Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare,

Revin cu update-uri cu privire la montarea acestui radio pe Dusterul meu (am renuntat la ideea de a-mi vinde masina,

asa ca am luat-o dupa mine). Solutia este fara a taia fire, conectori adaptori.

Aici e o solutie "temporara" si mai am de "sapat" pentru ca:

- comanda de pe volan nu merge (conectorul e confectionat de mine). Nu se gaseste pe market perechea lui.

Cred ca am gresit schema, ramane activata functia mute.

- microfonul nu merge la fel (recuparat de pe o camera web). Voi investiga ce tip de microfon trebuie ... ceramic, bobinat.

Toate cele bune,

Xatax

post-995-0-99165700-1381597475_thumb.jpg

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Xatax :

1.Microfonul are trei fire ; alimentare (pin 8) , masa (pin 18) , semnal (pin 7). Probabil este electret, dar cu preamplificator alimentat separat.

2.Pe acest model de player merge orice satelit de Renault, deci sigur este o conexiune gresita. Schema satelitului este cea atasata, poate te ajuta.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Salut,

Am achizitionat acest model si am reusit sa-l montez pe Dusterul meu( 2010 1,5td ).

Montajul a presupus urmatoarele:

1. Instalat microfon pe plafon impreuna cu cablat fire si legatura la aparat.

2. Cablu adaptor pentru cas.

3. Cablu adaptor antena.

4. Comanda volan.

a. La punctul 1, pentru cei care vor sa monteze microfon, trebuie sa aibe in vedere legaturile la mufa - la unele modele pin18 este de fapt pin19. Cablul nu trebuie sa fie neaparat ecranat.

b. La punctul 2, unele modele de cablu adaptoare sunt scurte si de aceea legatura cu instalatia masinii se va face pe sub aparat, prin partea dreapta. Mare atentie la polaritatile difuzoarelor.

c. La punctu 3 - se gaseste cablu adaptor de legatura cu cablul original al masinii, fara a mai face inadiri, lipituri care pot dauna functionarii bune a radioului.

d. Atentie mare la comanda pentru volan. La unele modele, firele de la mufa de legatura cu aparatul, nu se potrivesc si va functiona numai volumul.

Pentru alte detalii va stau la dispozitie.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Si eu am montat acel radio CD pe masina mea din 2010.

Confirm pasii.

Exista adaptoare de origine pentru toate cele trei situatii mentionate de tine.

Aceasta este solutia adoptata de mine pentru comenzile de la volan, care functioneaza toate:

post-852-0-04912800-1394635557_thumb.jpg

• Like 2

Partajează acest post

Link spre post

Salutare,

Revin cu update-uri cu privire la montarea acestui radio pe Dusterul meu (am renuntat la ideea de a-mi vinde masina,

asa ca am luat-o dupa mine). Solutia este fara a taia fire, conectori adaptori.

Aici e o solutie "temporara" si mai am de "sapat" pentru ca:

- comanda de pe volan nu merge (conectorul e confectionat de mine). Nu se gaseste pe market perechea lui.

Cred ca am gresit schema, ramane activata functia mute.

- microfonul nu merge la fel (recuparat de pe o camera web). Voi investiga ce tip de microfon trebuie ... ceramic, bobinat.

Toate cele bune,

Xatax

Salut, ai reusit sa gasesti un tip de microfon care sa mearga bine?

Daca da, imi poti spune de care / de unde?

@Xatax :

1.Microfonul are trei fire ; alimentare (pin 8) , masa (pin 18) , semnal (pin 7). Probabil este electret, dar cu preamplificator alimentat separat.

2.Pe acest model de player merge orice satelit de Renault, deci sigur este o conexiune gresita. Schema satelitului este cea atasata, poate te ajuta.

Salut, poti atasa te rog si schema?

Sau, daca a mai instalat cineva un astfel de mp3-player pe alte masini decat cele Dacia (am instalat cu adaptoare), cum ati facut sa atasati microfonul si sa folositi functia de handsfree?

Multumesc

Partajează acest post

Link spre post

Pentru microfon nu este nevoie de nicio schema, am spus detaliat cum se leaga. Merge sigur acest model : http://www.e-camere....VISION-mare.jpg (nota : trebuie taiat cablul de la microfon inainte sa se imparta in cele 3 jackuri, astfel ramanand cu 3 fire plus,minus respectiv semnal ( rosu,negru si galben))

Tasta mute de pe satelit (sau la unele modele Vol+ si Vol- simultan) preia/inchide apelul telefonic ; bineinteles BT-ul trebuie sa fie activ si imperecheat cu telefonul.

Nu conteaza pe ce masina este montat, cata vreme conexiunile sunt corect facute.

Atasez corespondenta firelor in mufa de conectare a satelitului. Pentru alte detalii ... solicitati !

corespondenta_fire_satelit_nou_vechi.doc

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

@santaxstef intreaba (via report din greseala, nu s-a folosit functia quote :) ):

@Xatax :

Te rog daca stii? Am un Duster din 2012,fara navigatie, i-am pus navigatie, iar la satelit nu mai merg toate functiile. Ai idee se pot modifica firele in mufa sau trebuie alt satelit? Multumesc!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.