 1600km / ”încărcat” cu 2 persoane (mai rar 3) + 10-30 kg în portbagaj/circulat doar la ore cu trafic de vârf (7-10 și 16-19) / ECO folosit dimineata la primii 3-4 km, cand masina functioneaza pe benzină / Stop-Start folosit aproximatv 1/3 din timp. Se adauga un mic consum de benzină pe care nu l-am monitorizat (masina merge un timp pe benzina la porniri + rulare 30-50 km doar pe benzină între plinurile de GPL - între plinuri ”golesc” totdeauna rezervorul de GPL). -
Salutare Azi am observat prima ”problema” cu ... vopseaua - a sarit vopseaua de la sigla. Masina fiind în garantie aș putea să merg să le spun să inlocuiască sigla, insă am o reținere - cred ca la fel se va intampla si cu alta nouă (vara, masina sta destul de mult in soare) și pierdere de timp la service. Cred că daca vreau sa o colorez la loc o pot face fara prea mari batai de cap. Stiu că e ”mai nimic” ceea ce s-a intamplat, dar am zis să spun si altora, eventual sa aflu si alte păreri.
-
@tynn23 Într-adevăr ai avut un pret foarte bun. La 48000 km se consideră ”motor nou” (până la 60000-80000 km, în funcție tipul motorului, se consideră și se întreține ca ”motor nou”). Eu cred că dacă îți îndulcești privirea când te uiți la Dusterul tău, cauți în pușculiță ceva mărunțiș și îl pui la punct, o să ai o mașină bună câțiva ani buni. Diferențe mari între PH 2 si PH3 în afara de formă nu prea sunt - nici PH3 nu are cel mai ergonomic post conducere, și chiar daca au imbunatatit izolarea fonica, tot zgomotos este la viteze mai mari, ca orice SUV. Si avand în vedere că nu ai dat mul
-
Duster Extreme este un Duster Prestige full (fără Pachet harti, pentru că exact asta nu are inclus în preț Extreme). Diferența de preț este de 100 E în plus, pentru un Duster Extreme, în toate variantele de motorizare propuse de Dacia (verificat prețuri pe configurator). Pentru cei 100 E dați în plus primesti la Extreme, diferit față de Prestige, următoarele: - jante negre - inserții portocalii (interior-exterior) + inscripționare spate Duster cu portocaliu - tapițerie dedicata Extreme - oglinzi retrovizoare negre, în loc de argintii Deci, mașina este un P
-
@crypto Un Duster 2 PH3 4x4 DCI Prestige - 2018 a costat, nou, peste 20000 E. Mașina este ca nouă la 15700 km. Un mare avantaj este că îi cunoști istoricul real și chiar există o persoană care iți poate da toate informațiile despre mașină fără pic de subiectivitate. Chiar dacă am Dusterul de putină vreme, am condus Dacia aproape 14 ani și știu sigur că este o mașină care ține cu buzunarul proprietarului, din toate punctele de vedere (consum, piese, service, consumabile samd) La o diferență de pret, față de o masină nouă, de aproximativ 7000 E, cred că este ”best dea
-
@tynn23 Spuneai de Logan 1,4 mpi - 2008 si Skoda Octavia 1 Tour 1.9 TDI - 2008. Despre Skoda Octavia 1 Tour 1.9 TDI se zice, în glumă, că au scos-o din fabricație pentru că nu se strica și consuma prea puțin. Despre Logan ph1 (după 2007), tot în glumă, românii spun că este ”Cobra” Daciilor (cu trimitere la renumitul Mercedes Cobra, care, întreținut corespunzător, îl puteai ține o viață). Ținând cont de acestea, s-ar putea spune că sunt 2 rivali cu ”greutate” ai Duster-ului diesel pe care îl ai, dar : - sunt masini cu muuuuult mai putine dotari iar ce nu există ... nu se
-
Majoritatea bujii și motor culoare galben
topic a răspuns la Sa1fire Georgegeorge în Sectiunea tehnica
@Georgegeorge Și uite așa @PufarinaUcigasa a avut dreptate: ”In loc sa cauti o parere despre o posibila cauza, mai bine cauta pareri despre cineva care chiar stie sa foloseasca diagnoza si sa iti repare masina.” Am să contabilizez și eu această recomandare la ”Lecții învățate”, pentru că este valabil pentru oricare sofer, indiferent ce masina deține și am să dau un like pentru această lecție, pe care poate că o știm, dar nu o aplicăm pentru că ne focusăm pe alte repere. Un mare LIKE meriți și tu @Georgegeorgepentru că ai revenit și ai prezentat rezolvarea, ceea ce, din păc -
