Sari la conținut

Postări Recomandate

Uite aici

Nu e problema de acolo, bataia o sesizez, dupa cum am zis, cand merg in linie dreapta si terenul e usor valurit (nu piatra cubica sau macadam), practic cand suspensia fata lucreaza foarte usor. Si e clar o bataie de la o piesa ce joaca (ceva nefixat bine)

Nu tine nimic metallic (de ex. chei) in buzunarele de pe usi, vibreaza de la difuzoare, am patit-o eu

Nu am nimic in usa, e clar zornait al geamului catre scheletul metalic al usii, in punctele de contact superior (imi lipseste limbajul tehnic).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 111
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Nu mai sprijini picioarele pe ele!

Daca auzi un zgomot (vibratie) in usa spate la anumite turatii sau drumuri mai proaste vezi ca s-ar putea sa fie de la capacul lampii de frana de pe haion. Eu asa am patit si a durat ceva pana sa desc

Va rog sa nu postati ironic, daca puteti ajuta cu o informatie scrieti, daca nu , nu faceti misto, se va lasa cu sanctiuni, multumesc pt intelegere.

Posted Images

Daca auzi un zgomot (vibratie) in usa spate la anumite turatii sau drumuri mai proaste vezi ca s-ar putea sa fie de la capacul lampii de frana de pe haion. Eu asa am patit si a durat ceva pana sa descopar. Am pus un mic cauciuc intre capac si corp si acum nu mai am problema.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus in buzunarele usilor, in suportul de pahare din consola si in sertarasul de deasupra aeratoarelor centrale un fel de covoras tesut de caucuic. Am luat din carrefour, ii zice suport anti alunecare pt bord. 5 lei unul. Am luat vreo 5 si le-am crosetat pe formele de care aveam nevoie. Am chei in usi si nu se aude nimic

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus in buzunarele usilor, in suportul de pahare din consola si in sertarasul de deasupra aeratoarelor centrale un fel de covoras tesut de caucuic. Am luat din carrefour, ii zice suport anti alunecare pt bord. 5 lei unul. Am luat vreo 5 si le-am crosetat pe formele de care aveam nevoie. Am chei in usi si nu se aude nimic

 

Buna idee! La care dintre magazine ai gasit produsul? Banuiesc la raionul auto.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La baneasa, zona auto. Cam pe la jumatatea culoarului.

 

Multumesc, sa vad si pe la magazinele din centru si sud, daca nu trebuie sa-mi fac timp sa ajung in Baneasa.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva greieri am si eu la geamurile sofer + pasager (lateralele fata), dar cand sunt inchise complet. Pe drum cu vibratii, vibreaza deranjant si zgomotos. Senzatia e ca vibreaza in contact cu partea metalica din usa, in zona de sus. A mai intalnit cineva problema asta, si daca da, a gasit vre-o rezolvare?

 

De asemenea, am o bataie ca de planetare, dar cand merg drept la o viteza constanta si drumul are usoare denivelari (drum usor valurit, nu gropi, adica cum sunt mai toate drumurile pe la noi :) ). Stiu ca nu e de la planetare, dar sunetul seamna cu ce imi aminteam de pe vechea 1310 cand bateau planetarele in curbe. Ala nu ma deranjeaza asa tare (clar e ceva ce joaca pe undeva prin compartimentul motor si bate la miscari usoare), dar m-ar bucura sa il identific de la ce vine.

 

Asa face si a mea. Am descoperit fenomenul, ma refer la bataia ca de planetara, pe autostrada spre Izmir. Drum drept fara viraje, panta 0, pilot automat 100 km/ora, valuri f mici in asfalt. Imi dadea impresia ca bate planetara inspre cutie, nu in roata. Daca acceleram un pic sau o lasam sa faca frana de motor, adica tensionam angrenajele din cutia de viteze nu mai facea. Nu e de la planetara. Cred ca ramane cutia pe o pozitie "netensionata" ca alt termen nu-mi vine si atunci micile jocuri tehnologice dau impresia de bataie pe drum drept cu mici denivelari.

A... si mai am una. Am prins un drum cu piatra cubica in Bulgaria, era pusa sub forma de semiluna, ma refer la piatra cubica :) si mai marunta ca forma fata de cea din Romania. La 30-40 km la ora intra toata suspensia cu tot cu planetare, cardan, reductoare si ce mai e pe sub masina intr-o rezonanta de nu-i adevarat. Aveam impresia ca s-a rupt cardanul si il trag dupa mine. Un huruit de nedescris, in angrenajele masinii parca ramasesem fara ulei in cutia de viteze. Curios ca numai pe piatra aia cubica asezata sub forma de semiluna a facut asa. Pe cea asezata in linie dreapta nu huruie, se aud doar cauciucurile cum trec peste ea.

Deci? Cam asta este :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, fix acea bataie care o descrii si tu o am si eu, si ca zona de producere si ca modalitate. Eu am observat-o incepand de la 50km/h, la rulaj cu viteza constanta. Am sa ridic problema cu ocazia primei vizite la service, sa vedem ce zic si cei de acolo.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...