-
Număr conținut
607 -
Înregistrat
-
Zile Câștigate
23
Orice postat de volverine
-
Duster Laureate Family 4X2,1.5 Dci,110 Cv "thevolverine"
topic a răspuns la volverine volverine în Dusterul meu
Apropo de covorase ca mi-am adus aminte,deci eu am covorasele ce se gasesc prin reprezentantele Dacia,acelea din cauciucul ala dubios de pare a fi mai mult plastic!Totul OK pana la cel din partea soferului,unde toata mizeria de pe incaltari cade pe langa si ajunge pe mocheta masinii!Ce naiba as putea improviza pe acolo sa elimin problema?Multumesc! -
Duster Laureate Family 4X2,1.5 Dci,110 Cv "thevolverine"
topic a răspuns la volverine volverine în Dusterul meu
Un salut pentru toti dusteristii de pe forum!Asadar upgrade la 30 de mii km: Complectat 150 grame de ulei dupa un drum BV-Roma si retur (plus ce am mers local prin zona unde locuiesc),trasee pe care l-am parcurs cu o viteza cuprinsa intre 140 -150 km/h,fara opriri decat pentru alimentat si mers la buda.Consum afisat de 7 l la 100 de km,deci lada pe masina ia cel putin un litru la 100 de km,iar ca observatie personala fura si aproximativ 10 -15 km/h!Cu ocazia alimentarii cu lichid pentru parbriz,am gasit doua piulite lipsa la piesa din foto de mai jos!?!Piulitele au fost puse moca in servis la -
Daca hotarati ceva pentru azi sau maine e OK...Vineri trebuie sa plec!
-
OK...ti-am raspuns via PM.Multumesc!
-
Se potrivesc pe 4x2, le am eu...poate doar tavita porbagaj sa fie diferita.
-
Este cineva din Bv cu un DD 1.5 dci,sa-mi arate si mie maine motorul?Vreau sa vad o chestie de piesa electrica cum e prinsa de el! La mine am vazut ca e pusa de iorgu acea piesa,din fabrica, pe doua suruburi fara piulite!
-
Sal...sunt in Brasov pana in 22 Septembrie...deci daca aveti chef o punem de o intalnire...o iesire pe undeva pe un traseu, etc.
-
Sal...eu cu uleiul mentionat am 2 drumuri Roma - Brasov si retur, mers fara pauza de odihna, cu viteza de 140-150 km/h, plus circulat in zona in stil sportiv, deci in total undeva la 8000 de km facuti dupa primul schimb! Consum ulei pe joje 0!Asadar un ulei Ok!
-
Sa fim seriosi,Qashqai a fost si va ramane la interior peste Dacia...ce vad eu in foto aduce a bord de Fiat,model de cand sa tras cu arcul,anii 70! Daca si asta este fabricat dupa mentalitatea de low cost made in romania,adica facut cu doua maini pe stanga la fel ca precedentele,mai bine o masina (cum spunea cineva pe aici) sh in care sa basit neamtul!
-
Viteza maxima Dacia Duster
topic a răspuns la volverine dust3radmin în Dacia Duster topuri si recorduri
Viteza maxima atinsa cu Dusterul de mine 174 - 175 km/h!In schimb am recorduri cu Dusterul la anduranta,adica trei drumuri Roma - Brasov si retur,toate mers constant cu 140 cu portiuni destul de lungi mers cu 160 km/h,cu opriri doar pentru a alimenta si mers la buda!Drumuri fara dureri de buci sau spate asa cum am avut cu alte masini! Exclusa doar portiunea BV - SB si tronsonul Lugoj,ala lipsa din autostrada romaneasca de doi bani unde am mai platit si o amenda radar! -
Normal ca e nasol!
-
In final am mers,din motive strategice (nu mai intru in amanunte ca nu are rost),pe varianta cu antena pe mijlocul plafonului,venit cu firul (prins cu 2 fasete cu scai,sa pot da jos antena fara probleme) pe bara pentru lada,coborat pe langa cheder usa spate stg. si intrat inauntru de jos in sus cum spunea colegul @ISZY56.Statia am prins-o sub scaun pasager pe doua bride din tabla ce sunt prinse si raman permanent pe bara aia de muti scaunul fata spate (am pe microfon butoane pentru schimbat canalele). Poze cu lucrarea finala ceva mai incolo cand se mai racoreste vremea,acum e teroare cu c
-
Eu m-am obijnuit cu el (la mine face din prima zi gat pe stg.)... si pana la urma tot e bine,cel putin la Duster il ai din primii km,e ceva normal,il au toti posesori de Dustere,deci cel putin sti o chestie,e mai nasol sa dai 25-30 de mii de coco pe o masina cu pretentii si pe la 30-40 de mii sa-ti apara greieri prin bord!
-
Mie inca nu mi-a venit nimic,dar daca imi vine prefer sa astept sa vad mai intai ce spun meseriasii mondoduster pe facebook despre chestiunea asta...momentan sunt multumit cum functioneaza motorul.Adevarul e ca as fi fost super mega multumit daca Dusterul 1.5 dci ar fi avut viteza maxima undeva la 190 km/h si acceleratia 0-100 km/h ceva mai mica,undeva in jurul a 8-9 sec.
-
La astia mi-am facut prima revizie,de la mine nota 10...oameni seriosi nu ca aia de la intrarea in Ghimbav de bat campii aiurea!
