Sari la conținut

vladicon

Members
  • Număr conținut

    36
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

  • Zile Câștigate

    1

Orice postat de vladicon

  1. Si doua filmulete cu bord computerul meu blocat:
  2. Cred ca problema cu blocarea computerului de bord este la toate noile Duster indiferent de echipare. Poate putini o observa si poate din cei ce o observa nu toti o reclama la service. Vezi aici pe you tube un Duster Prestige cu aceeasi problema: intre minutul 11,45 si 13,45
  3. Nici un deranj, a fost o gluma . Normal ca am comanda nr. din data de in format hartie. Eroarea "Tabloul de bord neinitializat" a aparut pe computerul de diagnoza din service care era online cu dacia, deci toate erorile aparute la masina au fost salvate la ei, nu pe computerul de diagnoza din service. Eu nu aveam ce print screen sa le trimit celor de la VoceaClientului. Cei din service mi-au aratat pe computerul de diagnoza ca masina mea cu VIN nr...... este cu notata OLV, OLC,OLL...... nu mai tin minte exact, unde daca dadeai click la explicatii scria ca este monitorizata de
  4. Nici un deranj, a fost o gluma . Normal ca am comanda nr. din data de in format hartie. Eroarea "Tabloul de bord neinitializat" a aparut pe computerul de diagnoza din service care era online cu dacia, deci toate erorile aparute la masina au fost salvate la ei, nu pe computerul de diagnoza din service. Eu nu aveam ce print screen sa le trimit celor de la VoceaClientului. Cei din service mi-au aratat pe computerul de diagnoza ca masina mea cu VIN nr...... este cu notata OLV, OLC,OLL...... nu mai tin minte exact, unde daca dadeai click la explicatii scria ca este monitorizata de
  5. Ce hartie? Am trimis masina in service cu DHL-ul si cu soacra-mea de 85 de ani pe bancheta din spate. Ce intrebare e asta ? Normal ca e deschisa comanda in service cu data de 9 februarie 2018 ( format hartie ) E-mail trimis la VoceaClientului cu problemele nerezolvate in service cu data de 19 februarie 2018 ( format electronic)
  6. Din ce am vazut eu ( discutia dintre cei din service cu cei de la dacia s-a purtat pe e-mail in fata mea timp de cateva ore ) nu mai auzisera, nu stiau de asa ceva, se mirau si nu intelegeau. Pentru lamurire le-a fost trimis pe e-mail si un filmulet de cateva minute facut de mine cu computerul de bord blocat pe o functie. Probabil chestia cu schimbatul volanului ( a scrumierei, a presurilor poate ) e o tragere de timp, poate ne obisnuim cu "merge si asa" masina. Chestia cu ciocu' mic si......... mergea daca primeam masina cadou de la ei sau daca era platita cu bani trasi la xerox.
  7. dancolt79 daca acum cand e iarna se incalzeste cand bate aerul cald in volan, ce se va intampla la vara cand afara o sa fie 30-35°C si in masina gasesti la soare 50°C. Nu cred ca asta e motivul. Cred ca e o problema de soft, si nu se pricep sa ii dea de cap, sau nu ii intereseaza. Ultima data cand am fost in service mi-au spus ca fabrica a zis ca o sa imi schimbe volanul pt. ca problema e de la butoanele de pe volan.(butoanele de pe volan la mine functioneaza chiar cu computerul de bord blocat) Problema cu blocarea computerului de bord e reclamata de mine de o luna si in service
  8. Se gaseste pe eBay la 40-60 euro un modul electronic (start&stop memory module) care tine minte care era pozitia butonului Start&Stop inainte sa opresti masina, si in momentul cand o pornesti dupa 2secunde "apasa" butonul daca functia Start&Stop era dezactivata la ultima oprire. Eu mi-am pus dar uneori "uita" la pornire sa imi dezactiveze Start&Stop-ul ( tot enervant ) asa ca l-am dat jos. Am recurs la metoda mufei de la inchiderea capotei motor: Se scoate mufa de la inchiderea capotei motor, se baga o lita (sarma) intre cele doua fire ale mufei si se pune mufa
  9. La reprezentanta nu iti face nimeni asta. Gasesti pe eBay cu 40-60 euro un modul electronic (start&stop memory module) care tine minte care era pozitia butonului Start&Stop inainte sa opresti masina, si in momentul cand o pornesti dupa 2secunde "apasa" butonul daca functia Start&Stop era dezactivata la ultima oprire. Eu mi-am pus dar uneori "uita" la pornire sa imi dezactiveze Start&Stop-ul ( tot enervant ) asa ca l-am dat jos. Am recurs la metoda mufei de la inchiderea capotei motor: Se scoate mufa de la inchiderea capotei motor, se baga o lita (sarma) int
  10. Aceeasi problema o am si eu de cand am luat masina din Decembrie 2017. Duster, Comfort, 1.5DCI, 110cp, 4wd, modelul cu tabloul de bord "simplu cu afisaj alfa-numeric, precum la calculatoarele de birou". In cele doua luni de utilizare si 6000km la TOATE drumurile mai lungi de 1-2ore computerul de bord se blocheaza si nu mai arata decat functia care este in momentul respectiv pe bord (valorile acestei functii indica corect dar nu mai pot comuta si pe celelalte functii ). Incepe sa functioneze dupa o stationare mai mare de 1 ora. Nu se blocheaza la drumurile scurte prin oras.
×
×
  • Creează nouă...