Sari la conținut

Regenerare filtre particule Duster


Postări Recomandate

Eu stiu ca atunci cand s-a introdus DPF-ul exista al 5-lea injector, ulterior sistemul s-a modificat iar acum regenerarea se face cu ajutorul postcombustiei. Din ce stiu la prima varianta (cu al 5-lea injector) un neajuns il reprezenta consumul de combustibil.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 34
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Uita-l! 95.000 km, nici nu stiu ca exista.

Infundarea filtrului de particule depinde de multi factori (calitate combustibil, stil condus, tipul drumurilor parcurse preponderent: urban/ extraurban, durata curselor, uleiul folosit, starea tehnic

Spre 100.000 km mixt. No problem. Insesizabil.

Confirm ca regenerarea la duster 2018 se face cu metoda postcombustie si nu are nici un injector.

M am băgat sub masina ieri.

Si totusi ce mi s a intamplat atunci cand mirosea toba a încins rău de tot , oi fi intrerupt procesul de regenerare???

La 3500 km???

Nu am observat nimic pana sa opresc...

Editat de Dorelus
Completare
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In afara de o creștere a consumului (in caz in care resetezi zilnic CB-ul) nu ai ce sa observi. Spre deosebire de alte mărci (ex. Fiat sau 0pel) la reno-uri nu trebuie să simți ceva (trebuie sa fie cat mai transparent comportamentul mașinii când face regenerarea fata de funcționarea normală).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 23.08.2018 la 11:42, Dorelus a spus:

Confirm ca regenerarea la duster 2018 se face cu metoda postcombustie si nu are nici un injector.

 

Ciudat, la alte masini, in timpul regenerarii FAP se observa consum instant > 0 in mers, cand nu e apasata acceleratia, precum si cresterea turatiei motorului in ralanti. La 1.5dci am tot urmarit, insa in 8000 km nu am observat niciunul dintre cele doua fenomene. Credeam ca tocmai datorita acelui injector suplimentar.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Salut , eu am văzut o singura schimbare și anume , tăia sistemul de start stop pe perioada regenerării . La mine începuse să facă treabă asta și mi-am dat seama târziu că tăiase start stop și am oprit motorul , a doua zi când am plecat și să activat start stop mia picat fisa .

La Opel când făcea regenerarea creste consumul instant de la 0.4 la 3.4 litri pe oră și mirosea urat rău ....

Sper sa descifreze și la Duster cum face...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...