Sari la conținut

Duster 1.5 dci 4x4 - Zgomot ciudat de la motor între 1800 și 2000 RPM (în special în viteza a 6-a)


Postări Recomandate

Cum a trebuit să merg în regim de rodaj, schimbatul înainte de 2500 RPM a însemnat să ajung sub 2000 în treapta superioară, ocazie cu care am sesizat un zgomot, ca un fel de frecare? de la motor fix în intervalul 1800-2000, cum sar de 2000, zgomotul dispare. Se aude mai pronunțat în viteza a 6-a. Duster 4x4 1.5 blue dci, model 2020, fabricat 2021. Poate ați sesizat și voi ceva asemănător? Voi încerca să și înregistrez, dar nu cred că se aude suficient de tare pentru a putea fi prins de telefon.

Editat de Snailking
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 132
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Renault are deadline maine, 28. Dupa aceasta data, voi cauta / folosi asistenta juridica.

Am fost sunat de la Dacia, vor fi schimbate acele flanse la ambele Dustere, RAR de asemenea m-a informat ca a primit adigurari de la Renault Romania ca se va face... sa vedem cand si cum...

Posted Images

Aceeasi rezonanță/zgomot o am si eu. Concluzia mea de până acum este ca nu te va lasa in drum, nu se va accentua, va trebui pur si simplu sa te obișnuiești cu el. (Schimbi 5-->6 la 3000 ture, iar cand mergi in coloana si esti exact la 95 km/ora si o sa il auzi inevitabil sa încerci sa te calmezi)

Am trecut tot istoricul in postarea din sectiunea Dusterul meu.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Salut! Asa face si a mea. O am de un an si am deja 32.000 km. Tot diesel si 4x4. Cica e normal. O sa vezi ca iti face si in tr 5 cam pe la 70 km. Cica e subturat.
Eu anul trecut dupa ce am luat masina am fost pe la APAN BR deoarece cei de la Bz nu aveau niciun diesel la drive test. La Br mi-au zis ca practic e subturat si ca ECU nu stie ce sa faca nu stiu cum.

Aveau un Duster cu nr rosii, nou la drive test si m-am dat cu el. Si ala facea la fel. 
 Cum ti am zis am deja 32.000 km si nici nu s-a accentuat nici nu a disparut. Stai linistit!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine deja parcă s-a mai atenuat. :D

Oricum, tu ca producător să imi recomanzi să achimb treapta în bord și mașina să facă așa urât în treapta următoare... Cam mhm.  Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, m-am liniștit!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se atenuează. :-D Depinde mult de încărcarea masinii. Vei observa ca face si in dreapta 4 daca e masina încărcată. Eu raman la parerea ca acel zgomot nu are ce sa caute acolo. Daca era un zgomot tehnologic, trebuia sa apara la toate unitățile produse.

Sunt curios daca pe facelift mai apare fenomenul.

Eu am încă un tichet deschis la Dacia pe această temă. I-as contacta din nou daca au reușit să rezolve problema pe facelift.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

Salut,

Conduc de aprox 2 sapt un duster nou, 1.5dci, 4x4 si am sesizat ca la relanti (nu stiu si in mers), cand ajung in partea din spate a masinii, se aude un fel de bazait intermitent ca de la o pompa… Aveti idee ce e? 
Multumesc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...