Sari la conținut

Sistem franare cu ABS


Postări Recomandate

Salutare,

Deschid acest topic (pentru ca nu am gasit un altul in sectiunea tehnica) pentru ca cei care au avut sentimentul meu (sentiment ce-l voi descrie in continuare) sa se exprime aici.

 

De multe ori am avut sentimentul ca sistemul ABS de la Duster nu este un sistem prea performant si ca tot ceea ce face este sa intre MULT PREA DEVREME si in situatii in care aderenta exista si exista din plin.

 

Dupa aceste sentimente a venit (zic eu) si momentul in care mi s-a adeverit ceea ce eu credeam. La o temperatura de 13-15 grade, pe asfalt uscat, in zi insorita si cu anvelopele Continental CrossContact (din dotarea masinii) la o viteza de 35-40 km/h... uitandu-ma dupa vrabiute, cand am intors capul exista o masina in fata mea care incetinise (urma sa se opreasca). Eu, hotarat sa ma opresc si eu, am dat sanatos cu frana (mai sa ies prin podea). Masina, ambitioasa si ea (ca doar are sisteme multe de siguranta) a zis hotarat ca e cazul sa-mi bage ABS-ul din secunda in care eu am calcat frana ceea ce m-a dus la convingerea ca am sa-l percutez pe cel din fata (ceea ce, intr-un final s-a si intamplat).

 

Am incercat cateva masini straine la sistemul de franare si nu am avut acelasi sentiment ca n-am sa ma opresc la timp (pentru ca ABS-ul nu intra)

 

Concluzia pe care am tras-o acum este ca ABS-ul intra mult prea usor in actiune si... nu-i intotdeauna (mai ales pe asfalt complet uscat) cel mai fericit moment.

 

Acum, pe cei care au mai avut acest sentiment ii rog sa se exprime aici caci tare ma tem c-ar trebui sa facem ceva in acest sens.

Va Multumesc!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 61
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Am vazut ca se plange lumea ca la Duster intra ABS-ul mai repede, prea repede (comparativ cu ce? cu ce masina?)   Daca e sa comparam cu Logan-ul , am un sentiment ca electronica/senzorii sunt identi

Apropos de ABS.. Ieri seara mergeam pe Iuliu Maniu, pe jos un fel de zapada batatorita, inghetata.. un vis. La semafor la Apusului un Logan care mergea cu aceeasi viteza ca mine (30 - max 40 km/h) a p

ABS nu reduce distanţa de frânare, ci ajută la controlarea vehiculului…

Posted Images

E ciudat, la mine nu intra ABS-ul nici de frica. In 6 luni si 10k km a intrat doar de 2 ori si asta ca am apasat brusc pe frana pana aproape am scos-o prin podea. Foarte greu se hotaraste ca e cazul sa faca ceva si el. Sosea de asemenea uscata. Comparativ cu passat-ul, la ala intra rapid, mult mai sensibil, chiar ma gandeam daca nu cumva are o hiba ceva. Intra chiar la frane mult mai usoare ca la duster, era chiar enervant sa iti caraie frana in halul ala. Poate are legatura cu cuplul la roata, nu stiu, e doar o parere. Din cate stiu dusterul are asistare la franarea de urgenta. La mine la una din cele 2 franari cred ca a intrat sistemul, aveam 100km/h si a sarit un caine in fata. S-a simtit o fractiune de secunda ABS-ul, si apoi s-a oprit brusc.

Asta vara era cat pe ce sa fac o salata de pepeni verzi, am iesit de pe sosea pe marginea soselei pe pietris, am iesit cam tare ce e drept e drept, al naibii ABS s-a facut ca nu vede nu aude, cu franele blocate s-a dus aproape in gramada de pepeni. Am fost la un pas sa nu il fac pe ala fericit ca a vandut instant mormanul de pepeni.

Deci eu sunt la polul opus.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am simitit ceva ca o pocnitura in spate cand am franat astazi, ca si cum ar fi fost repartitorul de pe spate.S-a oprit de dimineata coloana brusc pe podul de la Gara de sud,cine cunoaste in Ploiesti.Nu s-a auzit nici un scartait, ci doar un poc si a inghetat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da asa a facut si la mine la faza cu cainele, a facut un "car" o fractiune de secunda si a inghetat. Am fost chiar incantat de "jucarie", mai ales ca ca citisem ceva dezamagitor de calitatile franelor de la duster. Oricum cainele a scapat dar nu si eu de criticile pasagerilor din spate care au cam sarit de pe locurile lor.

Totusi eu cred ca are legatura cu motorizarea, dar s-ar putea sa ma insel.

Pot sa zic ca am folosit frana de urgenta la vechea masina la 130 km/h, a lucrat ABS-ul impecabi, daca nu intra atat de rapid acu era la REMAT masina, si eu pe deasupra. E o senzatie tampita sa scoti pedala de frana prin podea la viteza aia.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frinarea de urgenta confirm. ABS inca nu am avut ocazia. ABS am simtit la MCV la o frinare inainte de un semafor in Oradea pe ( atentie ! ) pe ZAPADA. Atunci am simtit ca frinele nu ma asculta si ceva da drumul si opreste rotile de mai multe ori fara sa le lase sa alunece si sa opreasca masina care aluneca, in zona de frinare pe care am imaginat-o eu cu apasare pe pedala de frina.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu duminica o franare de urgenta cam pe la 70km/h cand s-au oprit 2 brusc in fata mea in timp ce eu admiram peisajul si nu a intrat ABS-ul. Drum uscat. Pana acum, in 8k km l-am simtit (usor ce-i drept) doar o data la inceputul unei coborari pe o panta de pamant foarte abrupta. Pe asfalt nu a intrat pana acum, iar despre frane sunt multumit. Franeaza mai bine decat vechiul Logan.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...