Sari la conținut

Sistem franare cu ABS


Postări Recomandate

legat de distanta de frinare, aceasta este destul de mult influentata de prezenta ABS deoarece atunci cind ABS-ul intra in actiune aderenta este mai mare decat in cazul in care masina nu ar avea ABS.

Vrei tu sa-mi spui ca distanta de franare, pe un asfalt uscat, este mai mica atunci cand intra ABS-ul si-i mai da voie rotii sa se invarta din cand in cand decat atunci cand merge taras pe asfalt. Da-mi voie sa nu cred acest lucru de nici o culoare!!!

Mergand mai departe... cei de la Top Gear au facut un test cu aceeasi masina (cu si fara ABS, scotand siguranta de la sistem), in diferite conditii (drum cu asfalt, drum acoperit cu pietris, drum umed si drum acoperit cu zapada) si singura situatie in care masina a oprit mai repede cu ABS-ul activ a fost pe zapada.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 61
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Am vazut ca se plange lumea ca la Duster intra ABS-ul mai repede, prea repede (comparativ cu ce? cu ce masina?)   Daca e sa comparam cu Logan-ul , am un sentiment ca electronica/senzorii sunt identi

Apropos de ABS.. Ieri seara mergeam pe Iuliu Maniu, pe jos un fel de zapada batatorita, inghetata.. un vis. La semafor la Apusului un Logan care mergea cu aceeasi viteza ca mine (30 - max 40 km/h) a p

ABS nu reduce distanţa de frânare, ci ajută la controlarea vehiculului…

Posted Images

Conduc un Duster 1,6 16v, 4x4, prin Bruxelles, am deja 20.000 km, pot sa afirm clar ca masina are probleme de franare serioase, chiar si pe asfalt uscat. Ocazional se aprind si martorii luminosi de la bord semnaland probleme la sistemul de franare, am dus-o azi in service pentru revizia de 20k, si mi-au transmis ca masina va sta in atelierul mecanic 4 zile pentru inlocuirea intregului sistem ABS.

La masina mea intra ABS-ul in actiune pe asfalt uscat sau umed, distantele de franare sunt anormal de lungi, mai ales la viteze de peste 50 km/h.

Nu mai spun ce execrabil se comporta pe asfalt inghetat, cu chiciura (nu cu zapada sau gheata), am franat incet, nu brusc, pe la 50km/h, si masina s-a comportat haotic, ESP-ul nu a ajutat la nimic, norocul meu ca la ora 5 dimineata era soseaua libera.

Si nu mai zic de consum: 10,8 pe autostrada si 14 in oras........, media iese pe la 11 l/100 km.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conduc un Duster 1,6 16v, 4x4, prin Bruxelles, am deja 20.000 km, pot sa afirm clar ca masina are probleme de franare serioase, chiar si pe asfalt uscat. Ocazional se aprind si martorii luminosi de la bord semnaland probleme la sistemul de franare, am dus-o azi in service pentru revizia de 20k, si mi-au transmis ca masina va sta in atelierul mecanic 4 zile pentru inlocuirea intregului sistem ABS.

La masina mea intra ABS-ul in actiune pe asfalt uscat sau umed, distantele de franare sunt anormal de lungi, mai ales la viteze de peste 50 km/h.

Nu mai spun ce execrabil se comporta pe asfalt inghetat, cu chiciura (nu cu zapada sau gheata), am franat incet, nu brusc, pe la 50km/h, si masina s-a comportat haotic, ESP-ul nu a ajutat la nimic, norocul meu ca la ora 5 dimineata era soseaua libera.

Si nu mai zic de consum: 10,8 pe autostrada si 14 in oras........, media iese pe la 11 l/100 km.

 

imi pare rau sa aud astfel, dar in acelasi timp ma bucur ca nu sunt multi in situatia ta. Intr-adevar ar fi probleme serioase la dusterelul tau, dar nu pot confirma neplacerile acestea si la mine, cum de altfel dupa cum ai putut observa la veteranii de pe acest forum ca Dusterul a intrecut de multe ori orice asteptari in materie de road, soft road si off road.

Sa fie intr-un ceas mai bun!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce se aprind martorii din bord era clar ca sistemul de franare avea o problema, confirmata de service. Orice masina poate sa aiba mai multe sau mai putine probleme, nici una nu e perfecta. La mine franele lucreaza bine, nu pot sa zic perfect dar sunt multumit de ele.

