Ioan12
Members-
Număr conținut
55 -
Înregistrat
-
Ultima Vizită
Orice postat de Ioan12
-
De ce ai luat versiunea cu 130 CP si nu cea cu 150CP?
-
Pentru mine a fost de folos sa aflu care sunt problemele/defectele de fabricatie ale actualului model Duster. M-a ajutat sa "parchez" intentia de a achizitiona un Duster. Poate daca se vor remedia defectele actuale sau poate modelul urmator din 2024. Desi nu mi se pare ok atitudinea Dacia de a baga sub pres problemele tehnice.
-
Eu zic ca daca reusesti macar pt scaunele din fata sa le montezi pe cele de pe Talisman este un mare castig! cele din spate nefiind folosite foarte des ar putea sa ramana stoc.
-
Poate ca la Dusterul de anul viitor-ph3- se vor mai remedia din problemele actualului model. Se pare ca Dacia nu are in plan sa mai remedieze vreun defect pt modelul actual ph2, atat timp cat defectul nu este critic. Daca masina merge, se invart rotile, atunci nu cred ca vor remedia ceva. Ca si impact , peste mai multi ani este posibil sa apara defecte cauzate de astfel de probleme iar masina sa fie iesita din garantie. Eu as incerca sa montez de la dezmembrari piesele de pe un Duster 2016 de exemplu. Stiu ca acelea nu au avut problema asta.
-
Componenta aia costa 960EUR? mi se pare enorm pentru o simpla flansa. Din cate am vazut, incidentul asta nu a fost raportat la Dustere mai vechi din 2018 sau 2019. Poate gasesti piesa la dezmembrari si faci o proba. Nu pare sa fie mare greutate sa inlocuiesti flansa aia. In 2024 va fi pe piata urmatorul model de Duster si nu cred ca vor scoate vreun update/solutie pentru modelul curent. Aceasta problema apare la modele fabricate incepand din 2020 pana in prezent. De ce nu au venit cu o remediere pana acum? Macar remediau problema la modelele de anul asta. Primul pas este ca Daci
-
Si problema asta se manifesta si la Duster ultimul facelift? S-a remediat cumva acest defect?
-
Referitor la scaun am o intrebare : se misca scaunul soferului din suport? am vazut diverse review-uri pe Youtube in care este criticat acest aspect. Anume ca se misca din suportul in care este prins in podea. Oare s-a remediat acest aspect?
-
Eu am primit telefon de la VC. Cu generalitati evident. Adica eu am intrebat in mod concret despre Nota Tehnica din forumul nemtesc insa raspunsul a fost ca in cazul in care apare o problema ei remediaza. Au mai spus ca nu stiu nimic de astfel de defect. Am intrebat daca exista OTS pt flansa si mi-au cerut serie de caroserie ca sa verifice. Interesant este ca le-am zis sa imi dea raspuns tot pe email si au refuzat. Adica eu le trimit email si ei ma suna telefonic... adica vorbe , nimic scris. Este cum am mai zis in alte postari: masinile se vand singure, cumparatorii romani nu prea tin c
-
Din cate m-am documentat masinile marcii Dacia se vand singure. Directorul de marketing Dacia nici nu are cont de facebook. Asta spune faptul ca nu e nevoie de nicio reclama , masinile Dacia fiind ieftine se vand singure. Deci nu prea pot fi loviti la portofel/vanzari. Dar daca problema apare prin Germania sau alta tara occidentala , atunci se poate produce o schimbare. Parerea mea...
-
Din cate inteleg este o problema la flansa cardanului deci nu ar tine de motor diesel sau benzina. Doar cele 4x4( cele cu cardan) se pare ca au problema asta.
-
Asta ramane de vazut. Dar macar vad si ei ca unii clienti se mai si documenteaza. Ma astept la un mesaj gen " Va asiguram ca masinile Dacia sunt supose unui control de calitate strict..." bla bla. Dar este important sa vada ca noi stim de defectele respective, ca pe forumuri se mai scrie si adevarul cateodata. Eu nu am Duster si cu toate astea le-am trimsi email. Poate ca daca si posesorii actuali ar trimite email am putea schimba ceva. din link am retinut faptul ca piesa este 7701209352 si costa aprox 200 de lei. Dacia ar trebui macar sa confirme ca solutia problemei const
-
Salut, sunt interesat de achizitia unui duster 4x4 dar dupa ce am citit acest topic sunt mai rezervat. Mai sunt si alte probleme aparute la ultimul model duster? Am sa le scriu celor de la Vocea Clientului despre problema asta , ii voi intreba daca in cazul in care achizitionez un duster nou va veni cu aceasta problema . Si daca va avea aceasta problema cum se gandesc sa o rezolve? Mi se pare aiurea sa imi livreze un duster defect ca apoi sa merg eu in service sa se inlocuiasca flansa. De ce ar remedia in fabrica?
