Sari la conținut

taz

Members
  • Număr conținut

    231
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

  • Zile Câștigate

    16

Orice postat de taz

  1. Am gasit pe net o gama de antene scurte (nu am verificat daca prezonul ala de insurubare e compatibil cu soclul antenei Dusterului) cam ca asta.. http://postimg.org/image/uurbo5m0r/ . Or fi bune? Sau daca pui asa ceva si ai iesit din orase se face rapid liniste la radio
  2. Cum prinde semnalul radio in afara localitatilor? Ca acolo e buba cu antenele mai scurte..nu in orase sau in apropierea lor..nu? Ca eu nu am o obsesie pentru un nume tip de antena dar nu o vreau asa arhaica si incomodanta pentru orice ai pune sus pe barele masinii...
  3. Antena radio cea originala (cea cu care vine masina echipata din fabrica) poate fi inlocuita cu una de tip dorsala de rechin fara modificari la caroserie? Si daca se poate..exista cumva pierderi la calitatea semnalului radio receptionat? A incercat careva asa ceva?
  4. taz

    Tractorasul Duster

    Multumesc. Urmatoarea tura va cuprinde zona Brasov-Sibiu-Cluj-Alba-Hunedoara-Valcea-Brasov. Va fi "petala de trifoi" (cu 4 foi) de centru-nord-vest dupa ce acum am parcurs pe cea de centru-nord-est Vor mai fi si celelalte 2 prime "petale" turistice (vor urma si circuite mai de "periferie" a zonelor tarii) dar deocamdata urmatoarea tura va include (printre altele multe) si Sarmisegetusa din munti unde am mai fost si vreau neaparat sa ajung acolo si cu fiul meu (din motive mai profunde) care inca nu a fost acolo (si nici in alte zone de interes din acele zone). Si, cu voia voastra, voi posta c
  5. taz

    Tractorasul Duster

    Va multumesc tuturor pentru aprecieri si sugestii Toranaga, multumesc pentru invitatie Probabil voi participa si eu la asa ceva la un moment dat
  6. taz

    Tractorasul Duster

    Multumesc pentru sugestii. Pai cum eu am zis...aici vroiam sa incarc vreo 2-3-4 poze doar..Iar pentru restul, ca solutie eleganta (si doar pentru cei interesati de mai multe detalii) sa ofer aici doar linkul spre album.. Dar chestia cu scrisul aici "pe direct" e chiar pe bune si eu, ca sa nu pierd vremea cu corecturi post tastare (mai ales daca depasesc un numar relativ restrans de cuvine tastate), ma folosesc rapid de notepad si asa pot sa ii dau bice la scris rapid fara sa ma fac bucati pe chestia asta..
  7. taz

    Tractorasul Duster

    Am 1,87 (fara slapi) Pentru incarcatul pozelor merci pentru tip. Aparatul meu le produce in format 2:3 si chiar si chiar si in format jpg.sunt cam mari..ce-i drept..Insa eu am cetit ca atasat postarii e liber la incarcare orice fisier pana in 32 MB. Pozele mele nu au mai mult de 4-5-6 MB fiecare. Dar voi incerca pe viitor sa le micsorez putin..Dar scrisul aici direct ramane un chin..
  8. taz

    Tractorasul Duster

    Am incercat sa incarc aici 3-4 poze dar nu reusesc. Pimesc mesaje de eroare la upload. Am remarcat faptul ca si la scrierea de text dupa cca 10-15 cuvinte totul incepe sa devina dificil pentru ca una tastez si la vizualizarea tetului realizez ca apar cuvinte cu parti lipsa.. De aceea eu prefer sa folosesc notepad-ul si sa fac copy-paste textului de acolo aici. In fine..cei care vor sa vada poze din tura asta o pot face direct aici: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1007254695973577.1073741852.499793216719730&type=3
  9. taz

