Sari la conținut

husa exterioara duster...


Postări Recomandate

Stie cineva de unde se poate cumpara sau confectiona o husa exterioara pentru Duster? Masina mea este parcata in aer liber (chiar daca in curtea mea) si cad tot felul de lucruri pe ea, rasina de pomi, frunze, chestii de la pasari, etc.

De la Dacia mi-au spus ca nu au ca accesoriu husa exterioara (prelata). Masina o am de o saptamana si e frumoasa foc dar mi se rupe inima cand o vad acoperita cu de toate.

Multumesc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu iti recomand husa exterioara. praf si alte mizerii oricum se vor depune pe masina, iar manevrand acea husa (cand o pui pe masina sau cand o dai jos) vei obtine un efect de hartie abraziva. o sa te minunezi cat de repede iti vor aparea zgarieturi fine pe masina (praful dintre husa si vopsea va actiona ca un abraziv). mai e o chestie, dupa ce o sa stea masina cateva zile cu husa pe ea se depune praful, iar cand o vei da jos o sa fii tot praf . husa retine umezeala in interior, asa ca mai ales daca masina e umeda dupa o ploaie sau dela condens/roua si o acoperi cu husa, o sa ai o "aroma" irezistiba de mucegai sau umezeala in masina mai tarziu. mai pierzi si timp sa pui husa sau sa o dai jos, sa te vad dimineata imbracat la costum in graba mare sa ajungi la lucru, chinuindu-te sa dai husa jos de pe masina fara sa te murdaresti (praf, umezeala, rahati de pasari, frunze, etc...)

 

tinand cont ca ai curte proprie , iti recomand sa te gandesti serios la un car-port sau o prelata intinsa pe un schelet metalic. va fi in mod sigur mai scump decat o husa, va fi cel mai probabil mai ieftin decat un garaj, nu ai nevoie de autorizatie de contructie, nu platesti impozit, dar masina va fi protejata (poti pune prelata deasupra si pe 3 pereti laterali, chiar si pe cel din fata).

Poti folosi o prelata din magazinele gen Bricostore/Praktiker folosita ptr a acoperi nisip sau materiale de contructie. Se gaseste in diferite dimensiuni (ptr deasupra un 4x6m ar trebui sa fie arhisuficient), are gauri pe margini ptr ancorare, e vreo 70RON, mai ai nevoie doar de ceva de ce sa o ancorezi (niste cuie intr-un perete de casa sau prinsa pe un gard si vreo 3-4 stalpi pe laterala cealalta. vezi tu te descurci, improvizezi. :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 11 months later...
  • 11 months later...

Folosesc husa exterioara de ceva timp si nu am observat acel efect de zgarieturi abrazive. Am cumparat-o pe varianta XXL (pentru a nu sta fix pe masina). Mai mult, daca va uitati la o husa exterioara, veti observa ca pe fata interna materialul este usor mai cauciucat, intocmai pentru a nu se zgaria masina. Daca mai luam in calcul si perna de aer care se formeaza intre masina si husa, nici o sansa pentru zgarieturi. Va recomand tututor sa folositi husa exterioara, mai ales cand afara sunt peste 30 de grade Celsius.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 weeks later...

adica nu se mai incinge asa tare masina?

mie mi s-au parut intotdeauna inutile chestiile astea; ce mare branza daca sunt zgarieturi pe masina? important e sa nu rugineasca si prelatele in general pastreaza o umezela mai mare care duce la oxidari mai rapide :!:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 6 years later...

Pentru a nu deschide un topic nou, as dori sa intreb si eu urmatorul lucru : daca a gasit cineva o alternativa pentru a proteja masina de grindina, in afara de garaj ? O husa ceva ?

Am gasit la cei de la Dacia, la accesorii, o prelata, insa nu stiu cat de buna e.

Codul ar fi 7711429490.

A cumparat cineva asa ceva ? O parere ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...