Despre consum, media de 11% e ok, insemna ca posesorul are un stil de condus de la normal spre sportiv, aerodinamica pe autostrada isi spune cuvantul la viteze mari. Spre deosebire de Ro banuiesc ca acolo soselele te indeamna la viteze mari, aici cu un mers mai linistit, mixt scoti un 8-9%. Daca mergi numai in oras te duce undeva spre 12-13%. Mie mi se pare normal. Fosta masina 2x4 consuma 15 !!! in oras si era diesel, loganul nevestei 1.4 MPI, 9-10 in oras. "Deja 20k km" ce inseamna ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

20k km = 20 kkm = 20.000 km. Cred. Nu garantez.

 

Mercic pentru lamurire, intrebarea oricum era alta, te las sa mai ghicesti o data, dar in alt topic ca aici e off. Asta ca sa ma invat minte sa mai postez aiurea.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Va invit sa citit urmatorul articol.

 

http://www.autoevolution.com/news/dacia-duster-may-show-braking-problems-23462.html

 

Din culisele service-ului Dacia/Renault, se vehiculeaza ca sistemul de franare nu este eficient si ca ar fi probleme de proiectare. Imbunatatirea lui se poate face doar cu o servofrana mai performanta si cu o distributie mai buna a fortei de franare pe spate/fata.

Nu stiu sa va spun mai multe.

 

Toate cele bune.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Eu am cerut.o la predarea masinii.E o hârtie A4.
    • Intervalele si ce se schimba/verifica la revizii exista in fisa de intretinere pe care o primesti la cumparare. Cred ca poti sa ceri o fisa de la dealer inainte.
    • Pentru ca in curand se va face un an de cand ma dau cu Portocala Turbata, mi s-a parut momentul potrivit sa postez o statistica pentru pasionati.  Si avem asa: RCA pe un an B8, "decat" 1022 lei, CASCO 548 euro (2740 lei), ambele la Omniasig. In anul care a trecut am ars dupa bonurile de benzina 1406,25 litri de zeama de dinozaur, la un cost modic de 9979,66 lei. Raportat la cei 16900 km parcursi rezulta un consum mediu anual de 8,32 la suta de kilometri parcursi. Mi se pare decent, raportat la puterea motorului si la aerodinamica tip caramida. Dupa cum am mai spus, in momentele respective, comportamentul masinii in afara asfaltului e mai mult decat onorabil si stiu sigur ca poate mult mai mult decat sunt eu capabil sa cer de la ea. Motorul mi se pare in continuare cireasa de pe tort, silentios, rafinat, iar felul in care trage in sarcina este incredibil. Scaunele, chestia care mi s-a parut cel mai aiurea dupa ce am luat masina si imi amintesc ca la primul drum lung ma durea groaznic genunchiul drept si spatarul scaunului parea ca in loc sa ma sustina ma impunge... Din fericire ne-am impacat exact la timp pentru tura pe care am facut-o 6 luni mai tarziu prin Europa, in care n-am avut probleme nici dupa 600 km condusi intr-o zi. Despre comportamentul transmisiei integrale a masinii in off-road pot doar sa spun ca mi sa parut mai mult decat capabila pentru ce am cerut eu de la ea. Adica indiferent de coclaurile, dealurile sau noroaiele in care am bagat-o, a fost in stare sa ma scoata fara prea mare deranj ... Nemultumiri dupa un an, sunt putine, iar cele care sunt se leaga de comportamentul timoneriei, ambreiajului, transmisiei, (nu m-am prins inca care din cele trei e de vina) in situatii de condus "sportiv" cu schimbari rapide si agresive de trepte. Am avut o perioada destul de lunga dupa cumparare, cand mi se parea ca nu mai stiu sa conduc si aproape fiecare schimb de treapta era insotit de o smucitura!  Dupa multa lectura on-line am inteles ca nu sunt chiar prostul clasei la condus si ca mai sunt si altii care experimenteaza aceeasi problema!  Pana la urma am inteles cum "vrea" Dusterica sa fie condus si am facut pace! Iar acum ma bucur de el in fiecare zi chiar si in aglomeratia nebuna a Bucurestiului.
    • Salut. Știe cineva să îmi spună unde găsesc intervalul de revizii în garanție și ce anume se face? Am descarcat manualul dar nu am găsit ce caut. Încerc să îmi dau seama dacă e mai convenabil cu rate și totul inclus 5 ani.
×
×
  • Creează nouă...