Sari la conținut

imbunatatire suspensie


Postări Recomandate

Salutare tuturor. Asa cum spune si Alec, au venit amortizoarele... :-)

Toate bune si fumoase.. le asteptam ca pe painea calda.

Astazi am fost sa le montez.

 

Din pacate ceva nu a fost ok iar acum sunt din nou cu picioarele pe pamant (a se citi suspensie arc + amortizor de fabrica)

 

In detaliu:

- am ajuns la service (masina cu arcurile ironman montate deja inca de la IND5 si cu amortizoarele ironman in portbagaj)

- am acuzat vibratii/trepidatii la demaraj (detalii in topicul http://forumduster.r...maraj-puternic/ )

- am iesit cu baietii de la service in testdrive ca sa inteleaga si ei despre ce vorbesc

- au vazut/auzit/inteles Concluzia: nu au nici cea mai mica idee dar hai sa verificam atat masina cat si in istoricul dacia

- sus masina pe elevator, cautat, scobit, tras, impins - nimic totul este ok

- istoric dacia (baietii chiar s-au implicat), dat telefoane - nimic; nu a mai acuzat nimeni asa ceva

- Ideea de grup (baietii service, sef service, director service + eu) : "Hai sa montam si amortizoarele si mai testam apoi"

- montat arcuri + amortizoare ironman, dat jos masina, plecat cu baietii in testdrive

- vibratii trepidatii persista DAR, mult mai deranjant/ingrijorator, zgomote acute de bataie amortizoare fata :o

- scena era incredibila: apareau zgomote la amortizoare la trecerea peste cea mai mica si insignifianta denivelare (strada asfaltata frumos, capace de canalizare la aproape acelasi nivel cu asfaltul, amortizoarele: tronc si iar tronc)

- revenit in service, reverificat strangeri, piulite.... nimic totul pare ok

- Claudiu Cucu (prin telefon) imi sugereaza ca ar putea fi vreo bucsa si sau bieleta antiruliu; verificari: nimic

- verificat montajul arcurilor si al amortizoarelor in ideea de a nu fi gresit cumva fata cu spate si invers... nimic, totul ok

- chemat intariri, multi ingineri, mecanici in jurul masinii

- se face banalul test de "bataie amortizor" - adica se balanseaza masina stanga dreapta si se observa comportamentul amortizorului

- rezultat: amortizoarele "bat" Adica impingi masina in dreapta, amortizorul din stanga se intinde la maxim. Atat de maxim incat ajunge la capat de cursa si practic in interior se loveste. (evident totul este valabil si invers adica daca impingi masina in stanga atunci cel din dreapta se intinde la maxim)

- toata lumea de fata constata comportamentul total neadecvat ba chiar dea dreptul defectuos al amortizorului

- toata lumea se intreaba cum este posibil asa ceva

- Alec (prin telefon) imi spune ca este posibil sa fie o greseala de livrare iar amortizorul sa fie pentru arcuri standard. Medoda de a identifica daca este asa sau nu este foarte simpla: pui amortizorul ironman langa amortizorul de fabrica si daca este la fel de lung sau mai scurt este clar ca avem de-a face cu o greseala, amortizorul ironman trebuind sa fie mai lung.

- dau vestea toata lumea se mai relaxeaza, ok atunci poate fi normal. s-a folosit termenul de "poate" pentru ca arcul ironman cu amortizorul stoc era ok

- sus masina pe elvator; descaltata, date jos amortizoarele si puse la zid cu sesiune foto (poze atasate)

- culmea!!! ironman -ul s-a dovedit ca este mai lung decat stoc ceea ce (din spusele lui Alec) este OK adica nu e eroare de livrare si deci ar trebui sa fie OK

- incredibil, este ok dar totusi pe masina nu este ok

- baietii de la service au spus ca "noi am vazut clar ca amortizoarele bat si iti recomandam sa nu mergi cu ele asa pentru ca nu este nicidecum normal... alceva nu stim ca sa-ti spunem"

- avand in vedere situatia + avand in vedere trepidatiile pentru care baietii vor sa deschida caz la dacia pentru ca altfel nu au cum sa-i dea de cap,

- am luat decizia sa pun ironman -ul in portbagaj si spre dezamagirea mea totala sa revin la suspensia standard arcuri + amortizoare de fabrica

- zis si facut

- mers iar in testdrive.... Masina se comporta excelent ba mai mult: stiti vibratiile/trepidatiile de care va povesteam la inceput si in topicul pe care l-am deschis pe tema aceasta?..... NU MAI SUNT! Au disparut!

- baietii: "desi nu este logic..., se pare ca si trepidatiile acelea la demaraj sunt cumva cauzate de inaltarea masinii. Nu bagam mana in foc ca inaltarea este cauza insa in mod clar declanseaza acest comportament"

- am plecat de la service.

