-
Număr conținut
22 -
Înregistrat
-
Ultima Vizită
Orice postat de rgabir1
-
Sunt de acord ca nu poti umbla peste tot..nici nu m-as simti bine sa intru chiar peste tot unde sunt pasari si asa. Dar nu inteleg de ce s-a impamantenit ideea ca la intalnirile dusteristilor trebuie sa omoram masinile si terenul? Asta s-a tot facut la fiecare iesire la munte si probabil tot se va face multi ani de-acum incolo.... Plus ca in filmuletul de mai devreme era un off-road de toata frumusetea la Gura Portitei prin noroi. Eu as fi fost incantat si de altceva decat ce s-a tot facut.... In fine...m-am gasit eu sa comentez - desi la IND 8 am fost la prima participare
-
Accesul cu autovehicule in Rezervatia Biosferei Delta Dunarii Se face in baza unui permis de acces pentru autovehicule, ce este conditionat de plata unui tarif in valoare de 100,00 lei/autovehicul/an, respectiv 10,00 lei/autovehicul/zi. . Incasarea tarifelor pentru accesul cu cu autovehicule pe teritoriul Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii se face la sediul Administratiei Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii conform urmatorului program: Luni - Vineri: 08.00 – 16.00.
-
Eu am votat Dobrogea - pentru simplul fapt ca e complet altceva fata de ce a fost pana acum. Intalnirea dusteristilor s-a transformat in intalnirea la munte cu masina (nu ca e ceva in neregula cu asta - dar s-a tot facut pana acum). Cum ar fi sa stam la malul marii la o bere la un foc de tabara + muzica in surdina sau la un peste pe gratar la o cherhana. Ar fi muult mai faina o iesire din cotidianul munte (musai sa fie si off-road). Cautati pe net Vadu sau Gura portitei sa vedeti cat e de frumos.
-
si eu am avut un mic soc sa nu vad lista la zi Am platit si clar o sa particip:D Ba chiar o sper sa am timp sa ma duc sa imi iau si stegulet de masina... Dar probabil nu a avut timp dusty2010 timp sa ii faca update
- 359 răspunsuri
-
- club duster
- dacia duster
-
(și 2 alții)
Setat cu taguri:
-
Update pentru doritori - am gasit cazare aici: http://www.turistinfo.ro/slanic_prahova/cazare-slanic_prahova/pensiunea_portas/poze-pensiunea_portas-c60961.html#417791 Gazda mi-a zis ca e la 600m de Roberto. Spor,
- 359 răspunsuri
-
- club duster
- dacia duster
-
(și 2 alții)
Setat cu taguri:
-
Am o rugaminte pentru toti intarziatii si cei care vor cazare pe cont propriu. Nu prea sunt cazari - ca multi le tin inchise pe iarna (costuri) -asa ca ar fi ok sa ne grupam. Am sunat aici la pensiunea livada - si mi-a zis ca a mai sunat cineva pentru 2 camere. Omul a zis ca daca suntem minim 3 camere - deschide. http://www.turistinfo.ro/slanic_prahova/cazare-slanic_prahova/pensiunile_livada_si_bordei/harta-acces-pensiunile_livada_si_bordei-c37943.html Daca aveti deja cazarea acontata - si mai sunt camere libere - spuneti aici sa sun si eu. Multumesc, Gabi
- 359 răspunsuri
-
- club duster
- dacia duster
-
(și 2 alții)
Setat cu taguri:
-
Am vazut ceva filmulete pe youtube (masiu) si unele masini aveau tricolorul pe ele. Au fost aduse de organizatori sau fiecare de unde a gasit?
- 359 răspunsuri
-
- club duster
- dacia duster
-
(și 2 alții)
Setat cu taguri:
-
offtopic un pic. he he...mi-am speriat prietena cand i-am aratat filmuletul de la TAT. I-am zis ca merg sa particip in acelasi loc .. hihi In prima parte a zis ca sunt nebun si dupa ce a vazut cum aratau barile alea facute praf a zis ca daca vin cu daune nu mai dorm acasa )
- 359 răspunsuri
-
- 1
-
-
- club duster
- dacia duster
-
(și 2 alții)
Setat cu taguri:
-
Salutare, Daca mai e vreun intarziat ca mine de vrea sa participe in ultimul moment - si gaseste cazare in zona, puneti si aici pe forum sa imi iau si eu in acelasi loc (daca mai gasesc camere - evident). Sau daca se retrage cineva .... Gabi.
- 359 răspunsuri
-
- club duster
- dacia duster
-
(și 2 alții)
Setat cu taguri:
-
Ce e bun si ce se poate imbunatati la Dacia Duster?
topic a răspuns la rgabir1 dusty2010 în Sectiunea tehnica
@Daniel Daca toba nu ar fi "la vedere" la varianta 4x4 nu m-ar deranja atat de tare. Toti cei care s-au uitat macar 1 data sub masina la o revizie stiu ca e ce jos e nebunie. Totul e super ruginit dupa nici 1 an de folosinta. Dar arata extrem de urat la o masina relativ noua toba aia "arsa". Acum m-am prins de ce vedeam in trafic la alte dustere tamburii rosii! Credeam ca i-au schimbat...cand colo erau vopsiti. Aviz celor de la Dacia -
Ce e bun si ce se poate imbunatati la Dacia Duster?
