Sari la conținut

Ce fel de tractiune preferati pe Duster? 4x4 sau 4x2?


Postări Recomandate

Vizitator gxgl48
"Voi nu stiti pe unde am bagat eu Dacia 1310 prin `94. ... Sa va povestesc o intimplare din 2005 cu un VW Sharan 4x4 tractiune integrala (auto) echipare la comanda motor 2.5 diesel ESP cumparat de nou de la (Porshe Rom) sper sa nu fie considerata reclama cu TDI toate rosii. Masina a costat o gramada de bani la timpul ala (vreo 37000 Euro) Era toamna prin Noiembrie si am plecat dimineata spre Titu pentru o afacere am plecat imbracat intr-un costum destul de lejer pentru ca erau in Bucuresti 10-12 grade. Impreuna cu mine era un angajat mai tinar avind nevoie de el la acea intilnire pentru demonstratia unui program. Spre ora 18 a inceput din senin sa ninga si temperatura a ajuns cam la -2 grade. Am luat-o din comoditate pe o "scurtatura" ca sa nu fie aglomeratie. Spre orele 18.30 iesisem din Titu si eram pe punctul de a o lua pe acel DN (nu stiu pe unde m-a bagat baiatul ala ca zicea el ca stie) La 18.45 incepuse viscolul de nu mai vedeam la 5 m in fata si eu nu mai puteam controla masina (4x4 + ESP) se formase gheata pe jos si derapam de ma gaseau dracii! Am uitat sa precizez ca aveam cauciucuri Michellin all season cu azot inauntru. Din cauza cauciucurilor (azotului) aveam senzatia ca conduceam o masina Fred Flinstone cu cauciucuri de piatra (azotul inghetase ca dracu) care nu aveau nici cea mai mica aderenta. ........Dupa un an m-am angajat undeva unde aveam ca masina de serviciu Ford Ranger cu care am facut intr-un an vreo 50.000. V-am povestit astea ca sa nu credeti ca sint un afon care nu stie ce vorbeste. Printre masini 4x4 am condus urmatoarele Hilux, L200, Ranger, Allrad (allroad), Sharan si altele. Prin meseria mea am participat la inundati, ingheturi, urcari pe munte, inzapeziri etc...astept sa ma comentati...si sa contestati de ce alegerea mea este 4x2..."

 

"vad ca sint cam multi care fac mishto de azot in cauciucuri iarna...sa stiti ca am lucrat pe o statie de azot lichid in urma cu vreo 25 de ani la un institut de cercetari si sint chimist de formatie asa ca va garantez ca azotul nu este lichid nici la -2 grade dar nici la -210. Ma intreb cati dintre voi au avut azot in cauciucuri in iarna care a trecut! Si daca aveti indoieli intrebati la vulcanizari si vedeti ce va recomanda! Si cum se comporta pneurile umplute cu azot in conditii de frig pe gheata si zapada!!!!! Cat despre modificarile chimice si moleculare care se petrec in pneul cu azot nu vreau sa mai discut si sa incheiem discutia pentru ca aici se discuta cu totul si cu totul altceva!!!"

 

:ugeek:

Asa si? ce vrei sa zici ca m-am blocat ? De unde esti de la servicii? Ma urmaresti? Te-am mai intrebat odata care este problema ta? Am vazut ca sint unii care comenteaza gramatica, unii comenturile. Dar sa ma cauti pe alte forumuri si sa faci corelari de posturi asta n-am mai auzit-o. Baiete tu ai fi bun de detectiv.

