Sari la conținut

Anvelope Dacia Duster


Postări Recomandate

Cel mai important (si asta verifica toti, si ITP, si RAR si sigur conteaza si la asigurari) e sa ai aceleasi dimensiuni ca cele omologate,  din certificatul de inmatriculare. Multi pun 215/70 R16 (de exemplu) in loc de 215/65 R16 (cat e omologat), dar in caz de accident cei de la asigurari pot spune ca prin modificarea asta s-a schimbat comportamentul masinii, ca se schimba geometria (masina e un pic mai inalta), etc. Nu e neaparat sa si castige in instanta cu argumentele astea (ei se leaga de orice amanunt ca sa nu plateasca), dar pot da batai de cap celor care vor sa-si repare masina.

Indicele "S" inseamna ca suporta viteza maxima de 180 km/h, iar "H" inseamna maxim 210 km/h. Oricum ambele sunt peste viteza maxima constructiva a Duster-ului, deci nu e nicio diferenta. Mai mult, nimeni nu poate da vina pe cauciucuri daca se intampla ceva la viteza mai mica (sub 180 km/h), indiferent daca e "S" sau "H", ca ambele trebuie sa se descurce fara probleme la 100 km/h, de exemplu.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 1,3k
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Jentile stilizate ...365R sunt mai grele decat cele de tabla cu peste 2 kg.Dusterul este o masina grea pentru motorul 1,3 sau 1,5.Plecarea de pe loc este greoaie fata de alte masini cu aceeasi motoriz

Am largit lista inceputa de @dacian cu variante de cauciucuri mai late (225 mm) care intra pe janta stoc. Vorbim strict de R16, jante stoc si suspensie stoc, varianta 4x4 (benzina/diesel/ph1/ph2).  

Ca si utilizator de continental standard pot sa ma bag si eu nitel in discutie. Atat anu trecut la Zetea (IND5) am avut parte de cativa km de noroi, cu apa cu iarba cu de toate. Anvelopele au facut fa

Posted Images

Riscul nu este unul imaginar, acest video explica mai bine dacat pot sa scriu eu aici.

Din nou, fiecare poate sa decida pentru el daca e relevant sau nu, sau daca vrea sa isi asume sau nu.

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Salutare.Am pe Duster cauciucuri AT Cooper Discoverer AT3 pe 70  in loc de 65 cat e in talon. A calculat cineva care este eroarea referitoare la viteza si distanta afisata fata de cea reala?  

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Poti compara pe https://tiresize.com/comparison/

In total ai 2,3 cm in plus la diametrul rotii. Abaterea nu e foarte mare, cam 3,3%.

La 50 km/h afisati in bord o sa ai, de fapt, 51,7 km/h reali.

La 90 km/h afisati in bord o sa ai, de fapt, 93 km/h reali.

La 130 km/h afisati in bord o sa ai, de fapt, 134,4 km/h reali.

Editat de bbm
corecturi minore
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Pentru sezonul rece am decis ca voi lua jante de 16 (ceea ce am si facut;  am luat exact aceleasi jante de aliaj cu care a venit masina ”din fabrica”, model CYCLADE ) pe care le voi echipa cu cauciucuri pentru iarnă. Am ales jante de 16 pentru că asta inseamna ca ”balonul” va fi mai mare si consider ca este mai ok pt. aderenta + amortizare mai buna la denivelari. În privinta cauciucurilor prefer aderenta sporita, in sezonul rece, comparativ cu cele all season. De asemenea am in plan sa achizitionez lanturi antiderapante pe care le voi ”plimba” cu mine, in masina, tot sezonul rece (am trecut prin ceva experiente in care lanturile au facut diferenta si ma declar ”fan” lanturi antiderapante). As fi interesat de o recomandate pentru lanturi :)  

Pana aici toate bune. Am citit toate postarile din 2018 incoace, referitor la anvelope si am studiat atent piata. Nu am reusit insa sa ma decid ce anvelope sa cumpar. Am gasit un magazin de incredere cu preturi corecte la toate tipurile de anvelope (chiar recomandat de cineva pe acest forum). Acum am de ales intre urmatoarele: 

NOKIAN WR SUV 4 215/65R16 98H pret 442/buc

PIRELLI WINTER SOTTOZERO 3 215/65R16 98H pret 448/buc

DUNLOP WINTER SPORT 5 215/65R16 98H pret 459/buc

BRIDGESTONE BLIZZAK LM005 215/65R16 98H pret 465/buc

GOODYEAR ULTRAGRIP PERFORMANCE + 215/65R16 98H pret 491/buc

Toate au DOT 2021

Eu inclin pentru a lua pe cele BRIDGESTONE. Ar fi o alegere buna? Citeam ca si unele anvelope cu pret mediu ar fi bune: Fulda, Firestone, Debica. In sezonul rece circul preponderent in oras dar am si iesiri ”la munte”. Mi ar prinde bine si alte pareri (multumesc anticipat :) ) 

Jantele sunt cele din foto, cumparate cu 1300 lei  ”setul” de 4 buc din Buc. (ridicate personal fara sa achit contravaloare transport)

WhatsApp Image 2021-08-30 at 12.08.58.jpeg

Editat de Sa1fire
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut @Sa1fire Eu am Dunlop Winter Sport 5, cumparate pe baza rezultatelor bune din teste. Dupa 3 ani de folosinta ma declar foarte multumit de ele, aproape ca nu am simtit deloc lipsa sistemului 4x4 pe masina. Am fost cu masina la munte pe drumuri partial desapezite si masina s-a comportat exemplar (mai ales ca am varianta 4x2).

Parerea mea ca oricare anvelope dintre cele mentionate de tine te vor duce oriunde ai nevoie in conditii de iarna..sunt anvelope premium si asta se va cunoaste. Nokian WR SUV 4 cred au cel mai bun raport calitate/ pret, desi din cate vad diferentele de pret sunt neglijabile.

Pentru a-ti face alegerea mai usoara cred ca ai putea elimina din lista anvelopele Pirelli.

Editat de andrei_s
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...