Sari la conținut

gusterul

Members
  • Număr conținut

    191
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

  • Zile Câștigate

    11

Orice postat de gusterul

  1. momentan avem un info nou legat de lungimea cartusului amortizorului aveti poza in postul meu anterior cu amortizoarele unul langa celalalt. din pacate la acel moment nu m-a dus capul sa scot tamburul de cauciuc ca sa vedem si diferentele dintre cartuse Masurat de la baza cupei ce tine arcul pana sus unde se termina cartusul (nu tija), avem asa: - ironman 10 cm - original 12.5 cm Din poze se poate observa cu usurinta: cupa este sudata pe cilindru la acelasi nivel si in cazul amortizorului original si in cazul ironman In concluzie, cilindrul ironman este mai scurt decat cel al amor
  2. http://www.padinafest.ro Hai cu gasca la aer curat de munte la 1600 metri altitudine intr-un peisaj de nota 10! Este vorba de un festival organizat la Padina acum la a 4-a editie. Noi, anul trecut, am fost foarte placut impresionati de amploarea festivalului si de organizarea acestuia. Au fost peste asteptarile noastre cu mult! Anul trecut am inchiriat biciclete, ne-am jucat intr-un aventura park, ne-am jucat paintball, am facut catarare si rapel, ne-am distrat alaturi de formatiile de muzica prezente sa faca atmosfera seara..... mai puteam sa facem si plimbare cu balonul cu aer cald
  3. Salutare tuturor. Asa cum spune si Alec, au venit amortizoarele... Toate bune si fumoase.. le asteptam ca pe painea calda. Astazi am fost sa le montez. Din pacate ceva nu a fost ok iar acum sunt din nou cu picioarele pe pamant (a se citi suspensie arc + amortizor de fabrica) In detaliu: - am ajuns la service (masina cu arcurile ironman montate deja inca de la IND5 si cu amortizoarele ironman in portbagaj) - am acuzat vibratii/trepidatii la demaraj (detalii in topicul http://forumduster.r...maraj-puternic/ ) - am iesit cu baietii de la service in testdrive ca sa inteleaga si ei de
  4. Daca reusesc sa obtin niste preturi acceptabile, s-ar putea sa fiu primul client al lor posesor de duster. Baietii sunt super meseriasi! (parerea mea de necunoscator.... adica este prima data cand intru intr-un atelier de modificari auto...) Astazi am fost pe la ei si am vazut ce lucrari fac.... Deci modeleaza fierul de parca s-ar juca fimiu cu plastelina. Sunt chiar incantat de felul in care i-am vazut ca lucreaza. Faceau niste bare din acelea pentru animale 4x4 veritabile de aratau ca venind de la fabrica. Cei drept eu nu am nevoie de asa ceva dar cred ca se vor descurca de minune sa faca
  5. ok, merci de feedback. Acum sunt si eu ca tiganul.... da... poti sa pleci asa de test fara sa dai drumul rapid la ambreiaj si sa-mi spui daca incepe sa trepideze? si 2, am gasitun topic identic insa alta marca de masini pe: http://vwforum.promotor.ro/topic/40731-trepidat-puternic-la-demaraj/
  6. Nici eu nu am auzit pe careva sa aiba motorul de 90CP. Ce e drept.... nici nu am intrebat. In mod evident asa prin intuitie..., sigur se descurca foarte bine. Totusi, daca as fi in locul tau, as mai stoarce putin pusculita si as merge pe 110CP Daca nu te grabesti foarte tare, poti cauta sa inchiriezi un duster 4x4 90CP si sa mergi la o iesire cu noi cu prima ocazie. In acest fel, testam, tragem concluzii si intr-un final te lamuresti. PS. Dragi colegi .... chiar nu are nimeni motorul de 90CP ?
  7. Crezi nu crezi..... te astept cu rezultatele testului dureaza 5 minute
  8. ehh... trebuie facut un atelier de studiu si test pe tema incrucisarii puntilor pentru a trage concluzii cat mai corecte. Daniel zice bine dar in cazul de fata nu merge sa faci de unul singur! sau faci dar nu poti sa tragi nici o concluzie clara. @ddalcu, la IND5 nimeni nu a avut timp sa testeze, sa observe, sa noteze si sa conluzioneze ceva... in legatura cu acest comportament "magic" despre care se scrie prin brosuri ca ar fi disponibil pe duster (ma refer la franarea individuala a rotilor care se afla in aer ceea ce are ca rezultat transmiterea cuplului catre rotile care au aderenta)