    Tractorasul Duster

    Ieri, aproape de casa, masina a trecut de prima sa mie de km. M-am intors dintr-un circuit (inceput cu o zi inainte cu o cazare pentru nani la Borsec) de rodaj si agrement de cca 750 km majoritatea in zone superbe de deal si podis incepand cu judetul Brasov, apoi (in ordine) judetele Sibiu, Mures, Harghita, Neamt, iarasi Harghita, Covasna si din nou Brasov. Incepand de la Deda (Mures) si pana dupa Tusnad (Harghita) pe o distanta de aproximativ 350 Km traseul a fost exclusiv prin munti si, fiind masina in rodaj, doar pe carosabil. Am incercat sa respect cat de mult am putut (dar fara sa stau cu
  10. taz

    Tractorasul Duster

    Bai, fratilor..da ce merge "utilajul"..Extraordinar.. Sa va mearga la toti asa cum merge tractorasul meu si pe bune ca nu aveti motiv sa faceti cute la frunti Sper sa ramana treba asa caci eu am grija de masina atat cat depinde de mine
  11. taz

    Tractorasul Duster

    Perfect.. Eu am dat o cautare doar dupa cuvantul "Duster" si pe cuvant ca facebook nu a afisat la grupuri nimic de acest gen. Parea ca nu este si atunci am avut si eu o initiativa. E in regula daca este si ma voi inscrie si eu de indata in acel grup daca voi fi primit. Asta pe care l-am facut il las deocamdata in viata daca tot s-a nascut si el..nu se stie cand/daca va avea vreo utilitate.. Multumesc pentru pont
  12. taz

    Tractorasul Duster

    Cei care doresc sa tinem legatura intre noi si in alt format decat aici pe forum sunt invitati sa faca parte din grupul "Duster" pe facebook. A nu se intelege din acesta ce nu trebuie. Eu raman membru si aici si nu am intentii ciudate legate de acest forum . Insa aici treaba e structurata in un anume fel (si e foarte bine ca e asa) iar pe facebook chestiile sunt mai simple pentru cei care doresc si o zona de tip facebook pentru possorii de Duster
  13. taz

    Tractorasul Duster

    Capone..habar nu am de ce. Eu am primit un carnet de garantie si service in care e o lista cu unitatile service Dacia din tara. Inca nu am parcurs chiar toate documentatiile legate de aceste aspect insa am senzatia ca si dupa ce o voi face voi afla ca, undeva, prin semnarea actelor, mi-am asumat poate si acceptul ca orice astfel de interventii/reparatii in perioada se garantie sa fie facute in reteaua de service Dacia..
  14. taz

    Tractorasul Duster

    Si va multumesc tuturor pentru gandurile bune ! La fel va doresc si voua !
  15. taz

    Tractorasul Duster

    Mugur..M-ai spart cu harakiri tau..sper ca nu ai trecut la fapte
  16. taz

    Tractorasul Duster

    Ghituc la masina mea treaba cu clima pare sa mearga brici. Si te rog sa nu te superi pe mine dar nu am stat multa vreme sa vad daca se intrerupe functionarea dupa cateva minute. Sunt prins zilele astea cu mai multe acum dar totusi in dorinta sa sa te ajut legat de manual am studiat "peste rand" (caci eu, cum am putin timp liber, le iau metodic cu studiul de la A la Z) si vreau sa stii ca manualul nu spune prea multe privind functionarea sistemului de climatizare. Si in special daca ai disfunctionalitati se recomanda (in manual) sa iei legatura cu un serviciu specializat (daca e in garantie iei
  17. taz

    Tractorasul Duster

    No, buna ziua sa aveti ! Ieri dupa masa am ridicat masina. Deocamdata masina are la activ doar 110 km din care cca 100 sunt ai mei. In acesti km parcursi vreau sa va spun ca, desi am avut oarece emotii (pentru ca, dupa cum am mai precizat, eu pana acum am condus doar benzinare si nu SUV-uri), dupa cateva zeci de metri dupa prima pornire de motor si dupa prima urnire de pe loc si rulare deja am inceput sa ma familiarizez cu tinuta de drum a masinii si dupa o relativa scurta vreme am inceput sa sesizez si intervalul important de cuplu al motorului unde trage uniform si sesizabil. O vreme inca v
  18. taz

