Sari la conținut

Jante 16" si 17" pe Dacia Duster


Postări Recomandate

De curand am cumparat 4 jante MSW (OZ) si sunt tare nerabdator sa le montez dupa ce trece iarna caci voi monta anvelopele de vara pe ele

post-3487-0-59494000-1420659994_thumb.png

 

am asa arata......

Acum singura problema ramane cu senzorii de presiune pe care trebuie sa-i cumpar,, dar am inteles ca nu e nici o problema daca pun ventile normale

Editat de bmcpst
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 115
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

In general, in astfel de cazuri se urmaresc doua variante: exfoliere (garantie discutabila, cu cantece si constipatii, ca n-are cum, nu se poate, n-am mai auzit) sau coroziune (acizi, intemperii, deci

Le.ai montat legat la ochi? NU ti apare pe cauciuc nicio sageata ceva?

Daca te uiti la teste cu anvelope all season de top, o sa vezi ca au performante similare cu anvelope bune doar pentru vara sau doar pentru iarna. Deci nu pierzi nimic la capitolul siguranta. Dar cel

Posted Images

Tot de 16 sunt doar ca sunt ET 45, ceea ce nu este mare diferenta. In certificatul de conformitate scrie ca sunt petru Duster Ph2. Apropo, stie careva daca trebuie neaparat sa montez pe jante senzorii de control al presiunii care sunt pe rotile originale sau pot pune ventile normale. ma gandesc daca pun ventile nrmale o sa-mi apara mereu pe bord martorul care indica presiunea in roti. Stie cine raspunsul?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...Stie cine raspunsul?

Iti spun sigur ca iti va sta aprins mereu martorul de presiune in roti!

 

Cei din service-uri au inceput deja sa se loveasca de problema asta cu PH2-uri. La fel, daca schimbi pozitia rotilor (celebra rotatie a anvelopelor fata-spate stanga-dreapta) pentru uzura uniforma, si se aprinde martor-ul de presiune, pe CLIP va aparea de exemplu problema la roata dr-f, pe cand tu ai pana la roata st-s.

Este un sistem de monitorizare a presiunii ieftin si cam cu hibe. Masinile mai pricopsite fac aceasta monitorizare cu ajutorul calculatorului de ESP. Identifica diferente intre vitezele de rotatie ale rotilor si sunt mult mai precise.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta inseamna sa scoti anvelopele de pe jante , inversezi senzorii, montezi din nou anvelopele . Crez ca e prea multa munca si daca mai pui in calcul ca toata munca asta costa, s-ar putea sa nu se renteze. Dar e posibil sa dea cu virgula si sa-ti apara din nou martorul pe bord... :aww:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PH2 avantaje si dezavantaje... Aveti o grija in plus cu senzorii vietii. :) Acuma cred eu ca pentru un pret corect se poate dezactiva aceasta optiune din calculator ca sa nu mai vezi becul aprins, si sa-ti pui ce jante iti pofteste inimioara. Eu, personal, nu apreciez optiunea asta atata vreme cat te leaga de un set de jante anume... cat nu apreciam nici optiunea aia la VW group cu start-stop la semafor! Mi se pare moartea electromotorului si a bateriei (chiar daca electromotorul e direct pe fulie, nu prin curea).

Dar sa ramanem la Duster. Ar trebui sa vedeti daca acei senzori se pot monta pe orice tip de janta. Mai mult de 2 seturi nu cred ca are nimeni, deci nu cred ca e o mare investitie inca un set de senzori pe langa un set de jante. Iar cu schimbarea pozitiei, nu ramane decat sa verifici presiunea in TOATE rotile atunci cand vezi becul. Oricum nu merge nimeni cu CLIP-ul in torpedou sa vada unde are pana din mers! :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai......senzorii sunt ventile normale la un capat, iar la celalalt capat este o parte electronica care contin senzori ce depisteaza temperatura si presiunea din roata. Mare scofala nu e. In scurt timp am sa fac eu aceasta experienta cu senzori si fara senzori pe noile jante.

 

Un senzor de exemplu......post-3487-0-57716800-1420817992_thumb.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...