Sari la conținut

Postări Recomandate

Sunt destule persoane in Bucuresti care renunta sa circule cu masina pentru ca este aglomeratie, strazile sunt inguste, nu gasesc locuri de parcare, asa ca...aveti grija ce va doriti. Daca ar exista locuri de parcare "fara numar" si strazile ar avea mai multe benzi atunci nu ar mai fi aglomeratie cu masinile care circula in prezent si in consecinta mai multi oameni ar decide sa-si foloseasca zilnic masinile (ar fi ca o invitatie).

Editat de abc
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 322
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Sfarsitul de saptamana care tocmai a trecut a fost alocat "incalzirii" Duster-ului in vederea concediului. Mai exact, l-am plimbat prin zona cetatilor dacice din Orastie (Costesti, Gradistea de Munte)

Va rog sa ma credeti la la diesel vs benzina NU exista decat 1 argument REAL ! Argumentul este reprezentat de nr de kilometri pe care il face utilizatorul pe an. Amortizari si alte aiureli nu sunt va

Sa speram ca pana ajunge Dacia sa produca masini hibride, anul asta sa introduca macar noul motor 1.3 tce pentru cei care nu vor neaparat un motor diesel pe un SUV .. stiu sunt o minoritate dar si ace

Posted Images

Se fac estimari, dar nimeni nu face niste afirmatii concrete.

https://b1.ro/stiri/auto/masini-diesel-interzise-224150.html

Procedeul este arhicunoscut.

Initial se fac niste aluzii, apoi se fac estimari ale anului cand va avea loc tristul eveniment, etc

Toate astea se fac pentru a obisnui oamenii cu ideea ca odata si odata - dieselul nu va mai avea ce cauta pe strazi.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care este stirea de ultima ora?

Faptul ca o instanta din Germania a hotarat ca autoritatile pot interzice circulatia masinilor diesel in centrul oraselor din Germania este o stire veche.

Faptul ca in Germania sunt orase (ex. Hamburg dar informatia nu este verificata) unde pe anumite strazi din centrul lor se interzice accesul masinilor dotate cu anumite motoare diesel, cu exceptia riveranilor - este deasemenea o stire veche.

Faptul ca parcarea este permisa doar conform legii iar in Bucuresti aproape nimeni nu respecta acest lucru si foarte putini sunt sanctionati (doar daca exista o sesizare sau are loc un eveniment) este de notorietate.

Editat de abc
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hooo... nu da cu parul! Ca nu eu fac legile!

Cei de la B1 au publicat informatia - fie ca poate fi verificata, fie ca nu.

Stimate coleg iti inteleg pe deplin indignarea. Probabil ca as fi la fel de suparat daca as avea un Duster pe motorina, mai ales daca l-as fi achizitionat de nou.

In viitorul apropiat nu cred ca autoritatile din Romania vor implementa astfel de masuri nepopulare.

In momentul de fata partidul aflat la guvernare are o sumedenie de bube in cap, pe langa misiunea de a-l spala pe mister Dracnea.

Asa ca ... numai de o revolta a diselistilor si a transportatorilor nu are nevoie guvernul in momentul de fata.

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar nimic nu e nou cu interzicerea masinilor diesel prin centrul oraselor, sunt orase din europa care au deja aceasta regula implementata cu interzicerea, 

oricum firma bosch, a testat  cu succes filtre care reduc noxele la 18mg/km in conditii normale de circulatie si la 40mg/km in conditii exceptionale

plus ca sunt interzise motoarele pana la euro 5 ,care nu apartin riveranilor,

nu cred ca prindem noi aceea interdictie totala ,se face mare zarva pentru niste reguli care erau de mult, dar se aplicau asa si asa,

mai evorba si de masinile de arovizionare ca sunt si acolo pe centru oraselor buticuri restaurante si etc car trebuie aprovizionate, 

sunt multe luat  in seama,

siner eu am 3 masini diesel euro 4, 5, 6,-hyunday accent an 2008, skoda superb an 2006 si duster 2018 care e euro 6, si nu ma stresez prea tare,

acum se zice de diesel apoi va veni si randu benzinarelor si tot asas eva ajunge la electric , apoi vom avea masini care nu vor mai atinge pamantul , 

asta e progresul tehnologic,

drumuri bune fara incidente,

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot ati pomenit de informatie de ultima ora ,vezi link-ul de mai jos...deci nu zvon de televiziune romaneasca de rahat cu perje! Si apropo topicul este dedicat Dacia Duster benzina vs diesel,deci ce legatura au zvonurile cu versusul dintre doua motorizari?...Ca de vreo cateva pagini bune se bat campii la greu! :roll: 

https://www.alvolante.it/news/opel-astra-turbodiesel-euro-6d-temp-357275   

 

Editat de 22DCI
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles din articol, mai exact din titlu, ca norma Euro 6d o sa intre in vigoare in septembrie 2019. Poate sa-mi spuna cineva, din sursa sigura, daca data de septembrie 2019 este valabila pentru toate masinile care se fabrica dupa acea data sau doar pentru masinile care se omologheaza dupa acea data?

Intrebare similara si pentru Euro 6c?

Inteleg ca in prezent toate masinile care se fabrica sunt Euro 6b? Corect?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...