 

Culmea este: Claudiu are aceeasi masina si acelasi kit de la ironman montat si pare ca la el este OK :baby:

Claudiu mi-a spus ca este posibil ca baietii nu au stiut cum s-o monteze si cum s-o regleze....

 

Nu mai inteleg nimic.

 

(momentan atat voi reveni cu detalii)

 

post-1575-0-95982200-1374829227_thumb.jpg amortizoare spate

post-1575-0-28780200-1374829253_thumb.jpg amortizoare fata

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 239
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

In sfarsit, dupa o lunga asteptare, a sosit kit-ul complet de suspensii Ironman +4cm (Arcuri, Amortizoare + suruburi reglat unghi de cadere)   Ca si prima impresie:   1. Se observa cu ochiul liber

Oho! Te-au tinut ceva, mister... Hai sa iti zic o treaba... Eu am tot Kit IronMan (Arcuri si Amortizoare), si pot sa spun ca e cea mai mare teapa pe care mi-am luat-o vreodata, si pe bani multi! Si p

Daca ar fi sa o iau de la capat, as merge pe amortizoare standard Billstein B6 cu arcurile de inaltare H&R. Parerea mea... Ce mai buna combinatie pentru strada 80% + off 20%. Mi se pare cea mai cu

Posted Images

Mai intreaba-l pe Alec Preotu de amortizoare, se pare ca sunt prost proiectate. Pe sosea merg bine, dar in off incep sa troncane ca naiba (ajung la capatul cursei). Alec Preotu stia sigur despre asta inca de saptamana trecuta, deoarece cine le-a testat si a observat asta i-a spus si lui. Ai facut bine ca le-ai dat jos deoarece exista pericolul sa le rupi.

 

Deocamdata nu am mai multe detalii, trebuie vazut ce spun si cei de la ironman Australia si cand vor aparea unele reproiectate.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

momentan avem un info nou legat de lungimea cartusului amortizorului

aveti poza in postul meu anterior cu amortizoarele unul langa celalalt.

din pacate la acel moment nu m-a dus capul sa scot tamburul de cauciuc ca sa vedem si diferentele dintre cartuse

Masurat de la baza cupei ce tine arcul pana sus unde se termina cartusul (nu tija), avem asa:

- ironman 10 cm

- original 12.5 cm

 

Din poze se poate observa cu usurinta: cupa este sudata pe cilindru la acelasi nivel si in cazul amortizorului original si in cazul ironman

 

In concluzie, cilindrul ironman este mai scurt decat cel al amortizorului original.

Acum , cine se pricepe, poate trage concluzii. Eu nu vreau sa trag concluzii gresite.

 

Alte vesti bune sunt ca vor proba si baietii de la 4x4everyone kitul pe una din masini si vom avea si feedback-ul lor. (totusi in cazul lor rezultatele nu vor fi 100% relevante pentru mine pentru ca masina lor este mai grea decat standard(rollcage, troliu, scuturi, etc..))

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

Alte vesti bune sunt ca vor proba si baietii de la 4x4everyone kitul pe una din masini si vom avea si feedback-ul lor. (totusi in cazul lor rezultatele nu vor fi 100% relevante pentru mine pentru ca masina lor este mai grea decat standard(rollcage, troliu, scuturi, etc..))

 

dar tine cant ca nu mai au: mocheta, scaune, fete la usi, o gramada de rahaturi de interior. asa ca eu cred ca este la fel la greutate.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

momentan avem un info nou legat de lungimea cartusului amortizorului

aveti poza in postul meu anterior cu amortizoarele unul langa celalalt.

din pacate la acel moment nu m-a dus capul sa scot tamburul de cauciuc ca sa vedem si diferentele dintre cartuse

Masurat de la baza cupei ce tine arcul pana sus unde se termina cartusul (nu tija), avem asa:

- ironman 10 cm

- original 12.5 cm

 

Din poze se poate observa cu usurinta: cupa este sudata pe cilindru la acelasi nivel si in cazul amortizorului original si in cazul ironman

 

In concluzie, cilindrul ironman este mai scurt decat cel al amortizorului original.

Acum , cine se pricepe, poate trage concluzii. Eu nu vreau sa trag concluzii gresite.

 

Alte vesti bune sunt ca vor proba si baietii de la 4x4everyone kitul pe una din masini si vom avea si feedback-ul lor. (totusi in cazul lor rezultatele nu vor fi 100% relevante pentru mine pentru ca masina lor este mai grea decat standard(rollcage, troliu, scuturi, etc..))

Daca e mai scurt inseamna ca poate fi montat cu arcurile standard sau trebuie arcuri sport mai scurte? Imbunatateste comportamentul masini cu ceva?

A montat cineva suspensie sport sau mai joasa?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...