Sari la conținut

Jante 16" si 17" pe Dacia Duster


Postări Recomandate

Buna,

 

Nu stiu daca am postat unde trebuie dar hai ca va intreb aici. Acum cateva zile m-am "pricopsit" cu niste jante de 15'' de la un Land. Nu s-au potrivit, asa ca le-am dat la strung ca sa intre pe butuc. Din primele teste de rotire la mana nu atinge nicaieri. Deci am trecut cu bine de primul pas. La al doilea pas am nevoie de sfatul vostru: ce anvelope sa imi pun? Ma gandeam la niste MT-uri cu balonul mai mare. Imi puteti recomanda ceva? Mersi!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...
  • Răspunsuri 115
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

In general, in astfel de cazuri se urmaresc doua variante: exfoliere (garantie discutabila, cu cantece si constipatii, ca n-are cum, nu se poate, n-am mai auzit) sau coroziune (acizi, intemperii, deci

Le.ai montat legat la ochi? NU ti apare pe cauciuc nicio sageata ceva?

Daca te uiti la teste cu anvelope all season de top, o sa vezi ca au performante similare cu anvelope bune doar pentru vara sau doar pentru iarna. Deci nu pierzi nimic la capitolul siguranta. Dar cel

Posted Images

Azi mi-am luat jante de tabla KFZ sa le port cu cauciucurile de iarna. De fapt ma saturasem de jantele de aluminiu; niciodata nu mi-au placut. Am comandat si un set de prezoane pentru ca cele de pe aliaj nu se potrivesc (asa stiam de la cumpararea masinii cand am primit un set de prezoane pentru roata de rezerva).

Problema este ca am comparat prezoanele primite azi cu cele originale pentru roata de rezerva si par mai lungi cu vreo 2-3 mm.

Cum pot stii daca sunt potrivite prezoanele?

 

Cineva mi-a spus ca lungimea prezoanelor nu este atat de importanta cat conul acela de fixare. Asta m-a incurcat si mai tare deoarece nu stiu cum pot sa compar conurile. Par la fel.

 

Ca observatie: m-am convins inca o data ca preturile practicate in reprezentanta dacia sunt aberante. La prezoane sunt duble fata de magazinul de la care am luat eu, iar la jante cu 60% mai mari. Si claie peste gramada, nimeni nu se pricepe sa iti dea o informatie cat de cat acceptabila. (chestia cu informatiile este valabila si in privinta altor magazine de piese).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...
  • 6 months later...

Salutare! Vreau sa-mi pregatesc masina pentru iarna, desi am cumparat-o recent, dar sa nu raman fara bani. Vreau sa va intreb pe cei mai experimentati, cum sa fie ET-ul (sper ca am scris bine)? Pe specificatiile actuale spune ca este 50, dar am vazut modele de jante cu ET de 38, 42, 55. Deci daca nu gasesc chiar de 50, cum sa fie mai mare sau mai mic de 50. Merci.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...