Sari la conținut

Butoane volan defecte


Postări Recomandate

Știu că s-a mai vorbit despre asta, n-am reușit să găsesc. De când am mașina am această problemă, se blochează butonul' săgeata jos' din dreapta volanului. Își revine singur când vrea el. Dacă merg mai mult cu masina- 4,5 ore- se întâmplă să se blocheze amândouă. Le-am spus celor de la service de câte ori am fost la revizie, mi s-a spus că s-a făcut update software și s-a rezolvat. In mai îmi expiră garanția, am fost săptămână asta sa fac revizia, mi-au spus același lucru - s-a rezolvat. Abia luata mașina de la service, buton blocat  din nou. Ce sfaturi îmi dați? 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se întâmplă când e mai cald afară ? Sau gen când mașina a stat foarte mult în soare ? Dacă așa e, da e problemă din SW și se rezolvă prin update.

Chiar și așa, în momentul în care constați că nu mai merge butonul sau butoanele, mers direct în service. Dacă nu vor să facă nimic chiar și cu defectul prezent și vizibil, sună la Vocea Clientului și explica-le situația, fix când ești în service. Nu mai acceptați scuze penibile - ori trebuie să meargă ori nu

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, PufarinaUcigasa a spus:

Nu se întâmplă când e mai cald afară ? Sau gen când mașina a stat foarte mult în soare ? Dacă așa e, da e problemă din SW și se rezolvă prin update.

Chiar și așa, în momentul în care constați că nu mai merge butonul sau butoanele, mers direct în service. Dacă nu vor să facă nimic chiar și cu defectul prezent și vizibil, sună la Vocea Clientului și explica-le situația, fix când ești în service. Nu mai acceptați scuze penibile - ori trebuie să meargă ori nu

Nu cred că este 100% legat de stat în soare. Azi dimineață erau 6 grade și butonul nu mergea. Cei de la service mi-au spus că au făcut acel update... Ideea este că CBul nu se resetează, funcționează normal. 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Funcționarea butoanelor de pe volan nu are treabă cu resetarea CB (datelor din computerul de bord). E o problemă cu citirea lor și mai apoi cu interpretarea - fix de asta e scos OTS-ul(rechemare) cu reprogramarea TdB-ului(tabloului de bord).

Când face, direct în service și fără a opri mașina să pună testerul și să vadă dacă TdB-ul vede când apeși butoanele de pe volan - vor fi surprize.

 

  • Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...