Sari la conținut

Alimentare cu combustibil Dacia Duster  

215 membri au votat

1. 1. Specificatia de la ce companie alimentati

• Petrom
      60
    • Mol
      49
    • Lukoil
      20
    • Rompetrol
      43
    • Agip
      1
    • OMV
      38
    • Alte companii
      4

Postări Recomandate

Salutare,

aceeasi dilema o am/am avut si eu cu bezina. Am vb la Vocea Clientului si recomanda doar 95/98. Am bagat de 99 astept sa vad vreo diferenta fata de 98 de pana acum. Nu ma pricep f bine la chimie, insa ma gandesc la 100 are o ardere o putere mai mare? 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nici o treaba cu aia de 99 sau 100. S-a mai afirmat, si de cate cunoscatori, ca motorul H4M Euro 6 (pe care il ai tu) e unul din cele mai versatile la capitolul benzina, accepta aproape orice. Eu 99% din timp alimentez cu cea de 95 de la Petrom pe motor similar - K4M Euro 5. Si merge masina fara probleme. Personal cred ca nu merita diferenta pt 98, 99 sau 100, depinde poate de stilul de condus si de asteptarile de la masina.

Initial alimentam de la Lukoil cu cea standard de 95 insa chiar parea mai puturoasa masina (niciodata nu au fost probleme cu martori in bord sau rateuri sau alte chestii, doar raspunsul masinii - si chiar si acolo nu sunt convins ca nu era din cauza mersului subturat in oras sau din cauza ca nu se mai "lasase" inca motorul, dar acum merg pe Petrom). La vechiul Megane 2 cu acelasi motor nu simteam diferenta aproape deloc la benzina de la Lukoil, la Duster insa parca se simte mai bine cu cea de la Petrom.

In rest, alimentez doar la statii mari / cu rulaj mare, nu conteaza producatorul. Am bagat si Socar, OMV, Mol, Rompetrol, de toate. E cam aceeasi treaba la benzinarul aspirat, dupa cat pot eu aprecia.

• Îmi place 2

Partajează acest post

Link spre post

Pe de altă parte, Diesel-ul 4x2 de 86 CP (nu foarte răspândit) e un motor destul de sensibil la calitatea carburantului și aditivi. Lui îi place la MOL și Petrom; dacă bag OMV sau Rompetrol trage mai prost și consumă mai mult cu același stil de condus. E o chestie empirică, nemăsurată metodic, dar de fiecare dată s-a confirmat.

Cel mai bun sfat este legat însă de mărimea stațiilor. Am băgat odată la un Rompetrol mic (nu contează de fapt marca) și m-am ales cu erori pe un injector de a trebuit un refill la o stație serioasă și o recalibrare de injectoare. În doar 10 km pe motorina de la ăia, mi s-a aprins eroarea de injecție pe bord și consumul s-a dus la 9,x de la media de 5.x. Din fericire, n-a fost mai grav, dar nici eu nu recomand stațiile mici decât dacă-s super curățele și îngrijite.

Oricum, la cât costă combustibilul la noi (și de fapt prețul lui ne și scade semnificativ puterea de cumpărare, indiferent dacă suntem șoferi sau nu) este o mizerie totală să mai ai și probleme din cauza lui.

Editat de vanturache

Partajează acest post

Link spre post
La 24/07/2017 la 8:26, SYL40 a spus:

Inainte cu ce alimentai, de ai simtit asa diferenta ?

Intreb pt ca si eu am inceput sa alimentez cu maxxmotion 100+, dar nu (prea) am simtit diferenta. Intr-adevar inainte am folosit si MOL Evo (99+), Lukoil Ecto Sport 98, nu doar benzina de 95 (si aici ma refer la Lukoil EctoPlus 95 si Rompetrol Efix 95).

Se simte la motoare mici, de turatie si masini usoare. Am simtit-o cand umblam cu ascutitorile de smart fortwo (2 am avut: unul cu motor de 0,6 si unul cu motor de 0,7). Se mai simte si la noxe. Inainte de ITP obisniuesc sa-i dau 2 reprize de carburant cu putere calorica superioara, exploatat in regim de turatie crescuta pe un drum lung  - folclorul zice cu efect de curatare a jegurilor depuse de mersul prin oras de tip start and stop, iar diferenta se vede la noxe. Asta-i toata povestea. In rest, bezineste, scanteieste si trancaniciul mere...

Partajează acest post

Link spre post

Mol Evo Plus (mai nou), masina trage foarte bine ! Ma declar multumit !

Partajează acest post

Link spre post
Autentifică-te pentru a urmări asta