Sari la conținut

Cum putem economisi combustibil


Postări Recomandate

Acum ca mi-a iesit masina din garantie, ma intrebam daca exista vreo solutie sa schimb pinionul de la viteza a 6-a de la cutia mea TL8*000 cu un pinion de viteza a 6-a de la o cutie TL4*043. Oare e posibil acest lucru si ce complicatii pot aparea ?

Nu merita schimbat cu cel de pe Duster 4x2 ci cu cel de pe Kangoo sau Megane III nu stiu exact (k9k 836) (ai in treapta a VI-a 130Km/h la 2500 rpm). Duster 4x2 dci de 107 CP are la 140 km/h 3000 rpm iar la 115 km/h ai 2500 rpm, fata de 4x4 unde ai la 130km/h 3000 rpm deci nu e o diferenta asa de mare sa merite investitia.
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 58
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Luciane, hai sa ne retragem ambasada de pe aria tehnica ca am facut-o piftie. Concluzia mea Incercarile de a reduce consumul prin diferite tehnici de conducere = nervi, durereri de stomac, multi bani

Corect.Condusul ca un mos te ajuta la consum, dar te enervezi atunci cand vine unul care nu stie de cat sa faca slalom printre masini fara sa semnalizeze, sau ca el are cea mai tare masina din lume in

Nu merita schimbat cu cel de pe Duster 4x2 ci cu cel de pe Kangoo sau Megane III nu stiu exact (k9k 836) (ai in treapta a VI-a 130Km/h la 2500 rpm). Duster 4x2 dci de 107 CP are la 140 km/h 3000 rpm i

Posted Images

Merci de raspuns. As fi vrut sa am vreo 2200-2300 turatii pe la 130km/h, asa cum e la noul logan dci 90Cp, cu a 5-a.

Daca s-ar potrivi ceva de la kangoo sau megane III cum zici tu ar fi OK. Acum sa vad de unde sa culeg niste informatii in acest sens....ca tare ma bate gandul.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei cu benzinare: montati Gpl pe masina si consumul echivalent benzina va scadea cu 2, 2,5 litri/100. Si se simte tare la buzunar un plin de Gpl fata de unul de benzina. Imi pare rau ca nu am pus mai demult Gpl.

P.S. - si mai rau imi pare ca nu am citit topicul mai demult...am luat teapa cu magnetii minune :frantics:! O seara buna.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cutia de viteze de pe megane estate este TL 0022 si are raportul de demultiplicare mai mare la toare treptele inclusiv la a VI-a.

 

Estate-le din 2010 pana in prezent? Ai tu ceva informatii ca se pot schimba pinioanele intre ele si sunt compatibile? Sau toata cutia trebuie schimbata?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

use transportul in comun, luke! :mrgreen:

 

la dacia 1300 cutie in 4 am pus la a IV-a pinion de a V-a de R21. modificari de cutie se pot face, dar daca tot a iesit masina din garantie, mergi si resofteaza-o, vezi cum se comporta si abia dupa aceea gindeste-te asa de departe! si daca tot te gindesti, schimba pinionul de a III-a si de a VI-a. cel de a III-a ca sa ai si in oras o imbunatatire a consumului si ca sa merite investitia, fara sa afectezi performantele in offroad.

altfel, daca imbunatatesti consumul cu 1l/100KM, asta inseamna 6 lei/100KM. cum modificarea eu o estimez la circa 350EUR (piese, uleiuri, manopera) ar insemna ca o amortizezi in circa 27000KM!!! pentru unii s-ar putea sa nu merite.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

use transportul in comun, luke! :mrgreen:

 

la dacia 1300 cutie in 4 am pus la a IV-a pinion de a V-a de R21. modificari de cutie se pot face, dar daca tot a iesit masina din garantie, mergi si resofteaza-o, vezi cum se comporta si abia dupa aceea gindeste-te asa de departe! si daca tot te gindesti, schimba pinionul de a III-a si de a VI-a. cel de a III-a ca sa ai si in oras o imbunatatire a consumului si ca sa merite investitia, fara sa afectezi performantele in offroad.

altfel, daca imbunatatesti consumul cu 1l/100KM, asta inseamna 6 lei/100KM. cum modificarea eu o estimez la circa 350EUR (piese, uleiuri, manopera) ar insemna ca o amortizezi in circa 27000KM!!! pentru unii s-ar putea sa nu merite.

Si dupa ce modifici cu 350 de euro cutia s-ar putea sa nu mearga si sa mai bagi niste bani...si ajungi la pretul instalarii Gpl. Parerea mea.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...