Sari la conținut

mpaun

1.3 TCE zgomot accelerare

Postări Recomandate

Salut. Tocmai am achizitionat un 1.3 TCE 150 4x2 si am facut in jur de 400km cu el. Din punctul meu de vedere, un motor deosebit. Cam ce fac cu Passatul (2.0 TDI) fac si cu asta, doar ca  mult mai silentios. 

Am sesizat insa un zgomot ciudat la accelerarea pe loc si in mers. Cu geamul deschis se aude cand accelerezi cam in toate treptele. Se poate auzi si in habitaclu daca esti foarte atent. Zgomotul se aude atat la rece cat si la cald. 

Pare a fi o vibratie ... ceva slab. Sper sa nu fie ceva grav. 

Cunoaste cineva aceasta problema? Am sunat deja la service-ul lor si m-am programat. Oamenii erau destul de mirati pentru ca nu au mai auzit de problema asta la 1.3 TCE.

Am atasat un link cu un video facut de mine. Sper ca puteti sesiza zgomotul (zornaiala scurta) la accelerare.

Zgomot accelerare

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te vor trimite la plimbare.."Asa fac toate"

Partajează acest post

Link spre post

Sa inteleg ca e un zgomot normal? Sincer nu pot realiza daca a facut de la inceput. Voi merge la un test drive din nou cu alta masina identica (ca motor) sa testez asta. 

Daca ma intrebi pe mine ... nu pare ca asa ar trebui sa se auda. 

Partajează acest post

Link spre post

Zgomotul provine de la sistemul de injectie.Un amic are 1,3 130 Cp luat in Italia si spunea ca a sesizat zgomotul in ziua cand a ridicat masina .

Nu stiu daca e o problema si pentru 1,3 150 Cp!

Sincer ,nu cred ca trebuie sa-ti faci griji degeaba .Nu lasa un zgomotel mititel sa te lipseasca de placerea de a conduce un Duster ,mai ales ca are motorul produs de Mercedes.

Partajează acest post

Link spre post

Daca asta e zgomotul ei "natural", eu pot sa traiesc cu asta. Ma gandeam sa nu fie ceva care afecteaza daca nu e remediat. Voi merge la un control doar sa fiu sigur ca le-am sesizat de la inceput problema.

Partajează acest post

Link spre post

1.33 de pe Duster nu e produs de Mercedes.

Sunt diferențe între varianta de pe Duster (Valladolid) si cea de pe Mercedes (Kolleda). Daimler foloseste doar blocul motor de la Renault.

Partajează acest post

Link spre post

Off topic: motorul acesta este conceput în cooperare Mercedes, Renault și Mitsubishi. 

@mpaun

Parcă și mașina mea tot așa face, nu prea am tras cu urechea atunci când accelerez însă și eu aud tot timpul motorul un pic mai zgomotos atunci când îi dau "blană". Eu personal găsesc acest sunet ca fiind normal, însă mai bine rămânem noi cu urechile ciulite. 

PS: eu conduc încă tot timpul ECO activat fiind mașina nouă și vreau să scutesc motorul la început cât mai mulți km. iar în acest mod știți și voi orice "talpă" e mult mai leneșă. 

PS 2: să fie totuși o problemă de motor avem garanție. B-)

Partajează acest post

Link spre post

Asa este , 5 ani avem tot timpul sa verificam calitatea motorului,mai ales ca nu platesc nimic nici la revizii...

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...