Sari la conținut

Ai fost la test drive cu Dacia Duster? Scrie aici!


Postări Recomandate

  • 1 year later...
  • Răspunsuri 67
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Dupa vreo cateva luni de cautat inlocuitor SH pentru batranul Golf 4 m-am gandit sa ma uit si la o Dacie noua. Cautam un motor pe benzina simplu dar cu ceva cai asa ca am trecut peste Sandero si am aj

Stefanudrea, era doar scoaterea in evidenta a preferintelor aia cu blonda. Ex: Mie mi-e draga Charlize Theron de as lua-o acasa. Zilnic. Ca sa revenim la oile noastre: 1.2 Tce e perfecta asa cum e. Cu

si 4x2 si cu motor de ascutitoare. (tu ai cautat-o, nu m-am putut abtine)

Posted Images

Am condus si varianta EDC, este alta poveste, masina devine mai comoda odata ce ai scapat de frecat cutia de viteze.

 

WP_20180220_11_01_46_Rich.thumb.jpg.b93829ba3688e2b9d8cb281ff076de91.jpg

 

WP_20180220_11_02_34_Rich.thumb.jpg.0f02ef34dd881b419a161f345f60d516.jpg

 

Nu am ce sa-i reprosez la Duster, in urmare, comand un Comfort 1.5 EDC cu cateva optionale,  climatizarea automata nu justifica saltul la Prestige.

 

Ambianta interioara pentru Comfort, destul de sobru, dar functional.

 

WP_20180220_11_08_16_Rich.thumb.JPG.163c63a45caff21036475897c9f60afc.JPG

Editat de connectorxp
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Pe dCi 110 2WD am facut eu test drive. Diesel. Absolut deloc impresionat de galagia motorului in habitaclu, Calitatea la interior ,  clar,  mai superioara. M-a interesat in mod deosebit sa vad cum se comporta la viteza peste 130. Intr-adevar este mai bine antifonata. Un punct in plus din punctul meu de vedere. Am condus- o in jur de 80 km. Din pacate nu aveau in ziua respectiva TCe 125 4WD. In 2 saptamani am facut programare pentru benzinarul asta. In fine, decizia am luat-o. Nu mai cumpar Duster.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 year later...

Salutare, 

 

După 2 x  Duster ph1 și ph2, ambele 4wd 1.5dCi diesel, am avut ocazia sa conduc un Duster ph3 1.3 Tce 130 cp, 2wd de data asta, aprox 600 km. Ca si impresie pot sa spun ce mi-a plăcut și ce nu:

 

+

Motorul, foarte ok pt Duster, trage f bine și cutia etajata perfect, am mers la turații de 1500 rpm fără sa se simtă subturat. 

Cuplu similar cu diesel

Destul de silentios

Cutia bine etajata

Consum decent : 8.4 medie cu secțiuni de autostrada la viteze de 140 150 km/h

Frane bune

-

Ruliul pare mult mai accentuat fata de ph1 ph2, sau cel puțin asa mi se pare mie

Cutia agata în treapta 1, sa zicem ca e cutia noua

Direcția muuult prea asistata, mult prea moale pt gustul meu. Pt manevre pe loc e ok, însă în mers nu mai este asa de ok. 

Zgomot în habitaclu la viteze peste 130km/h, oricum o evoluție fata de ph1 ph2

Vopseaua are aspect de coaja de portocala, pe capota

Bordul arata bine, însă plasticul suna ca un Pet gol, păcat, un coating cauciucat putea sa diminueze mult acest efect. 

Roti neechilibrate din fabrica la o mașină de 1000 km, rusinica Dacia. La viteze de 150km/h simțeam vibrații. Fapt pt care nu am depășit aceasta viteza cu toate ca mașina mai putea destul, cred.... 

 

Overal o evoluție, mai ales dpdv motorizare, cred ca este cel mai bun motor ever de pe Duster pana în acest moment. 

 

O cutie automata și 4wd m-ar tenta la o achiziție, sa vedem cu ce vine Dacia. 

Drumuri bune va doresc! 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...