topic a răspuns la rgabir1 dusty2010 în Sectiunea tehnica
Nu pot sa cred ca nimeni nu mentioneaza toba care rugineste instant si tamburii (discurile pe spate ... nu ma pricep ) care arata ca dracu dupa nici 1 an. Adica cu muuulta rugina! -
Salutare, Intrebare - se poate participa la cele 2 "plimbari" de sambata la ora 15.30 plecarea in tura, in caravana, la Manastirea Crasna si duminica - la ora 10.00 plecarea catre platoul unde se va desfasura Cursa contra-cronometru in teren variat daca nu sunt cazat? Noi avem o iesire cu prietenii in zona in acel week-end si m-ar super incanta sa vin si eu Seara buna, Gabi
- 359 răspunsuri
-
- club duster
- dacia duster
-
(și 2 alții)
Setat cu taguri:
-
Oare cat o costa pus bordul cu totul de pe Duster-ul nou? Am vazut unul in parcare in sediul Dacia din Militari si arata fain de tot.
-
eu daca nu prindeam reducerea de BF la Blizzak - eram pornit pe Nokian-urile astea http://www.best-tires.ro/anvelope-auto/nokian-215-65-r16-nokian-wr-d3-102h---cc72u2-845.html
-
@tico98 - mergi linistit cu ele o perioada - atata timp cand conduci prudent e totul ok. Eu cu Michelin-urile all season mi-a derapat masina de 2x ori in oras, odata pe Valea cascadelor venind spre Preciziei si odata pe la bloc. Si nu mergeam cu viteza (mai ales pe langa bloc). @psystem - nu mi se deschide link-ul - insa in descriere vad "summer" - e vb de cauciucuri de vara?
-
@psystem Ce top ai vazut la nemti si care dintre anvelopele stock erau pe primul loc? Presupun Continentalurile...ca si eu sunt curios. Eu mi-am luat Blizzak-uri pe baza topului asta http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2012_winterreifen_Test_215_65_R16.aspx Eu nu simt zgomot suplimentar fata de cele stock (eu am Michelin-uri) deci de la 69 la 72 nu cred ca e sesizabil pt tine.
-
pentru cine nu si-a luat inca... au aparut ceva oferte interesante azi.. de exemplu eu am gasit niste Blizzak-uri cu 50 ron mai ieftine... aici gasiti ceva site-uri... http://www.romaniatv.net/black-friday-2013-unde-gasesti-anvelope-de-iarna-la-pret-redus_109553.html
-
@caramba - mersi de sugestie. Tot caut pe net de cateva zile modele & preturi si nu sunt hotarat. Asa la 520 am gasit nokian-urile WR D3 Intre Semperit si Dunlop/Nokian e o diferenta de 500 ron - considerabila zic eu . Ma rog - tinand cont ca dai odata la 4 ani..poate se merita.. Michelin-urile stock sunt destul de slabe iarna de mi-a derapat masina in mijlocul intersectiei Valea Cascadelor cu Preciziei. Si chiar nu mergeam cu viteza. Cand am sunat sa intreb de nokian-uri - mi-au spus ca sunt fabricate sfarsitul 2012-inceput 2013 - nu avea dot-ul la indemana. Deci presupun ca sunt di
-
corect..ce prostalau sunt..abia acu am vazut ca cele de 440ron erau R15 ) multam de info.
-
Salutare, @electrodep - poti spune cat ai dat pe ele? ma uitam acum pe net si am vazut si la 383 ron bucata .. insa cateva pagini in urma colegul dacian zicea "Azi mi-am montat pe duster anvelope de iarna Semperit speed grip 2 la 485 lei cu montaj, echilibrat si azot inclus." Sa se fi ieftinit chiar asa de anul trecut pana acum? Am deja o iarna cu Michelin-urile all season stock - si sincer sunt destul de dezamagit de ele iarna... ma batea gandul la niste nokian-uri ~ 520 ron bucata...215/65 R16 Nokian WR D3 102H Pentru cei mai priceputi: am vazut Nokian WR D3 215/65 R15 100H XL
-
Zgomot fata la franare (cu balans) - amortizoare?
topic a răspuns la rgabir1 rgabir1 în Sectiunea tehnica
Mda - am venit astazi de la Dacoserv - si cei de acolo mi-au zis ca zgomotul e produs de frecarea la amortizoare - ca atinge masca aceea fierul propriu-zis din amortizor. Am vazut la toate Dusterele la care m-am uitat - ca fiecare amortizor are 2 dungi create in urma frecarii mecanice. Deci "asa face toate". Presupun ca zgomotul o sa dispara cand se freaca suficient de mult. -
Salut, Am observat si eu la al meu 1.6 4x4 - cam de o luna on zgomot ( mecanic) atunci cand franez (de obicei cand ma apropii de semafor). Am aprox 6000km facuti in 5luni - majoritatea in Bucuresti. Mai exact se aude cand masina intra in balansul acela produs de franare. Daca masina nu are balans - nu se aude! Si mai mult - apare cam dupa 5min de rulare - nu chiar imediat. Am fost cu ea la garantie - si inginerul auzind zgomotul - a zis ca e zgomot "normal" si sa astept sa se mai aseze tablele . Mie imi pare ca n-au chef sa investigheze... Se mai aude la cineva acest zgomot
