Sari la conținut

Sistem franare cu ABS


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 61
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Am vazut ca se plange lumea ca la Duster intra ABS-ul mai repede, prea repede (comparativ cu ce? cu ce masina?)   Daca e sa comparam cu Logan-ul , am un sentiment ca electronica/senzorii sunt identi

Apropos de ABS.. Ieri seara mergeam pe Iuliu Maniu, pe jos un fel de zapada batatorita, inghetata.. un vis. La semafor la Apusului un Logan care mergea cu aceeasi viteza ca mine (30 - max 40 km/h) a p

ABS nu reduce distanţa de frânare, ci ajută la controlarea vehiculului…

Posted Images

Nu mă plâng de ABS. L-am activat o singură dată până acum şi s-a manifestat ca la reluările cadru-cu-cadru, la un "atac la drumul mare" al unei turme de capre ieşite din boscheţii de pe marginea înălţată a drumului. Eu am îngheţat, otto-vehicolul aşijderea. Am transpirat rece numai la gândul daunelor. Finalul a fost fericit, dat fiind faptul că eram la cca. 60-70 km/h. Altfel completam fişa CASCO.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@squirrel ai avut noroc eu nu am luat in plin un berbec si citeva oii.iar partea cu ABS la mine intra mai greu la inceput misa parut ciudat dar mam obisnuit pentu ca la loganul 16 16v pe care lam avut inainte intra mult mai repede. @daniel sa nu fie un defect de fabrica sau un alt model de abs find printre primele modele de duster

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt de parere ca sistemul ABS trebuie sa fie 'sensibil' in general pe o masina.

problema se pune sub aspectul competentei acestui sistem de a "bloca" roata in mod repetat, de un numar de ori, intr-un interval dat, astfel incat sa evite pierderea aderentei si, deci - franarea eficienta.

La Duster din pacate sistemul ABS nu este foarte eficient. Bine, am circulat cu multe masini, si pot spune ca nu este nici cel mai slab. In schimb pot spune ca nu-ti opreste masina intr-o distanta cat de cat mica in momente de maxima urgenta.

Ceea ce ne duce la o singura concluzie: conducere preventiva!

Iarna ineficienta ABS-ului e mult mai pregnanta, de aceea pastrati distanta necesara!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu intotdeauna, si eu am patit acelasi lucru ca si Daniel ba chiar de doua ori am lovit masina din cauza abs-ului cu Opelul Astra. Aveam aceleasi dubii legat de ABS, chiar daca aveam anvelope corespunzatoare si masina era noua intra ft repede abs-ul. Eu cred ca, si confirm si la Duster, ca atunci cand franezi foarte brusc si apasi pedala de frana foarte repede si tare va intra abs-ul la orice masina. Singurul lucru care conteaza este suprafata de rulare. Daca este ud pe jos sau ceata afara puteti incerca si veti avea surprize...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce spui tu, masiu, legat de apasarea rapida a pedale de frina inseamna asistenta la frinarea de urgenta(AFU), sistem ce face parte din componenta ABS. legat de distanta de frinare, aceasta este destul de mult influentata de prezenta ABS deoarece atunci cind ABS-ul intra in actiune aderenta este mai mare decat in cazul in care masina nu ar avea ABS. prin faptul ca in timpul frinarii nu se blocheaza rotile avem posibilitatea de a vira si masina devine controlabila privind traiectoria.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...