In trecute vremuri, Aro era o mașină bună. Comparativ, Duster este mai ”de oraș” și ceva mai puțin ”cărăuș”. Durata de viață a unei mașini este cam 10 ani. In cazul de față, are deja 7 si este destul de normal să mai apară probleme (nu doar la Dacia). Consumul mai mare pe autostrada cred că poate fi inglobat in consumul mediu iar despre consumul mediu la diesel-ul de 1.5, stiu că este unul destul de bun. Defectiunile din cauza Doreilor nu trebuie sa le atribuim mașinii. Zgomote/troncanituri apar la orice masina dupa un timp si pot avea multe cauze (inclusiv Dorei) insă trebuie
-
Între produsele Dacia, Duster este mașina despre care s-a vorbit cel mai puțin ”de rău”, atât în țară cât și ”dincolo”. Dacă nu esti între cei care preferă doar ”high class” (chiar si la mâna 3, 4, 5 samd), atunci Duster poate fi pentru tine o mașină rezonabilă. Și eu sunt de acord că prețul ar putea fi măcar un pic mai jos, însă, dacă urmărești promoțiile, la care adaugi și ”rabla”, și chiar o promoție a dealer-ului, vei reuși să obții un preț bun (în cazul meu, cu ”rabla” + 2 discounturi am obținut un preț mai mic decât cel de listă, cu aproximativ 3000 E - in afara de reducere am
-
Dacia Duster cel mai mic consum
topic a răspuns la Sa1fire dust3radmin în Dacia Duster topuri si recorduri
TCE ECO-G 100 - 12500 km - consum decembrie si ianuarie, exclusiv urban/București, 60 km/zi, doi pasageri, bagaje cu masă mare,cam de 2 ori/săptamană, fără Eco, Stop/Start activ 1/3 din timp, trafic aglomerat : 9,7 litri GPL/100km. 9,7 litri GPL - echivalentul a 5,4 litri benzină/motorină Se mai adaugă si un mic consum de benzină la porniri. Drumuri bune! -
Salutare! Am ajuns la 12500 km (iunie 2021) Probleme: ZERO din cauza mașinii. A existat o problemă, de scurtă durată, cauzata de combustibil (GPL), despre care am făcut vorbire în postări anterioare, care, a dispărut odată ce am eliminat de pe ”listă” stația de la care am alimentat combustibil de slaba calitate - in prezent alimentez, pe cât posibil, doar de la Rompetrol. Consum mediu pe timpul iernii, doar în București, cu trafic destul de aglomerat, cu Stop - Start folosit cam 1/3 din timp și fără Eco activ: 9,7 litri GPL/100km (2 persoane in mașina). Asta s-ar ”traduce
-
Referitor la alimentarea cu GPL După recent neplăcuta experiență cu GPL-ul de slabă calitate, la următoarea alimentare am să folosesc gaz de la Rompetrol, unde, se spune că gazul ar fi cel mai OK dpdv calitativ . Știu care este consumul/100km în această perioadă la funcționarea pe GPL de la TSV (între 11 și 11,5% doar urban, în Bucuresti, fără Eco, cu Stop-Start folosit la unele cozi de la semafor - cam 1/2 din timpul petrecut pe trasee) si o să compar cu consumul cu GPL de la Rompetrol. De asemenea, am să urmăresc și comportamentul mașinii pentru a face comparația. Am cit
-
@foxbat Eu alimentez, aproape totdeauna, când se golește complet rezervorul de gaz. După ce se golește, mai merg câțiva kilometri pe benzină (între 30 și 50 km în funcție de situație) pentru că știu din trecuta experiență cu mașină pe GPL, că este indicat să rulezi din când în când și pe benzină. După acest rulaj pe benzină, opresc la prima stație GPL pe care o întâlnesc pe traseu - însă de cele mai multe ori am alimentat de la o stație TSV care îmi este cel mai la îndemână. Până acum nu am avut probleme cu gazul de la această firmă și nu pot spune că, sigur de la gazul lor a fost problem
-
Am gasit ”vinovatul” pentru problemele mai sus mentionate : GPL de slabă calitate. Dupa golirea buteliei de gaz si reumplere, masina si-a revenit. Nu mai trece automat pe benzina la accelerări și a dispărut bâlbâiala de putere dimineața. Concluzia: gpl de slabă calitate + temperaturi exterioare scăzute = probleme pt. motorizarea 1,0 ECO - G. Cele bune tuturor
-
@bbm Să o stăpânești sănătos și drumuri bune !
