Sari la conținut

jante Dacia Duster Unique chrome & black


Postări Recomandate

acum nu mai demonstreaza. inainte era pe talon. si m-am scos cu asta,

demonstreaza... daca te uiti pe usa soferului... ai sa vezi ce scrie acolo. Basca mai exista cunoscute (daca vor sa te faca), in baza de date a RAR-ului la care are acces online si politia, toate masinile cu toate anvelopele omologate.

Oricum, dupa cum am mai zis... nu cred ca ne gandim la asta daca vrem ceva mai special pe masina... :fear:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 year later...
  • Răspunsuri 44
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Mara vei avea roata impinsa inafara prea mult. Eu mi-am pus jenti cu ET +30 si 7J. Dusterul are ET de +50 si 6.5J. Eu acum sunt chiar la limita. Anvelopele nu ies de sub curbura aripii, dar la nivel c

Posted Images

buna .vreau sa-mi cumpar niste jante de tabla si sunt cu et de -25 adica mai iesite fata de caroserie,si et-10 care ar fii la nivelul caroseriei.stau in cumpana si nu stiu ce sa fac.vreau sa le pun pentru aspect nu pt offroad ca nu este 4x4.daca aveti ceva idei sau poze . va multumesc ,,,am uitat sa specific ca intre -10 si -25 este 1,5 cm si au 8j

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mara vei avea roata impinsa inafara prea mult. Eu mi-am pus jenti cu ET +30 si 7J. Dusterul are ET de +50 si 6.5J. Eu acum sunt chiar la limita. Anvelopele nu ies de sub curbura aripii, dar la nivel cu butucul de montare deja se vede ca sunt putin iesite inafara caroseriei.

 

In cazul tau vei avea o "iesire" a planului rotii inafara caroseriei cu cca. 70 mm - deci cam mult. Vezi desenul schematic atasat. De la planul butucului pana la planul exterior a rotii originale Duster sunt 33 mm. La janta aleasa de tine (-25) vor fi 101.5+25 mm deci 126.5 mm. Din asta se pot scadea cei 33 mm "originali". Deci raman 93.5 mm.

Dar dat fiind faptul ca planul rotii originale Duster este situat mai in interior fata de curbura aripii / caroserie, se mai castiga cele cca. 25 mm. Asa ca si astea se pot scadea din cei 93.5. Asa iti raman cca. 70 mm. Daca optezi pentru ET - 10 atunci iti ramane cca. 60 mm "iesire" din caroserie.

 

Sper ca am fost destul de clar, si nu am complicat prea tare calculele.

post-234-0-72766400-1410679357_thumb.jpg

Editat de OffWhite
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc offwhite pentu explicatii.exact ce mi-ai spus eram interesat.in mare cam asa banuiam ca vor iesi rotile de sub aripi ,dar cred ca este cam mult.daca ai putea sa pui ceva poze cu dusterul tau sa vad cum arata ar fii extraordinar.m-am gandit si la varianta flanselor. multumesc oricum.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, si dupa parerea mea ar iesi cam mult, si probabil nici nu prea ar arata bine. Dar asta ramane de vazut la cineva - destul de curajos - care incearca asa ceva. In plus mai la vest de granita Romaniei poti avea necaz mare din aceasta cauza.

 

Asa arata la mine cu o "iesire" a suprafetei exterioare a rotii cu cca. 2.5 cm

 

post-234-0-15497000-1410930003_thumb.jpg post-234-0-07085900-1410931412_thumb.jpg

 

asa am reusit sa combin pozele, dar sunt cam la aceeasi marime. Cel modificat este un pic mai mic in poza. Oricum la roata din spate se vede mai bine cum iese nitel mai mult din caroserie, dar nu trece de curbura aripilor.

Editat de OffWhite
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da se vede ca sant mai iesite.m-am tot gandit si am ajuns la concluzia ca se va modifica si unghiul de fuga si cadere al rotilor.eu zic ca este suficient cum ai tu pe duster.si ar mai fi un lucru.pe dincolo daca te prind cu rotile mai iesite fata de caroserie esti victima.multumesc

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...