Sari la conținut

ceasuri de bord temperatura apa , presiune ulei

Postări Recomandate

Felicitari pentru ”reusita” dar as avea cateva observatii. In primul rand nu esti (din pacate) singurul care dupa ce devine user pe un forum deschide imediat un topic nou (sau chiar mai multe) cerand informatii sau ajutor chiar daca despre subiect(e) s-a mai discutat, le primeste dar apoi nu revine cu un feed-back sau scrie laconic ”s-a rezolvat”, rezolvarea ar putea sa fie de folos si altor colegi cu aceeasi problema (si modificarea\eroarea aceasta din TdB au avut-o din pacate multi useri care s-au grabit si fara sa se informeze au facut-o, si eu am ajutat cativa sa o rezolve).

Apoi singura ”informatie” este acea captura din RenoLink care fara sa precizezi ce ai modificat nici ea nu este prea OK (ba chiar poate sa faca mai mult rau decat bine). As puncta ca inainte de a ”apasa” Prise en compte des configurations trebuie verificat ca ceea ce se citeste dar mai ales ceea ce se scrie in coloanele respective coincide cu ceea ce este pe masina sau suporta HW si SW altfel se vor obtine iarasi erori, acest lucru se poate observa in a treia captura  din postul#4 chiar daca este una mai veche de pe masina mea Sandero Stepway insa fisierele xml sau json din TdB sunt aceleasi si pentru Duster. cu mentiunea ca acum folosesc un alt fisier mai vechi si modificat corespunzator plus alte interfete (si am uitat sa subliniez\atentionez si partea de jos cu raspunsul 7F2212). Iar cand\daca se obtin erori trebuie revenit la configuratia initiala, acest lucru se poate face mai simplu si usor avand un back-up sau macar pseudoback-up. Deasemenea in programul RenoLink Gabriel Gafu a simplificat mult DDT2000 (dar a adaugat scripturile din meniul Extra care pot sa fie utile in unele cazuri) insa nu ofera nici un alt nivel de protectie asa ca trebuie avut foarte mare grija si atentie. Mai adaug ca afisarea temperaturii lichidului de racire pe CB se poate face si cu CLiP sau derivatele sale insa asa cum foarte bine si corect s-a scris in postul#2 trebuie ca versiunea de TdB sa ”suporte” acest lucru altfel se obtine eroare (nici TdB-ul meu nu o poate afisa fara alte modificari tocmai de aceea nu am facut asta), iar informatii despre acest lucru se gasesc si pe acest forum (au fost oferite cu generozitate de colegi mult mai experimentati).

PS: in TdB se mai pot face si alte modificari (sunt si clustere facute pentru asta), programele de diagnoza sunt intuitive si ”prietenoase” dar reiterez ca trebuie avut grija rabdare atentie si mai ales inteles ce si cum trebuie procedat plus efectele, iar orice modificare se face pe propria raspundere cu asumarea riscurilor si consecintelor.

Scuze pentru postul mai lung si cu ingaduinta moderatorilor mai atasez cateva capturi doar ca exemplu (atat si nimic mai mult). Lucru pe CAN cat mai placut, util si mai ales fara probleme!

Captura1.jpg

Captura2.jpg

Captura3.png

Captura4.jpg

Captura5.jpg

Captura6.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inițiatorul are la semnătură 2016, deci ce vrea nu se poate hardware și, ca urmare a folosirii unor unelte foarte puternice (ar fi interesant de știut dacă sunt originale), fără nici cea mai mică documentare s-au scris 2 pagini degeaba, știu sunt rău... 

• Like 2
Link spre post

Faptul ca initiatorul nu poate afisa temperatura lichidului de racire pe TdB-ul sau (de aceea a si obtinut eroarea) si ca a facut modificarea fara sa se documenteze s-a scris de cateva ori, insa cred ca schimbul de informatii poate sa fie benefic in anumite (ne)cazuri (mai ales intr-o sectiune tehnica),  restul....

Link spre post

BUNA , REVIN DUPA AM INCERCAT MAI MULTE OPTIUNI DE A ACTIVA SAU DEZACTIVA.