    Tractorasul Duster

    http://www.sono.ro/a...4102v-6103.html Asta e incompatibila oare? Ca cel cu care dealerul are contract in privinta alarmelor zice ca anumite alarme nu sunt compatibile cu Duster facelift...
  19. taz

    Tractorasul Duster

    Aveti o alta sugestie? Ca asa trebuie sa dam eficient inainte pe miriste..discutand si comparand parerile si sugestiile intre noi..
  20. taz

    Tractorasul Duster

    Chestia cu alarma ca si metoda de a alunga gainarii de care zice Vsebas (si stai linistit amice ca eu ma enervez foarte greu insa si cand se intampla..apoi e bai mare ) e una care are logica ei si eu banuiesc ca Vsebas ne-o sugereaza nu aiurea ci pentru ca intradevar exista sugaci incepatori in ale "meseriei" care fac mai mult paguba aiurea decat reusesc sa si fure. Insa si sugestia lui Fnicolau e una care e seducatoare. Si, dincolo de toate, eu trebuie sa iau o decizie si nu stiu de ce dar decat sa las pe unul "specialist in alarme" sa dezvirgineze masina noua doar pentru a obtine in plus o
  21. taz

    Tractorasul Duster

    Pai cu geamul spart si furat ceva de prin masina (ma refer la cele pe care poate pune mana si sa funga hotul) ramai si daca ai alarma la masina..Ca pana apuca omul sa sara din scutece noaptea si sa ajunga, cu ranga bine prinsa in mana drepta, la masina..cacanarul ala ce a "indoit" geamul masinii deja e departe..nu? Deci in concret se justifica si o alarma montata la o masina ce are deja antidemaraj electronic? Si nu ma refer la functii extra gen pornirea motorului (pe alarme mai evoluate) de la distanta ci ma refer strict la securitatea masinii si a continutului ei.
  22. taz

    Tractorasul Duster

    Multumesc. Deci, fara o alarma montata si care sa vina cu telecomanda ei, doar cu una din cheile masinii se poate descuia/incuia usa fara sa introduce cheia in broasca usiior..corect? Pe langa asta..exista mare diferenta intre rolul antidemarajului electronic si cel al alarmleor auto (si nu a refer strict la goana alarmei are suna)? Pentru ca din cate inteleg deocamdata, decat o alarma bonus de maxim 200 lei oferit de dealer..mai bine sa prefer prima revizie oferita gratis daca sistemul antidemaraj face cam aceeasi treaba mai putin sirena si daca la polita Casco e suficient sa aiba masina anti
  23. taz

    Tractorasul Duster

    Pana nu primesc si eu manualul masinii..am tot felul de nelamuriri. Cheile sunt toate cu butoane pentru incuiat/descuiat masina? Sau doar una e asa iar restul sunt fara butoane..
  24. taz

    Tractorasul Duster

    Uite Daniel ce raspuns am primit de la cineva care se ocupa de alarme si care la randul sau a luat legatura cu cineva din bransa lui din strainatate: "Sorry, no such alarm exists that I am aware of. It's either Viper (DEI) or, Omega (k-9) and you will need to contact either company directly to get the procedures. DEI (www.DIRECTED.com) and OMEGA (www.CARALARM.com) . Dar tu zici ca esti multumit de ea. Ma surprinde putin pretul ei care e cam modest. Nu sunt adeptul ideii conform careia doar ce e scump e automat si de calitate insa...avand in vedere calitatea majoritatii chestiilor ieftine...nu
  25. taz

    Tractorasul Duster

    Va multumesc, tuturor pentru pareri si indemnuri. Pe langa faptul ca am cu ce umbla (inclusiv ca sa o inmatriculez pe ea noua dupa ce primesc cartea ei de identitate secretizata....asa zice dealeul ca ii spune ) tocmai sunt in plin proces de amenajare a garajului. Am zis ca sa o aduc gata inmatriculata cu numerele definitive si sa intre in garajul ei terminat si, daca pot, sa nu o tin strada sub pomi. Mai am putin si termin si cu garajul.
×
×
  • Creează nouă...