Sari la conținut

Duster sau noul Sandero Stepway?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 95
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Daca orice masina dintre cele doua ti-ai lua tot o sa-ti para rau, solutia este sa o cumperi pe cea mai ieftina: o sa-ti para rau pe mai putini bani.   Din cele aratate de ddalcu eu inteleg ca ii pl

E frumos stepway dar eu as alege tot duster. Inaltime anvelope duster 215x0.65 = 139.75 mm R16 Inaltime anvelope stepway : 205x0.55 = 112.75 mm Anvelopele de duster sunt mai inalte cu 2.7 cm cee

Referitor la suspensii, Dusterul are suspensii medii, nu sunt chiar asa de moi - asta fiind parerea mea desigur ca propietar de Logan si de MCV, deci am baza de comparatie - iar in viraje pot sa spun

Eu personal nu l-am masurat, am citit intr-un post pe undeva, distanta intre bancheta din fata si cea din spate la Logan e mai mare cu 2 cm. Portbagajul la logan e de 510L. La duster e mult mai mic. Dusterul e mai mare dar pe inaltime.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Urca intr-un Logan in spate si apoi in Duster. Vei "simti" diferenta. Iar despre portbagaj, mai ales la 4x4, da, are volum mai mic, dar ii poti scoate "carpa" aia de deasupra la nevoie si astfel maresti volumul ;). Eu am folii pe geam si nici nu se vede de afara ce-ai inauntru. Plus ca la Logan ai volum la portbagaj, dar nu poti baga in el lucruri voluminoase.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am loganul si acum, nu pot sa ma pronunt ca nu am stat in spate, in duster esti mult mai sus, in logan mai jos, in rest nu mi se par diferente semnificative, prima data cand am urcat in duster mi s-a parut mai inghesuit in spate. Nu se compara dusterul cu loganul cand incepi sa il dezmembrezi, rabatat banchete, scos "carpa" :) , si eu sunt foarte multumit de "modularitate".

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@taviro:

 

Cred ca e valid punctul tau de vedere cu Duster neechipat de off road profesionist are acces in aproximativ aceleasi zone ca un Stepway (scuze de reply intarziat) dar mai ramane problema si cu confortul trenului de rulare:

 

Chiar daca Stepway 2 este probabil mai bine insonorizat, sunt sigur ca Duster 4x4 iti da un confort mai mare la rulare pe drumuri imperfecte (denivelari/gropi mici/medii, piatra cubica, celebrele "vibratoare" de pe drumurile europene pentru reducerea vitezei) decat Stepway desi n-am testat decat Duster. Confortul sporit vine din amortizarea mult mai buna a imperfectiunilor caii de rulare.

 

Ideea e ca in varianta 4x4, pe langa tractiune, ai si suspensia independenta spate plus amortizoare mai moi si cu cursa mai lunga din cate stiu. Chestiile astea sunt in plus atat fata de Stepway 1/2 cat si fata de Duster 4x2.

 

Poate ma insel...Ne pot ajuta posesorii de Duster 4x4 cu impresii legat de problema asta? Ma refer aici la experienta lor pe drumuri specifice Romaniei cu Duster 4x4 si suspensia lui independenta spate fata de alte masini din clasa compacta cu punte rigida (ca pana la urma si Stepway desi ii poti zice crossover tot aia e - un compact cu punte rigida spate si suspensii "normale")

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cateva zile am la serviciu un BMW X6 nou, chiar acum am venit dintr-o plimbare, si iti spun sincer ca nu este nici o diferenta intre suspensia lui si cea de pe duster, ma refer la zgomot si confort la rulare. Eu cred ca Dusterul sta bine la acest capitol, nu pot sa ma pronunt la Stepway pentru ca nu am condus dar cred ca vei gasi pe net sigur poze cu suspensia de la Stepway si Duster si vei putea face o comparatie.

Evident ca suspensia de la Duster va fi simtita altfel fata de Stepway pentru ca vorbim de alt gabarit (lungime, inaltime, ramforsare, greutate etc) Pot sa-ti spun sigur ca se simte diferenta cand pun bagaje (ma refer la rulare nu la presiunea pe amortizoare si arcuri) se aude altfel la rulare.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Super interesant...mersi de info!

 

Eu am testat un Duster 4x4 benzinar (1.6 16V) si intr-adevar am simtit un superb confort de rulare (inclusiv zgomot si miscari).