1-in primul rand avem nevoie de Renolink 1.87 ( cablul rosu )  - se cumpără de la dezvoltator nu de la pirați

2- ACTIVARE OPTIUNI IN CEASURILE DE BORD

-conectam Renolink si scanam TDB. AICI VA LAS UN VIDEO CARE TREBUIE SA-L URMATI PAS CU PAS . ATENTIE......DACA UN PARTEA STANGA NU APARE CA AVETI PREZENT SENZORUL DE TEMPERATURA NU FACETI ABSOLUT NIMIC PENTRU CA VA DA EROARE , NU TOATE MASINILE AU OPTIUNEA DE A ARATA TEMPERATURA IN BORD

REPET ...EngTemp is Present.. daca nu apare sa nu faceti nimic

2 dupa activare sau nu , dupa caz va duceti in partea stanga la GENERAL CONFIGURAQCION SCREEN 1

AICI PUTETI JUCA CU ACTIVAREA SAU DEZACTIVAREA OPTIUNILOR , ... RECOMAND SA FACETI O POZA INAINTE DE A FACE SCHIMBARI PENTRU A REVENI IN CAZUL IN CARE VA DA EROARE IN BORD ,,,, O POZA PENTRU ORICE EVENTUALITATE

IMG_20211117_15253.jpg

SA NU UIT MEREU SA AVETI CONECTAT RENOLINK CU TDB SUS IN STINGA AVETI PENTRU A CONECTA CU VERDE ( UN TRIUNGHI ) SE VA PUNE IN ROSU CA LA MINE .

IN DREPTA PRIMA COLOANA CU ALB SUNT PARAMETRII FIECARII MASINI PE CARE RENOLINK CITESTE DE LA TDB ( TABLOU DE BORD) IAR COLOANA DIN MIJLOC ( CU ALBASTRU DESCHIS) SUNT OPTIUNILE DE UNDE SE POT SCHIMBA OPTIUNILE.

volume/mileage este posibil sa nu apara in cazul in care nu este activata optiunea, va va aparea WITHOUT , IN ACEST CAZ , APASATI IN COLOANA DIN MIJLOC IN DREPTUL OPTIUNII SI VA VA APAREA O LISTA UNDE ALEGETI volume/mileage SI IN CONTINUARE APASATI ADAC. IN ACEST MOMENT SE VA SCHIMBA SI PENTRU PRIMA COLOANA OPTIUNEA

IMG_20211117_15253.jpg

PRISE EN COMPLE DES CONFIGURATION ... ACESTA ESTE URMATORUL PAS PENTRU A ACTIVA LA OPTIUNEA CE VRETI SA O SCHIMBAT , LA PARTEA DE JOS LA STINGA VETI VEDEA ACEASTA OPTIUNE UNDE SE ACTIVEAZA, ...ATENTIE MEREU CU CONTACTUL PUS DAR CU MOTORUL OPRIT...

DECI IN COLOANA DIN PARTEA STANGA E CE ARE MASINA ACTIVAT , IN MIJLOC OPTIUNILE CARE LE PUTETI ACTIVA SI IN DREAPTA PENTRU A ACTIVA OPTIUNEA DUPA CARE JOS LA OPTIUNEA" PRISE EN COMPLE DES CONFIGURATION" R CRA CARE INREGISTREAZA

IN CAZUL IN CARE VA APARE EROARE IN BORD REVENITI SI FACETI ACELASI LUCRU INVERS PENTRU A EREVENI LA PRIMA OPTIUNE ( CEA DIN POZA CARE VA ZIC SA O FACETI LA INCEPUT ) PENTRU A DISPAREA EROAREA. 

EROARE APARE IN CAZUL IN CARE DATI O COMANDA LA TDB SA VA O ARATE IAR ASCESTA NU ARE POSIBILITATEA DE A O FACE , DE ACEEA DEPINDE DE FIECARE MASINA , MODEL AN , ETC

IMG_20211117_15253.jpg

IMG_20211117_15253.jpg

Link spre post

Cu mențiunea că e o singură sursă pentru programul menționat (în prezent 1.96) - dezvoltatorul, iar clonele piratate au suport zero și nu pot fi actualizate bonus rezultate problematice.

Problema fiind rezolvată, se închide.

• Like 1
Link spre post
Vizitator
Acest topic este închis. Vă rugăm să deschideți un topic nou dacă doriți să postați pe forum.
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...