Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare, vă rog să mă ajutați cu ceva sfaturi de cum sa-mi demontez grila fata de la Ph2.

Am văzut pe undeva un topic dar din păcate video-ul aferent nu mai era activ.

Mulțumesc

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In clipul de mai sus e varianta daca vrei sa dai jos bara cu totul.

Daca vrei sa dai jos doar grila, poti desuruba cele 4 suruburi de deasupra si apoi sa bagi o surubelnita la clipsurile de jos (cele dintre grila si bara). Tragi un pic de ea si iese.

Editat de Seb

Partajează acest post

Link spre post

Hehehe, nu e chiar atat de usor @Seb.

Primul pas este sa desfaci cele 4 suruburi de sus si sa scoti cele 2 tampoane din mijloc (cele care sustin capota atunci cand este inchisa). Acum poti sa tragi putin de partea de sus, astfel incat sa o departezi putin de caroserie. Pe interior, o sa vezi acum 3 suruburi (stanga, mijloc in spatele emblemei si in dreapta), trebuie desfacute si acestea (pozitia nu este tocmai accesibila, dar cu putina indemanare si scule potrivite se desfac).

Acum urmeaza partea de care spunea Seb, treci in partea de jos la imbinarea cu bara, acolo sunt niste cleme, trebuie sa bagi degetele printre fagurii grilei, cu o mana sa tii de bara iar cu cealalta tragi cu simt de raspundere spre tine pana ies clemele din bara.

Dupa aceasta operatiune, grila devine mobila si in partea de jos, se poate departa fata de bara, astfel incat se poate baga mana in spatele grilei si prin partea de jos (de jos in sus). Acum este partea cea mai dificila, undeva in zona mediana, grila se mai tine in niste cleme (2 care au un fel de bumb metalic ca niste flori si inca cateva lungi de plastic pe fiecare parte). Cel mai greu ies cele metalice, ele nu sunt prise de grila, ci de niste masti de plastic care raman pe masina, ca sa le desfaci, trebuie sa bagi mainile pe dedesubt (de asta trebuie scoase inainte clemele din bara) si cu o mana tragi de grila spre tine, iar cu cealalta incerci sa impingi exact in zona bumbilor metalici inspre spate (trebuie procedat asa pe fiecare parte, nu se poate desface in acelasi timp).

Cam asta e procedura pe care am urmat-o eu in urma cu 2 saptamani. La ultimul pas s-au rupt si 2 cleme de plastic, dar nu e nicio problema, nu afecteaza stabilitatea grilei in niciun fel.

Sper sa-ti fie de ajutor.

Partajează acest post

Link spre post

Eu spun doar cum am făcut eu când am schimbat-o pe a mea. Nu am scos tampoanele (am tras grila peste), nu am deșurubat altceva. Am scos grila cu totul (partea frontală și cea cu suportul central au rămas prinse).

Am tras mai cu simț de răspundere și rupt și eu vreo 2 cleme.

Partajează acest post

Link spre post
Autentifică-te pentru a urmări asta