Sari la conținut

Scut auto si skid plate Dacia Duster - cat sunteti dispusi sa investiti?


Postări Recomandate

Dragi membrii,

 

forumduster.ro are in faza de proiect constructia unui scut pt motor/cutie si diferential pt Dacia Duster.

 

As dori ca pretul acestor scuturi sa fie cat mai mic insa am nevoie de putin ajutor din partea dvs si anume , am rugamintea sa postati cam cat sunteti dispusi sa investiti in aceste scuturi.

 

Model 1 : scut motor aluminiu 6mm (dural)

Model 2 : scut motor otel 3mm

Model 3: scut diferential aluminiu 6mm

Model 4: scut diferential otel 3mm

Model 5: Skid plate complet din aluminiu 6mm (dural) - include scut motror si cutie, scut conducte alimentare, scut diferential si scut rezervor

Model 6: Skid plate complet din otel 3mm

 

 

Am rugamintea sa postati optiunile dvs astel:

 

EXEMPLU:

 

MODEL1 -300 EUR

MODEL 5 - 500 EUR

etc..

 

 

 

Va multumesc anticipat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 79
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Cum ai scris tot tu mai sus, nu se poate monta peste scutul din fabrica un alt scut, la modelul dupa decembrie 2017. Cu alte cuvinte, se demonteaza scutul vechi si se pune cel nou. Acea band

Foarte scumpe su nu cu prea multa utilitate! 1 Scutul motor se monteaza in locul celui de tabla (original de pe masina). In comparatie cu cel prezentat de colegul @ToranagaSama, acesta nu-ti protejea

Posted Images

Salut,

Vad ca, deocamdata, nimeni nu se incumeta sa avanseze un pret.

Acum, ar trebui spus cat atarna un scut din otel. Ei bine, o foaie de otel, de 1 mp, de 1 cm grosime are 78,5 kg. Cred ca ar fi util daca s-ar preciza suprafata scuturilor, pentru deducerea greutatii. Daca nu gresesc, greutatea aluminiului este de 27 kg/ mp/1 cm grosime.

Asadar, scutul din otel de 3 mm grosime are 78.5 x 0.3 =23.55 kg/mp iar cel de aluminiu de 6 mm grosime, 27 x 0.6 = 16.2.kg / mp.

Concluzia: e mai usor cel de aluminiu, chiar daca e mai gros, consum mai redus s.a.m.d.

Eu, personal, n-as recomanda un scut din dural (duraluminiu etc); e drept ca e mai rezistent decat otelul obisnuit, dar este mai fragil (la eventualele lovituri, scutul trebuie sa preia solicitarile si sa le atenueze prin deformare - disiparea energiei). Daca este sa minimizez greutatea, atunci aluminiu, daca e vorba de rezistenta atunci otel. Ar trebui precizata suprafata scuturilor, pe componente (eu optez pentru un set complet) astfel incat fiecare sa poata opta pentru ce doreste.

Eu as intra pentru modelul 5 din aluminiu, daca ar fi cam la 300Euro, iar modelul 6, din otel, cam la 200Euro.

Datorita formatiei mele (constructor), prefer scutul de otel, dar, in functie de pret, nu ma feresc nici de cel din aluminiu.

Avem acces la o presa de tinichigerie (ma gandesc la cine le stanteaza) ? Ca si asta influenteaza costul.

I.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Duoa cum spuneam, sunt in faza de proiect, o sa am o intalnire in 2-3 saptamani cu oamenii care pot prelucra aluminiu sa vad cat imi cer si ei pe manopera. Ca si date am decat furnizorul de aluminiu si tabla.

 

De abia astept sa am detaliile despre cei care imi vor prelucra materialul.Va tin la curent.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...