-
sistem start/stop Dezactivare Sistem S&S - Stop and Start
topic a răspuns la volverine crackeru în Sectiunea tehnica
Este pe undeva pe la macaronari (nu reusesc sa dau de ea), o explicatie cum se poate anula definitiv tampenia asta cu ajutorul unui releu...pe mine in schimb m-a disperat in primii 500 de km,cea mai mare si cretina functie pusa aiurea pe duster de marele Dorel si anume asistenta de plecare in panta! -
Eu am pus pe ele niste bureti din Decatlon,de fapt sunt niste bureti husati (Tribord) pentru transportul placilor de surf...acum nu vreau sa vorbesc aiurea,dar ori m-am obijnuit eu cu fluieratul produs de bare,ori chiar a disparut!
-
Eu am intrebat daca pot gauri placutele in colturi,dar nu mi-a raspuns nimenea...asa ca sa nu ma risc aiurea mai ales ca circul pe afara,am mers pe varianta stas cu suporti...as fi renuntat la suporti si prindeam direct pe haion si fata pe bara asa cum le au italienii,foarte simplu 4 gauri in colturi si prinse cu chestile alea de "braduti" din plastic.
-
Multumesc!Mi-am luat CB President BARRY si antena President Virginia,iar astazi ca nu a mai fost vijelie ca ieri,am montat din nou antena si am venit cu firul pe usa spate stg.Asa pare a fi cel mai ok,dar inca nu am gasit o solutie clara cum sa o depozitez in masina sa nu dispara prin parcari...problema e ca daca trec firul pe sub bara longitudinala nu imi intra antena in masina,sa intre ok ar trebui sa trec firul peste dar nu stiu daca e bine (ma refer sa nu faca zgomot la viteza mai mare).Am incercat si pe la haion,dar nu inteleg ce traseu a urmat colegul @Killer82 de i-a ajuns firul pana in
-
Daca ai rabdare pana la inceputul lui Septembrie,iti dau eu suporti de nr. italienesti metalici sau din abs... pe spate prinzi suportul cu suruburi si garnituri de guma intre sa nu faca zgomot,iar tablitele le poti prinde cu doua cleme homemade ca si mine sau dai gauri in colturi si le prinzi cu niste chesti speciale din plastic cum le prind astia aici (am eu asa ceva).Daca vrei foto sa iti faci idee,vezi pe topic la mine.
-
Gata am intrat si eu oficial de azi in randul "colegilor"! Problema e ca am facut scurta la microfon si nu am dat de nici un coleg prin zona! Totusi la un moment dat pe nu stiu ce canal cand tot cautam un coleg pentru o proba,mi-au raspuns unii probabil de pe la aeroportul Ciampino! Pai dupa am aflat ca broscarii discuta doar in 5 AM cu autorizatie 12 coco pe an,iar in 22 FM doar romanii,clandestin fara autorizatie ,asta daca reusesti sa dai de unul cu statie cb prin zona!Asadar este foarte utila doar pe autostrada si in tara,Apropo de locul unde o pot monta definitiv,deci eu din motivul
-
@costelandrei20 Salut,inca nu stiu sigur,momentan astept sa ajunga la mine statia si pe urma cu calm si rabdare vad cum sta treaba.Nu vreau sa patesc si cu asta la fel ca si cu tampenia aia de suport de numar de pe spate...dupa ce am schimbat vreo 4 suporti intr-o saptamana ocazie cu care am ovalizat gaurile alea doua,am mai si vopsit zona din jurul lor ca a sarit vopseaua,in final am ajuns tot la modelul care a fost de la inceput pe masina,dar nu imi pare rau pentru ca acum e prins in suruburi cu garnituri de cauciuc si cel mai important e ca am scapat de zgomotul ala enervant de cazan la inc
-
Salutare...in primul rand multumiri pentru sfaturi si informatii...asadar final mi-am luat ieri o statie President Barry si o antena President Virginia,ce ar trebui sa ajunga la mine,impreuna cu alte cateva acareturi,undeva pe Miercuri sau Joi.Deci inafara de ce sa scris pe topic,mai trebuie sa stiu ceva si sa fiu atent,referitor la partea de montaj?
-
Echipament Pentru Off Road ( De Avut In Masina La Iesiri )
topic a răspuns la volverine vsebas în Dacia Duster OFF ROAD zone
Apropo de echipament de recuperare...in 15 ani de cand merg pe ruta RM-BV,nu am avut nici macar roata de rezerva,ce sa mai spun de trusa de scule!Infine,in schimb la Duster m-am dotat la greu...cand am deschis odata la carrefour porbagajul si a vazut sotia ce am in el s-a speriat! Deci cu ce a pus @Killer82 in foto,acum 2 Dumineci l-am ancorat pe unu cu un Clio,care sa fiu sincer nu am prea inteles ce naiba a combinat intr-o curba in cobarare...la un moment dat a lovit bordura si la aruncat instantaneu prin aer,in final dupa ce s-a rotit si rasucit,a aterizat pe un gard care s-a indoit si tra- 181 răspunsuri
-
- 2
-
-
- sufa
- trusa de recuperare
-
(și 5 alții)
Setat cu taguri:
-
Stai linistit ca nu esti singurul... Macaronarii sunt inebuniti de cand asteapta sa-si ridice masinile platite...le au blocate in concesionarii fara sa le spuna cineva motivul real,doar au primit scrisori in care se spune ca vor fi livrate cu intarziere!
