Sari la conținut

Tip can bus Duster II


Postări Recomandate

Buna ziua !Am un Duster II fabricat in noiembrie  2017 motor 1.5 dci. De-a lungul timpului am schimbat playerul original al masinii cu o unitate media nav 9.1.3 windows ce . La aceasta am adaugat si decodorul de Renault pentru a putea vedea cativa parametrii ai masinii : inclinare, consum mediu etc.

Insa de curand am schimbat si aceast medianav 9.1.3. cu o navigatie cu android aftermarket 1g ram si 16 gb stocare care a venit cu decodor can bus de Renault/Duster si cablurile adaptoare a.i. nu a trebuit sa modific nici un fir. Navigatia a pastrat comenzile pe volan : sunt perfect functionale .

Doresc insa a imi afizeze si ceilalti parametrii : voltaj, consum mediu, instant , usi deschide etc  ptr ca am inteles ca la can bus se poate face acest lucru. Nu doresc cu Torque si elm 327

M-am tot jucat cu setarile de can bus : hiword, raise, simple etc insa nu am reusit afisarea acestor parametrii .

Intrebarea mea ar fi : ce tip de can bus sa setez din navigatia-android a.i. sa am afisati si acesti parametrii ? Trebuie sa scot mufa de la vechiu decodor (cutiuta Renault ) ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca sunt functionale comenzile audio nu inseamna ca "decodorul" este un device de CanBus, pentru simplul motiv ca la Duster comenzile audio NU sunt pe CAN ! Ca sa fie afisati parametrii doriti este nevoie de un "adevarat" decodor de CAN, conectat corect la instalatia masinii .

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da și nu.

Chinezăriile vin cu o cutiuță pe a cărei etichetă scrie de obicei Renault, can bus adapter V.xxx -de unde și confuzia.

Cutiuța respectivă înglobează:

- adaptorul de comenzi audio

- modulul can bus pentru comunicarea cu mașina,  deja programat conform etichetei

- interfata pentru camera originală

- interfață pentru alte semnale poziții, accesorii, semnal viteză

 

Setările din navigație pe partea de CAN au influență zero asupra cutiuței, alte detalii nu-și au rostul, vânzătorul e obligat să-ți asigure suport (în cazul de față cred că va fi zero)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai pus tu e doar adaptorul de comenzi audio pe ceva care are mufe clasice ISO la radio, Logan I sau Duster ph1

Inițiatorul vorbește despre cel din al 2lea link pus de mine, 99,9(9) % e ăla dacă navigația e pentru (Renault) Logan II/Duster ph2 sau ph3(HJD).

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...