Sari la conținut

Postări Recomandate

Bravo! sunt de acord cu tine în totalitate.

Mie-mi plac benzinarele. Ție îți place diesel-ul.

Gustul și culoarea nu se discută.

Să ne bucurăm de ceea ce avem cât mai mult timp.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 322
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Sfarsitul de saptamana care tocmai a trecut a fost alocat "incalzirii" Duster-ului in vederea concediului. Mai exact, l-am plimbat prin zona cetatilor dacice din Orastie (Costesti, Gradistea de Munte)

Va rog sa ma credeti la la diesel vs benzina NU exista decat 1 argument REAL ! Argumentul este reprezentat de nr de kilometri pe care il face utilizatorul pe an. Amortizari si alte aiureli nu sunt va

Sa speram ca pana ajunge Dacia sa produca masini hibride, anul asta sa introduca macar noul motor 1.3 tce pentru cei care nu vor neaparat un motor diesel pe un SUV .. stiu sunt o minoritate dar si ace

Posted Images

@Sandel, eu nu sunt impotriva electricelor, din contra chiar sustin introducerea lor insa pe langa marketing eu mai vad si situatia in ansamblu, in momentul cand numarul electricelor va depasi un numar critic o sa apara si taxele pentru ele pentru ca nici energia electrica nu se produce prin gratie divina.

Referitor la benzina vs. diesel, am estimat o durata de zece ani raportandu-ma la realitatile din Romania. Nu poti spune ca interzici Diesel-ul pentru ca faci un abuz, trebuie sa ai o referinta tehnica de care sa te legi si gaselnita aia va fi norma de poluare, norma de poluare care este aceeasi, la ceea ce se produce astazi, atat pentru benzina cat si pentru diesel.

Da, admit si faptul ca e tot mai greu sa produci motoare diesel a caror intretinere si fabilitate sa fie in concordanta cu normele de poluare, capitol la care bezinarele stai putin mai bine si probabil vor avea viata un pic mai lunga pana sa se faca trecerea la electrice insa si trecerea aia nu va fi facuta brusc din motive lesne de inteles.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trecerea la transportul electric este o mare provocare.

După mai bine de un secol de transport, unde combustibilul a fost pe bază de petrol, suntem sceptici când apare o altă motorizare.

Problema la electrice este acumulatorul.

Acumulatorul (bateria) are nevoie de o încărcare în timp scurt la 80-90% din capacitate.

Și de autonomia mare - minim 400Km.

Se clocește de mult timp scoaterea poluatoarelor de drumurile publice.

Sunt și eu curios, care va fi modalitatea.

Totul a început în 1996 la Conferința privind politicile de mediu de la KYOTO.

Dacă ai timp ... aruncă o privire pe materialele de mai jos.

https://www.google.com/search?q=Acțiunea+UE+în+vederea+reducerii+poluării+aerului+de+către+automobile%3A+Întrebări+și+răspunsuri+Bruxelles%2C+31+august+2017&oq=Acțiunea+UE+în+vederea+reducerii+poluării+aerului+de+către+automobile%3A+Întrebări+și+răspunsuri+Bruxelles%2C+31+august+2017&aqs=chrome..69i57.2064j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8

europa.eu/rapid/press-release_MEMO-17-2821_ro.pdf

http://www.europarl.europa.eu/factsheets/ro/sheet/75/poluarea-atmosferica-si-poluarea-fonica

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...