Sari la conținut

Volan "stramb" !


Postări Recomandate

Uite acum am ajuns acs de la un drum de 100 km. Tot drumul a fost “snur” directia. Cand am parcat parca volanul tot era putin tare (gen viteza mai mare) ceea ce imi si place. Apoi, lasand masina sa se raceasca turbina am obs ca ma jucam cu el (volanul) mult mai usor 10 gr in stg 10 gr in dr decat cu 2 min in urma. Oare o fi vreo prob la acest senzor!?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 28
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Se reglează offsetul doat dacă coloana de direcție a fost demontată sau schimbată, în mode normal nu ai ce căuta acolo. La Geometrie volanul e pe zero, adică mașina merge drept, se blochează cu u

Senzorul de unghi volan nu dă chix, decât dacă e lovit sau scăpat pe jos - cam greu fiind inclus în servodirecție, care e coloana de direcție. Calibrarea se face pe linia de asamblare în +- 2 gra

Atrentie la anvelope! Nu merita de asteptat nici o zi. O geometrie nu costa mult. Anvelopele se rod din cauza unghiurilor la directie prost reglate invizibil. Numa' ca te trezesti ca pe o parte nu mai

Pai ieri la dus imi statea volanul spre dr. La intoarcere imi statea perfect. Apoi acs am obs chestia cu intaritul. Acum chestia din parcare nu stiu daca mi s-a parut sau chiar directia era mai tare chiar si parcat in primele minute si apoi s-a inmuiat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am plecat din parcare. Prin oras statea spre dr pana la un moment dat cand a inceput sa stea drept. Daca senzorul ala da chix cum s-ar manifesta? Sau daca nu e calibrat?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Senzorul de unghi volan nu dă chix, decât dacă e lovit sau scăpat pe jos - cam greu fiind inclus în servodirecție, care e coloana de direcție.

Calibrarea se face pe linia de asamblare în +- 2 grade față de zero(mijloc=volan drept), considerând +-578grade cap(ete) de cursă.

Dacă volanul tău își "mișcă" mijocul singur atunci ai o problemă la trenul de rulare față ( roți(dimensiuni) ), unghiuri, bielete, casetă de direcție mecanică, coloană de direcție(include servodirecția)) ce ar trebui investigată de urgență.

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...