Sari la conținut

Postări Recomandate

Parerea mea este ca Duster-ul se bate de la egal la egal cu Tucson-ul. La categoria SUV se incadreaza Santa Fe si urmasul sau Veracruz.

 

De ex. la Tucson , din cate stiu, nici macar nu poti selecta 4x2 sau 4x4, sper sa nu gresesc, pe cand la Duster da, asta da un plus dpdv consum de exemplu.

 

Greutatea lui Tucson il face sa foloseasca motorizari de 2 litrii atat pe benzina cat si pe motorina. Minus Tucosn la consum, plus Tucson la putere. Dar si aici e cu dus si intors, dupa cum cred ca stiti, cp si cuplu se raporteaza si la greautatea masinii, celebra expresie cai/tona sau ceva de genu.

 

 

Sunt deschis sa expunem plusurile si minusurile acestor doua masini, asa vom putea sa vedem clar unde inclina balanta in cazul unei achizitii.

 

 

Incep eu:

Duster dCi 110cp vs Tucson CRDI 2.0L

 

+ Duster - raport greutate putere

+ Duster - pret / dotari

+ Duster - sistem 4 x 4 cu selectare tractiune (fata, cum vrea ea, 4x4 50-50%)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Duster vs Tucson

parere personala Dusterul arata a crossover si Tucson a SUV

Tehnic vorbind fiind mai usor Duster cred ca se comporta mai bine pe teren accidentat.

TUCSON e cel mai ieftin SUV depe piata

La variantele de echipare cu tractiune 4x4 putem incadra un Duster la categoria SUV. La categoria crossover poti sa treci fiat panda 4x4 - cu mentiunea ca tractiunea 4x4 intra doar cand masina simte nevoia de asa ceva, in rest este 4x2- sau volkswagen polo crosss, desi ultimul din urma are doar tractiune fata si nu prea se incadreaza la acesta categorie decat cu numele si cu pachetul de drumuri grele de pe masina.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Am facut si drive-test cu Duster dar repet pentru mine SUV trebuie sa arate ceva mai inalt. Caroseria Duster este ceva mai scunda si eu o consider crossover cu abilitati de off-road. cititi articolul despre Duster la sectiunea drive-teste pe www.drive-test.ro

Duster este construit pe platforma Logan deci este un Logan adaptat la off-road.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am facut si drive-test cu Duster dar repet pentru mine SUV trebuie sa arate ceva mai inalt. Caroseria Duster este ceva mai scunda si eu o consider crossover cu abilitati de off-road. cititi articolul despre Duster la sectiunea drive-teste pe http://www.drive-test.ro

Duster este construit pe platforma Logan deci este un Logan adaptat la off-road.

Salutare.

Daca tot ai fost la drive test spuneti punctul de vedere si pe topicul ai-fost-la-test-drive-cu-dacia-duster-scrie-aici-t70.html, daca ai si fimulete de la test poti sa ne impresionezi pe topicul unde-se-poate-face-un-test-drive-off-road-cu-duster-4x4-t79.html :mrgreen::twisted: , iar daca iti place o culoare din gama oferita o poti metiona in topicul ce-culoare-ai-alege-pentru-dusterul-tau-t78.html. :D

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...
Am facut si drive-test cu Duster dar repet pentru mine SUV trebuie sa arate ceva mai inalt. Caroseria Duster este ceva mai scunda si eu o consider crossover cu abilitati de off-road. cititi articolul despre Duster la sectiunea drive-teste pe http://www.drive-test.ro

Duster este construit pe platforma Logan deci este un Logan adaptat la off-road.

Dupa putina documentatie iti dau dreptate. Duster-ul este un crossover, dar nu este facut numai pe platforma de Logan ci o platforma mixta intre Logan si Nissan - chiar si asa modelul este original 100% fata de alte crosover-uri si nu poti sa spui ca Duster-ul este un logan van pus pe niste suspensii mai mari.

Si inca o precizare; atata timp cat si masini consacrate de genul subaru tribeca, subaru forester, x3, x5, x6 sunt crossover-uri NU SUV-URI chiar nu ma intereseaza cum ii spui unui duster. Masina este un foarte reusita care depaseste prin capacitatile offroad multe alte masini.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 months later...

citind in revista 4x4( posibil articolul sa fie si pe www.4x4.ro) la concursul cel la 4x4 SUV facut de ziaristi in domeniul auto Duster se comporta cel mai bine in off-road si onorabil pe sosea.a fost votat locul1 dublu de puncte fata de locul2 comparat cu Grand Vitara, KIA Sorento, Peugeot 4007, Ford Kuga.

tot in numarul din iulie -AUGUST al revistei DUSTER 4X4 DCI a fost comparat cu modele diesel de 2.0 4x4 de la Toyota RAV4, YETI, Ford KUGA, Suzuki SX4.

articol foarte interesant Duster are calitati la fel de buneca RAV4 dar la un pret la jumatate ( de fiabilitate inca nu ne putem pronunta)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Păi şi strugurii ăia erau acri...

 

Cât despre mine, eu mai aştept un pic după Duster. Am Sandero, dar şi despre acela se zvonea la începuturi că primele loturi prezentau ceva neconformităţi, nu mai ţin minte exact.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...