Jump to content

dust3radmin

Anvelope Offroad & All-Terrain AT

Recommended Posts

Si etrierele se inteleg cu ele:)?

poti sa analizezi dusterul care a venit la intalnirea de la Rau Sadului, cel de la Okura, care are jantele pe 15 si anvelopele de la Insa Turbo cu profil de Simex!

In legatura cu anvelopele m-am documentat mai bien pe siteurile de profil 4x4 si : atentie cei care incercati sa puneti varianta de anvelope MT profil simex se vaita baietii care se mandresc cu niste 4x4 conscrate ca din cauza ca au aderenta foarte mare poate rupe foarte multe -planetare, reductoare,grupuri etc asa ca mai vb noi cu baietii de la Okura care au simex pe Duster si in mod sigur se vor plange ca au schimbat ceva peste ceva timp.

Ca varianta MT pt Duster si testate pe barba mea si a catorva colegi si chiar a pilotilor de la Dacia sunt cele Federal Couragia sau BF Goodrich oricare dintre modelele MT.

Iar varianta AT - all terrain cel mai bun compromis (pt varianta iarna , vara sau asa cum li se spune si din denumire toate terenurile )care sigur va va multumi in toate anotimpurile dar in special iarna pe zapada cat si pe umezeala si noroi sunt ATurile de la BF Goodrich.

Nu o spun din necunostiinta de cauza cat din propria experienta testate cat si probate de oameni cu experienta in 4x4.

Nu spun ca alte branduri si modele nu sunt bune dar atentie si la ce drumuri sunt adaptate si conditii meteo dar dupa pt mine urmatoarea echipare a GXRului cu anvelope AT dupa ce Continentalurile vor ramane o amintire va fi cu siguranta AT -BF Goodrich , iar MT raman cu Federalurile Couragia care sunt mai mult decat multumit de ce treaba fac cu ele.

Atentie la reesapate au mai multe minusuri decat plusuri : are un singur plus ca sunt mai ieftine decat cele originale in rest numai minusuri : sunt mai grele decat cele pe care le copiaza , cauciucul din care sunt facute mult mai slab calitativ , anvelopa anterioara poate sa avut diferite probleme care mai departe le-a pastrat pt noua anvelopa reesapata DECI NU RECOMAND REESAPATE.

Ma gandesc sa-mi cumpar astea dupa sfatul lui George........Are cineva BF Goodrich pe masina....Mentionez ca nu vreau sa le schimb vara/iarna si ca nu circul foarte mult vara cu Dusterul deoarece am o Honda pt vara....Astept pareri de la cineva care a testat aceste gume...Sunt 195 70 r16 sau 205 70 r16.

post-1159-0-70428600-1362051506_thumb.jpg

post-1159-0-36419100-1362051518_thumb.jpg

post-1159-0-79287500-1362051527_thumb.jpg

pot sa-ti raspund eu... Dar nu stiu la ce te poate ajuta, tinand cont ca, dupa cum vad in semnatura, ai un benzinar 4X2.

Exact acest profil il are pe masina @dusty2010 (tot benzinar, dar 4WD), dar sunt de la Insa Turbo nu sunt de la BFG (din considerente de cost initial pt anvelope de off)! Si... ca rezultat este ca acest profil este VARZA in ceea ce se numeste "putin noroi" pt ca se incarca imediat si nu au o autocuratare prea buna, in schimb daca este teren uscat sunt extraordinare. D.p.d.v. al zapezii sunt net superioare decat MT-urile mai ales pe zapada batatorita, ATENTIE, nu pe zapada afanata.

Eu am pe a mea BFG MT KM2. Acestea sunt extraordinare pe pamant, pietris si drum stancos. In comparatie cu ceea ce a prezentat @georgechinezu, KM2-ul sunt mult mai bine protejate pe exterior decat Couragia deci se preteaza mult mai bine pe zone mai pietroase. In schimb, daca este putina umezeala in pamant, nici KM2-ul nu descarca la fel de bine ca si Couragia.

post-300-0-45559700-1362053610_thumb.jpg

post-300-0-10325100-1362053618_thumb.jpg

post-300-0-13240700-1362053681_thumb.jpg

post-300-0-07485500-1362053688_thumb.jpg

• Like 1