Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare,

 

Va rog sa postati unde si cu ce intretineti curatenia Dusterului vostru.

 

Exemplu:

 

-spalatorie automata cu perii

-spalatorie manuala

-spal eu personal: tip sampon utilizat

-odorizante de masina

-solutii intretinere materiale plastice (bord etc...)

-solutii intretinere vopsea (ceara, polish etc...)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 68
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Mde, la cat efort depuneti pentru luciul masinilor voastre, probabil ca nu ne vom intalni prea curand pe drumuri de offroad. 

Mă tentează o folie negru-carbon…de perlat lucios m-am cam săturat…spălare cel puţin săptămânală, consum măricel de şampon auto cu ceară carnauba… Protecţiile de aripi nu ştiu dacă au efect sau nu, î

Posted Images

Eu apelez la o spalatorie manuala, cu spuma activa; cam la 3 spalari mai bag si o ceara la aceeasi spalatorie. :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

il spal singur in curte. folosesc spuma activa pe care o dau cu un vermorel, nu se umfla ca si cea de la spalatorie insa important e ca dizolva murdaria. dupa toata treaba asta am un aparat de la Black&Decker la care am conectat apa si dau cu presiune sa se duca toata spuma.. iar la sfarsit trebuie sa il sterg cu piele de caprioara(imitatie bineinteles). dupa toata treaba chiar imi iese bine.

bordul il dau cu un silicon spray si iara arata bine, pentru tapiterie am luat iara un spray care are ceva spuma in el si chiar se curata bine si tapiteria.

mai nou mi-am luat ceara solida cu carnauba dar inca nu am dat pe masina cu ea.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand te apuci de ceara vezi sa o faci la umbra si, daca nu-i garaj, intr-o zi fara vant ca sa nu ti-o rezolvi cu ceva zgarieturi de la praf.

Sicon pe bord n-am suportat niciodata; devine mult prea lucios si-mi rezolva soarele directia ochilor si mai si atrage/se vede ca dracu' praful.

 

In ultima vreme am tot splat-o la furtun. Carpa de microfibra, sampon cu ceara in el, sters cu "piele" de combinat chimic si rezultatul e comparabil cu cel de la spalatorii. Din pacate locuiesc intr-un oras foarte "curat" si masina ia praf de 2 degete in 2 ore de-mi vine sa n-o mai spal niciodata.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa vreau s-o am mereu stralucitoare, ar trebui fie sa merg zilnic la spalatorie/s-o spal eu, fie sa stau mereu cu o coada d-aia flocoasa de o vand tiganii la semafor sa iau praful de pe prafos. Da' inca n-am ajuns caz de Obregia. Sper. :lol:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mă tentează o folie negru-carbon…de perlat lucios m-am cam săturat…spălare cel puţin săptămânală, consum măricel de şampon auto cu ceară carnauba…

Protecţiile de aripi nu ştiu dacă au efect sau nu, însă apărătorile de noroi faţă diminuează simţitor adaosul de noroi pe portiere şi aripa spate. Apărătorile de noroi spate nu sunt pentru proprietar, ci pentru cei care circulă în urma vehicolului.

 

A folosit careva soluţii de nano-protecţie?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...