 

Acuma nu ma pot pronunta daca senzatia resimtita de mine provenea din obisnuinta cu insonorizarea proasta a loganului meu (1.6 MPI 2007) si a altor masini destul de batranele pe care le-am mai condus eu sau pur si simplu suspensia aia independenta spate + amortizoarele mai moi si lungi pe Duster 4x4 sunt net superioare dpdv confort ORICAREI masini NOI din clasa compacta cu punte rigida spate.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie pur si simplu imi place Dusterul, benzinarul e destul de silentios, dci-ul nu pot sa zic ca nu am condus asa ceva, dar totul la aceasta masina te indeamna la plimbari lungi. Acum motorul s-a lasat bine, treapta 3 e belea, trage in draci, probabil si consumul se duce la naiba. Ca idee cu passat-ul am facut 17k km in 3 ani, cu dusterul am facut 10k in 6 luni, asta spune totul referitor la confort si placerea de a conduce aceasta masina. Cu loganul am ajuns la 40k in 6 ani. Concluzia e clara. Si totusi passat-ul avea insonorizare beton, putere, suspensii net superioare fata de duster si multe altele in plus, inclusiv belelele. Dar nu avea GARDA LA SOL, si pozitia inalta la volan.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Eu am cerut.o la predarea masinii.E o hârtie A4.
    • Intervalele si ce se schimba/verifica la revizii exista in fisa de intretinere pe care o primesti la cumparare. Cred ca poti sa ceri o fisa de la dealer inainte.
    • Pentru ca in curand se va face un an de cand ma dau cu Portocala Turbata, mi s-a parut momentul potrivit sa postez o statistica pentru pasionati.  Si avem asa: RCA pe un an B8, "decat" 1022 lei, CASCO 548 euro (2740 lei), ambele la Omniasig. In anul care a trecut am ars dupa bonurile de benzina 1406,25 litri de zeama de dinozaur, la un cost modic de 9979,66 lei. Raportat la cei 16900 km parcursi rezulta un consum mediu anual de 8,32 la suta de kilometri parcursi. Mi se pare decent, raportat la puterea motorului si la aerodinamica tip caramida. Dupa cum am mai spus, in momentele respective, comportamentul masinii in afara asfaltului e mai mult decat onorabil si stiu sigur ca poate mult mai mult decat sunt eu capabil sa cer de la ea. Motorul mi se pare in continuare cireasa de pe tort, silentios, rafinat, iar felul in care trage in sarcina este incredibil. Scaunele, chestia care mi s-a parut cel mai aiurea dupa ce am luat masina si imi amintesc ca la primul drum lung ma durea groaznic genunchiul drept si spatarul scaunului parea ca in loc sa ma sustina ma impunge... Din fericire ne-am impacat exact la timp pentru tura pe care am facut-o 6 luni mai tarziu prin Europa, in care n-am avut probleme nici dupa 600 km condusi intr-o zi. Despre comportamentul transmisiei integrale a masinii in off-road pot doar sa spun ca mi sa parut mai mult decat capabila pentru ce am cerut eu de la ea. Adica indiferent de coclaurile, dealurile sau noroaiele in care am bagat-o, a fost in stare sa ma scoata fara prea mare deranj ... Nemultumiri dupa un an, sunt putine, iar cele care sunt se leaga de comportamentul timoneriei, ambreiajului, transmisiei, (nu m-am prins inca care din cele trei e de vina) in situatii de condus "sportiv" cu schimbari rapide si agresive de trepte. Am avut o perioada destul de lunga dupa cumparare, cand mi se parea ca nu mai stiu sa conduc si aproape fiecare schimb de treapta era insotit de o smucitura!  Dupa multa lectura on-line am inteles ca nu sunt chiar prostul clasei la condus si ca mai sunt si altii care experimenteaza aceeasi problema!  Pana la urma am inteles cum "vrea" Dusterica sa fie condus si am facut pace! Iar acum ma bucur de el in fiecare zi chiar si in aglomeratia nebuna a Bucurestiului.
    • Salut. Știe cineva să îmi spună unde găsesc intervalul de revizii în garanție și ce anume se face? Am descarcat manualul dar nu am găsit ce caut. Încerc să îmi dau seama dacă e mai convenabil cu rate și totul inclus 5 ani.
×
×
  • Creează nouă...