Sari la conținut

Postări Recomandate

Buna ziua !

Am observat ca dupa ce parcurg un sector de drum off-road (rampa de pamant inclinata, drum de pamant cu sleauri), avand Duster-ul cuplat fie pe 4x4 Auto, fie pe 4x4 Lock , la revenirea pe un drum normal asfaltat (cu comutatorul pe 2WD) apare un zgomot ce se manifesta regulat, auzindu-se dinspre puntea spate la ambele roti spate. Dupa un rulaj de cca 20 - 30 km in conditii normale (sosea asfaltata) zgomotul dispare.

Precizez ca zgomotul este oarecum ca o bataie, eventual ca un contact intermitent.

Am zis celor de la service despre aceasta problema, insa neavand zgomotul, nu s-au putut pronunta ...

Va rog, poate ma ajutati in aceasta privinta !

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa ai anvelopele incarcate cu norori si pana nu se curata iti cam tremura masina sau ai zgomote ciudate la rulare..., te-ai gandit la aceasta varianta?

Partajează acest post

Link spre post

Da, m-am gandit ! Din pacate nu-i de la noroi... Zgomotul pare metalic ca si cum s-ar atinge sacadat 2 piese; se aude la fel , in dreptul ambelor roti de la puntea spate. E ciudat ca dupa 20-30 km dispare... (Insa a reaparut la o noua abordare in teren off-road)

Partajează acest post

Link spre post

parea mea este sa te duci in service sa iei un mecanic cu tine sa faci testu si dupa acea sasi dea cu parerea

Partajează acest post

Link spre post

Am luat un om de la service; a rulat masina pe 4x4 Auto insa pe asfalt, in oras. Evident ca nu a aparut niciun zgomot. Problemele apar dupa o rulare in conditii concrete de off-road, ceea ce-i mai greu de gasit in Bucuresti sau prin imprejurimi.

Nu s-a mai confruntat nimeni cu aceasta problema ?

Partajează acest post

Link spre post

Da ! ... Acum trebuie sa gasesc un "dentist" priceput si disponibil sa mearga prin coclauri ca sa re-apara fenomenul, sa-l sesizeze si sa-l si diagnostigheze ...

Personal, dupa ce am analizat schema transmisiei integrale la Duster, am oarece idei cam de unde ar putea fi problema.

Insa, eu nu sunt "dentist" !

Asa ca trebuie sa gasesc pe cineva .

Partajează acest post

Link spre post

Mi s-a intamplat sa aud zgomote de genul asta. Prima data (aveam logan pe atunci) m-am speriat tare. Dar am verificat si era de la niste pietricele mici ce intrasera in santurile anvelopei. Ciudat ca zgomotul facut era metalic. Cu dusterul patesc asa de fiecare data cand merg pe un drum de tara acoperit cu piatra marunta. Daca las pietricele in cauciucuri zgomotul dispare dupa un drum lung pentru ca sunt aruncate. Dar de regulale scot cu o surubelnita sau cu cheia. Studiaza si fenomenul asta. Iti doresc sa nu fie altceva.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga un comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează-te

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.