Sari la conținut

Discutii generale...


Postări Recomandate

Ceva ce neapărat ar trebui schimbat ar fi cu spațiu de la șofer, eu am am 190 cm și cu scaunul dat la maxim I spate, respectiv în jos nu stau deloc confortabil în mașină, basca în spatele meu, evident nu mai are loc decât un copil somalez probabil. Cu siguranța sunt oameni mai înalți decât mine, oare pt ei cum o fi?

 

Sent from my Nexus 4

Eu am 1.87 si pe langa tine mai sunt si muuuult mai corpolent si n-am aceasta problema... N-am scaunul la maxim in spate, nici in sus sau in jos si... am loc suficient.

In materie de pozitia scaunului... sunt ferm convins ca este vorba si de cat de "intins" (relaxat) sta fiecare conducator la volanul lui. Iti garantez eu ca... daca ai pozitia corecta la volan, ai sa ramai surprins cat spatiu mai ramane.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 138
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Zile cu activitate crescuta

Top participanti la discutie

Postari populare

Un banc:   La un semafor opresc un Duster si un Ferrari. Soferul din Duster ii face semn celui din Ferrari sa deschida geamul si il intreaba: "Cum e? Esti multumit de ea? Ca am vazut ca nu prea cu

Iesirea de duminica:

Ce sarcasm ieftin citesc in ultimele 2 postari ale tale....

Posted Images

:) "soferul" e pilot de raliu, eu am fost prezent la cateva lectii de-ale lui, am incercat sfaturile lui si mi s-a parut foarte eficienta pozitia la volan si manevrarea volanului asa cum le explica el. E mai greu putin cu manevrarea volanului, cam trebuie sa-ti dai seama cand vrei sa virezi cu care mana trebuie sa-l apuci, si de unde, dar foarte eficient. Uite cum conduce omul

 

Editat de ambvision
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma refeream la poziția lui în scaun, ma intereseaza mai puțin ca e pilot de raliu, eu știu doar ca la un drum mai lung ma resimt din cauza poziției anevoioase la volan. Nu e vina mea, e vina proiectantului. Îți dai seama ca la raliu stai altfel în scaun decât la drum lung.

 

Sent from my Nexus 4

Editat de dr_dumi
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chircit/nechircit, asta e o pozitie care e corecta si... cred ca, organismul fiecaruia se poate obisnui (daca-i ceri!).

Eu am stat in aceeasi pozitie 1400 km si... crede-ma ca n-am patit absolut nimic!

Chestiunea simpla este ca... cine vrea sa-nvete cu-adevarat, ii studiaza pe aia buni. Ei dau din experienta lor care... e net superioara, e sportiva si... cu "priza la volan".

Mai exista astfel de prezentari facute si de Titi Aur, George Grigorescu si altii... Cam toti spun acelasi lucru.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uitati aici o prezentare a Dusterului a celor de la Fifth Gear. Uitati-va in special la prezentatorul Jonny Smith cand e la volan. Tipul are peste 1.90, e ditamai lunganul.

Observati cu atentie cum sta in scaun, si cum conduce cu ambele maini pe volan. ( Cum lauda Dusterul-ul e bonus! :) )

 

 

Asta, daca nu aveti incredere in pilotii romani.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

post-965-0-78167700-1425975915_thumb.jpg Ghosn, Renault-Nissan: „Nimeni nu a reuşit să reproducă încă modelul de afacere Dacia“

 

astăzi, 00:06 Autor: Luiza Chiroiu

Citeste si: Dacia pierde teren în Germania şi Franţa, dar câştigă în Marea Britanie Designerul-şef al Renault: Ne gândim să prezentăm din nou concepte sub marca Dacia Carlos Ghosn: Am putea ca într-o bună zi să producem un model Renault la Mioveni Carlos vs. Carlos. Ghosn vs. Tavares: cei doi mari prieteni şi duşmani din industria auto

Carlos Ghosn, directorul general al alianţei Renault-Nissan, consideră că niciun alt producător auto nu a reuşit să copieze modelul de afacere al Dacia, întrucât marca românească reprezintă "nu doar o gamă de maşini", ci "un întreg sistem", relatează Automotive News.

 

 

Carlos Ghosn, directorul general al alianţei Renault-Nissan, consideră că niciun alt producător auto nu a reuşit să copieze modelul de afacere al Dacia, întrucât marca românească reprezintă "nu doar o gamă de maşini", ci "un întreg sistem", relatează Automotive News.

"Ar trebui să-i întrebaţi pe cei care au spus că vor reproduce modelul de afacere al Dacia de ce nu au putut să o facă. Ce vă pot spune este că Dacia nu este doar o gamă de maşini. Este un sistem întreg, implementat integral pentru a avea rezultate în produsul finit, procesul de fabricaţie, lanţul de aprovizionare, marketing şi vânzări. Mă bucur că nimeni nu a reuşit să reproducă asta încă", a explicat Ghosn într-un interviu pentru Automotive News.

Ghosn a afirmat că "profitabilitatea în industria auto apare atunci când oamenii nu pot să te copieze", precizând că Dacia generează o marjă operaţională de două cifre.

Directorul general al Renault-Nissan a arătat că este încrezător că alianţa va depăşi General Motors ca vânzări şi va deveni al treilea producător auto la nivel mondial până în 2018, în ciuda dificultăţilor întâmpinate în prezent pe pieţe precum Rusia, Brazilia şi India.

"Pe termen scurt, unele dintre pieţele emergente nu evoluează în direcţia bună, dar asta nu va dura la nesfârşit. Rusia are un potenţial mult mai mare decât ceea ce arată piaţa astăzi. Când preţurile petrolului vor reveni la un nivel normal - pentru că astăzi preţul este nefiresc de scăzut - piaţa din Rusia se va extinde din nou", a declarat Ghosn.

 

Anul trecut, Renault-Nissan a vândut 8,5 milioane de maşini, clasându-se pe locul patru la nivel global în rândul constructorilor auto, în spatele General Motors, companie care a livrat 9,9 milioane de unităţi.

Ghosn a precizat că nu intenţionează să încheie noi parteneriate cu alţi producători auto pentru a-şi atinge obiectivul de a deveni al treilea mare producător auto la nivel mondial.

În schimb, alianţa vizează extinderea pe piaţa din China, unde ţinteşte creşterea vânzărilor de la 30.000 de unităţi în prezent la 600.000 de unităţi şi o cotă de piaţă de 3%. De asemenea, Ghosn a arătat că Renault îşi va lărgi gama de modele oferite clienţilor săi.

Dacia, care aparţine de grupul francez Renault, a înregistrat anul trecut o creştere cu 19% a vânzărilor, la 511.000 de autovehicule. Aproximativ trei sferturi dintre maşinile vândute de Dacia în 2014 au fost livrate în Europa, cota de piaţă a mărcii româneşti crescând cu 0,4 puncte procentuale faţă de 2013, la 2,5%.

Cele mai mari pieţe din Europa pentru Dacia au fost anul trecut Franţa, cu 106.000 de unităţi vândute, Germania, cu puţin peste 50.000 de untăţi comercializate, şi Spania, cu livrări de circa 46.000 de unităţi.

 

Articol publicat în ediţia tipărită a Ziarului Financiar din data de 10.03.2015

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...