  9. - power launch -ul de pe youtube.... Cam ceva de genul - DAR, Atentie, nu imi doresc sa fac astfel de scheme! ci pur si simplu mi se intampla uneori, in exploatare normala, sa ajung in aceasta situatie. Nu stiam ce se intampla si am "frecat-o" pana am reusit sa reproduc comportamentul intr-un mod foarte clar pe care ulterior l-am postat aici sub denumirea de "testeaza comportament" Faza se intampla la plecarea de pe loc in combinatie cu regula asta de plecare de pe loc cu a II-a la duster 4x4 Plec de pe loc (la un stop o cedeaza trecerea ceva... schimb directia de mers.... vin masini d
  10. - nu dau drumul chiar brusc. nu mi s-a parut o idee destul de buna s-o bruschez prea tare.... oare aici gresesc?.. - buna ideea; am testat cu esp dezactivat; face la fel - atentie, nu sunt zgomote ci vibratii insotite de oaresce sunete zic eu normale.... Dragi colegi.... testati si voi va rog ca sa stiu daca asa face toate sau nu Merci anticipat
  11. noi o sa fim pe la venus dar poate va facem o vizita. ps. este foarte tare cum un topic despre iesire la munte se concretizeaza de fapt la mare
  12. Impresiile mele dupa test: - Dusterul meu se transforma intr-un cal naravas/salbatic care tremura din toate incheieturile de parca ar vrea sa te dea jos de pe el. - schimbarea modurilor de tractiune nu rezulta intr-un comportament diferit. Parca..., la 2wd a fost putin mai moale treaba dar total nerelevant - habar nu am de ce face asa - in conditii de exploatare normala a dusterului nu prea ai cum sa ajungi in situatia unui astfel de demaraj INSA uneori ma apropii destul de mult si parca parca... simti ceva (asta este si motivul pentru care am insistat sa pot reproduce comportamentul)
  13. aici cineva care a atins la un moment dat acest subiect (intr-un alt topic) @duster1.6_16V,daca mai citesti acest forum , eventual efectueaza si tu te rog acest test
  14. Salutare la toata lumea. Am o rugaminte mare la voi. Mai ales la cei cu diesel 4x4 110cai. Testul: - se da una bucata duster - se da o "pista" de max 20 de metri lungime linie dreapta (merge practic si in parcarea de la bloc) - pista sa fie cat de cat un drum ok asfaltat frumos fara denivelari - te urci la volan, lasi modul de tractiune pe auto - bagi a 2-a, accelerezi pana pe la 2700~2800rpm - stai asa turat vreo cateva secunde (pentru a te acomoda cu aceasta turatie... la sensul sa poti s-o mentii constanta) - tii volanul drept si dai drumul prafosului s-o ia la goana fiind aten
  15. da da... si eu vreau functionalitati de acest gen.
  16. Felicitari pentru decizia luata! Important este ca tu sa fii fericit. Daca tu esti fericit inseamna ca decizia luata a fost cea potrivita. In alta ordine de idei, felicitari tuturor posesorilor de duster care sunt fericiti cu achizitia facuta. ( exista si aceasta specie )
  17. imi cer scuze dar nu imi dau seama.... care e faza cu linkul respectiv?
  18. @fnicolau nu prea pare sa fie taubenreuther... adica nu seamana cu cel de pe site-ul lor
  19. @badady poti sa ne dai niste poze cu montajul troliului tau?
  20. Cred ca am nevoie de un inventar la tine Mai acum ceva pagini in urma spuneai ca ai anvelope 225/75 R16 si ca sunt mai mari in diametru fata de standard cu 6cm. La IND5 le-am si masurat si chiar cu 6cm erau mai mari.... deci poti sa ne faci o lista?
  21. cu masuratoarea.... vezi ca nu toata lumea are aparatori.... ca vroiam si eu sa masor dar eu nu am aparatori si acolo se mai pierd niste mm... cred pai chiar nu are rost... ce pot sa spun acum pe foarte scurt: arcuri ironman cu amortizoarele stock nu e o combinatie prea fericita. Promit sa revin cu feedback dupa ce montez si amortizoarele
  22. Da da stiu.... dar am ganduri mai "necurate" ....
  23. Iar revin la ce spune colegul.... in special ma intereseaza acum partea cu latimea anvelopei. @ktmadv ce janta ai pentru latimea de 235 la anvelopa? - ce latime ar trebui sa aiba janta pentru o latime a anvelopei de 225? merci
  24. Oameni buni, haideti sa-l iubim si sa-l acceptam asa cum este! Viata nu ar mai fi interesanta daca nu ar exista persoane care sa gandeasca si sa actioneze altfel decat propria persoana. Asa ca haideti sa-i multumim ca exista. Important este sa ai multi prieteni nu toata lumea sa-ti fie prieten. Si inca o chestie: Intotdeauna adevarul este relativ si este pe undeva la mijloc. In 110% cazuri din orice confruntare, fiecare dintre noi avem dreptatea noastra. Asadar, nu va judecati nici macar propria persoana! cu atat mai putin pe altcineva. O zi senina si multa bucurie!
×
×
  • Creează nouă...