Sari la conținut

Mod functionare 4x4 Duster


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 31
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Sunt prezentate in topic cele 3 moduri de functionare :   4x4 AUTO   4x4 LOCK   4x2

Foarte utile clipurile. Intamplator chiar astazi studiam mai aprofundat sistemul de tractiune de la Duster, si am dat de acest topic care fusese creat cu 5 minute inainte , daci clipurile chiar m-au a

Multam @dacian, cunosc materialul si eu de acolo m-am documentat, l-am si citat de cateva ori... Intr-adevar este un material foarte util si pe intelesul tuturor, macar atata fiecare dusterist ar tre

interesant ca la 4x2 foarte usor sunt activate si rotile de pe puntea spate

Este exact ce-ti spuneam si dincolo ca si in 4x2 cardanul se invarte.

Pentru cei care au fost la IND 4. Au fost explicatii date acolo despre cum functioneaza sistemul de transmisie de la Duster.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa este... nu de pe loc! In fimuletul pt 4X2 nu intampina frecarea cu un sol tare si fix ci cu niste tamburi. Acesta ese motivul pt care pleaca mai tarziu.

Daca o suspenzi doar de fata... spatele nu pleaca niciodata.

Daca o suspenzi de toate 4 rotile, ai sa vezi cum pleaca spatele si pleaca chiar mai repede decat pe tamburii din filmulet

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este exact ce-ti spuneam si dincolo ca si in 4x2 cardanul se invarte.

Pentru cei care au fost la IND 4. Au fost explicatii date acolo despre cum functioneaza sistemul de transmisie de la Duster.

 

Cardanul se invarte in orice moment, indiferent de modul ales, pentru ca preia rotatia din diful fata (in unitatea de transfer). Dar in mod normal nu ar trebui sa ajunga rotatia cardanului la diful spate in modul 4x2... Teoretic, transferul de cuplu prin cuplajul electromagnetic spre dif-ul spate este zero in 4x2...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...