melcu

Altitudine maxima

Postări Recomandate

Cred ca aici tre' sa ne laudam cu ce semete piscuri am escaladat noi.

On-topic Zilic - 2-10m deasupra nivelului marii :)

Max... transfagarasanul, cred - aprox 2200m

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cabana Balea Lac e la altitudinea de 2027m... Transfagarasanul cam tot pe acolo are altitudinea maxima....

Sunt curios daca a urcat cineva cu Duster-ul pana la Babele sau chiar mai 'sus' la releul de pe Costila. :)

Partajează acest post

Link spre post

În manualul de utilizare [6.6] scrie că Randamentul şi performanţele se diminuează proporţional cu altitudinea. Se preconizează o reducere a performanţelor de maxim 10% pentru 1.000 m altitudine, apoi câte 10% pentru fiecare 1.000m.

Aşa că un drum pe la Col de la Bonette - Restefond (2.802m) (Alpii italieni în Piemont) implică luarea în calcul a unei reduceri de cca. 28% a performanţelor…Pentru Ötztaler Gletscherstraße (2.830 m) o reducere aproximativ identică.

Cei cu „aşteptări” mai mari pot încerca un drum la Pico de Veleta în sudul Spaniei(Sierra Nevada lângă Grenada)nu are decât 3.394 m. Acolo cei cu Duster se vor simţi un picuţ mai „leşinaţi” cu 34% dacă au autorizaţie de intrare în parcul naţional.

20080705100221-pico-veleta-44.jpg

Partajează acest post

Link spre post
În manualul de utilizare [6.6] scrie că Randamentul şi performanţele se diminuează proporţional cu altitudinea. Se preconizează o reducere a performanţelor de maxim 10% pentru 1.000 m altitudine, apoi câte 10% pentru fiecare 1.000m.

Aşa că un drum pe la Col de la Bonette - Restefond (2.802m) (Alpii italieni în Piemont) implică luarea în calcul a unei reduceri de cca. 28% a performanţelor…Pentru Ötztaler Gletscherstraße (2.830 m) o reducere aproximativ identică.

Cei cu „aşteptări” mai mari pot încerca un drum la Pico de Veleta în sudul Spaniei(Sierra Nevada lângă Grenada)nu are decât 3.394 m. Acolo cei cu Duster se vor simţi un picuţ mai „leşinaţi” cu 34% dacă au autorizaţie de intrare în parcul naţional.

20080705100221-pico-veleta-44.jpg

Sa intelegem ca ai fost sau doar traiesti virtual ... :)

Partajează acest post

Link spre post

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.