-
Update la postarea din 09.12.2021. Azi, pe acelasi traseu zilnic (2 ore în infernul traficului din București) mașina, a mai facut o singura data saltul automat din GPL pe benzina, deci mult mai bine decat zilele trecute. După ce am vazut pe acest site, postarea unui alt proprietar de Duster TCe 100 GPL, cât de murdar era filtrul (GPL) pe faza gazoasa la 15000 de km, cred ca si în cazul meu, la 10000 nu poate fi mult diferita situatia. Probabil un dop de zgură. din acel filtru pe fază lichidă, bloca traseul GPL-ului iar cănd acceleram, senzorul de presiune ”vedea” că nu am suficient
-
Salutare La 10000 km au aparut și primele probleme legate de functionarea motorului (atat pe benzina cat si pe GPL). In primul rand, de aproximativ 2 saptamani, dimineata la plecare (motorul funcționand, înca, pe benzina datorita temperaturii scăzute) pret de 2-3 minute se simte o lipsă serioasă de putere in sarcină. După ce se incalzeste motorul, problema dispare. Momentan, pun asta pe seama temperaturii scazute, dar nu cred ca este normal sa se intample așa. A doua problema este că, în sarcină, atunci cand accelerez (nu neaparat brusc) mașina ”sare”/trece, mai mereu, automat
-
@foxbat De la anvelodrom
-
@Ds19 mulțumesc de informație! Deși pare că este o anormalitate eu, sincer, mă bucur pentru autonomia mai mare. Voi monitoriza in continuare aspectul asta (miros mercaptan, să nu depaseasca 40 l sau altceva iesit din comun) - voi merge la service doar daca apar ”alte” anomalii la alimentare. Mulțumesc, încă o dată, tuturor! Chiar ajută astfel de informații
-
De cand am alimentat 39 litri, am mers deja 155 km si inca sunt aprinse toate ledurile verzi de la indicatorul nivelelui de GPL, deci e clar ca nu mi-au bagat de la statie mai putin decat indica pompa. Daca nu as lua in calcul problema de siguranta in exploatare, ar fi ok sa am o autonomie mai mare pe GPL. La Logan intrau 42 l, iar acum 39 l, iar daca punem in calcul si faptul ca Duster cu motorizare TCE ECO-G 100 consuma mai putin GPL/100km, decat vechiul Logan 1.6 MPI cu instalatie GPL, inseamna ca am autonomie mai mare la un plin cu Duster comparativ cu Logan (+ consum mai mic ).
-
Am si un Logan 1.6 MPI cu instalatie GPL Landi Renzo din fabrică. In 14 ani am schimbat la instalatia GPL, filtrele (cam la un an), butelia la 10 ani (obligatie legala), garnituri la vaporizator (o data) si senzor de presiune (o data). În afara de prima revizie la GPL pe care am facut-o la Dacia si mi-au luat cat nu face, celelalte le-am facut la alte firme in afara retelei Dacia. Deci sigur se poate merge si la firme in afara retelei, dar nu toate acestea lucreaza la Landi Renzo, insa sunt si din acestea. Acum, insa, pentru problema de care spuneam mai sus (doar daca este intradevar o p
-
Probleme ALIMENTARE CU GPL As fi curios daca intre cei care detin Duster cu motorizare TCE ECO-G 100 au intalnit urmatoarea problema: Am alimentat de doua ori cu GPL de la aceeasi statie (TSV). Stiu ca in rezervor intra intre 32 si 34 l GPL. La prima alimentare, cand am vazut ca a depasit 36 litri i-am spus sa opreasca pompa, apoi la a doua alimentare am zis sa vad daca se opreste si cand am vazut ca au intrat deja 39 litri, i-am spus sa opreasca. Intre cele 2 alimentari am mai facut ”un plin” la alta statie (tot TSV) si alimentarea s-a oprit automat la 33,2 litri. Pana