Rog adminii si moderatorii sa inchida topicul asta ca nu se poate aici sint numai "baieti" cu ochi albastrii care nu comenteaza decit off-topic. Multumesc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 164
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Eu prefer 4x4. Este o opțiune personală, nu un adevăr universal valabil pentru oricine, în orice situație. Nu cred că voi mai cumpăra vreodată o mașină fără sistem de tracțiune integrală. Este mai mul

4x4 bineinteles..nu vad rostul sa iti iei o masina de acest gen si cu o garda la sol asa inalta fara tractiune integrala...

in permanenta auto 4x4. Are 105 mii km in acelasi stil (si la precedentul Duster tot la fel am mers 120 mii km) si doar o cruce cardanica (cu gresor) din cele 2, schimbata la actuala, ca am tras de

Posted Images

gxgl48, nu te urmaresc, nu ma interesezi. In schimb, ma intereseaza cand argumentezi in favoarea unui lucru parand a sti despre ce vorbesti. Tu sustii ca tractiunea integrala nu e necesara pe baza "experientei" tale cu un Sharan la care, banuiesc eu, n-ai dezactivat ESP-ul pentru a putea merge decent in conditii de polei.

De asemenea, mai e si asta:

"Mai este un avantaj al 4x2 fata de 4x4 la asigurari! Asta am descoperit-o acum ceva timp: asigurarea RCA si CASCO sint diferite pentru un 4x4 este aproape dubla fata de 4x2. Prima fiind incadrata la alte autovehicule (troleibuze, tramvaie, tractoare) Asa ca cei care au 4x4 trebuie sa fie si mai multumiti vor avea dreptul in cazul unei crize agrare sa are campurile!!!"

 

Induci lumea in eroare in aproape fiecare postare cu informatiile tale eronate sau, cel putin, neverificate. As fi trecut peste postarile tale fara a le baga in seama daca as fi crezut ca esti o persoana tanara, necoapta insa sustii ca ai o oarecare varsta si experienta cu duiumul in ale lumii auto. In plus, esti si foarte efervescent atunci cand cineva iti contra-argumenteaza. Toate astea ar putea face pe cineva care vrea sa afle ceva obiectiv legat de tipurile de tractiune ale dusterului sa ia de bun ceea ce sustii tu si sa se afle in grava eroare.

 

@dust3radmin: nu vreau sa-ti contest autoritatea insa cred ca ar trebui sa recitesti cine ce a scris pe aici. E posibil sa constati ca elementul generator de flame, off-topic si zazanie nu e megavx.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai fratilor,

nu ati inteles pana acuma ca:

cea mai buna masina este cea pe care o am eu; este economica, usor de intretinut, ieftina.....

nu au unii 4x4, asta este, e problema lor; dar de aici se incepe o intreaga argumentatie in a gasi ca 4x4 este inutil, ca este scump in ale asigurarii, ca nu ai unde sa mergi cu el, ca e pentru padurari, ca e pentru siberia;

vreau sa va spun ca nici 2x4 sau 0x4 nu este necesar :-) ;ca nu ne-a facut doamne-doamne cu masina; se poate merge toata viata cu talpa peste tot :geek: .

dupa umila mea stiinta :geek: asigurarea nu se face in functie de tractiune ci de suma pe care vrei sa o asiguri si daca vrei sa fie asigurata offroad.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doua tipuri de asigurari auto (ma rog, pentru tot rumanu'): cea obligatorie de tip RCA care se face în funcţie de capacitatea cilindrica (vb de autoturisme) si cea optionala de tip CASCO care se face in functie de suma. Nici o asigurare nu se face in functie de axe motoarea (repet, vorbim de autoturisme).

Soare - super pusa problema. Omul e 4x2 de la natura si poate merge oriunde:))

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Eu am cerut.o la predarea masinii.E o hârtie A4.
    • Intervalele si ce se schimba/verifica la revizii exista in fisa de intretinere pe care o primesti la cumparare. Cred ca poti sa ceri o fisa de la dealer inainte.
    • Pentru ca in curand se va face un an de cand ma dau cu Portocala Turbata, mi s-a parut momentul potrivit sa postez o statistica pentru pasionati.  Si avem asa: RCA pe un an B8, "decat" 1022 lei, CASCO 548 euro (2740 lei), ambele la Omniasig. In anul care a trecut am ars dupa bonurile de benzina 1406,25 litri de zeama de dinozaur, la un cost modic de 9979,66 lei. Raportat la cei 16900 km parcursi rezulta un consum mediu anual de 8,32 la suta de kilometri parcursi. Mi se pare decent, raportat la puterea motorului si la aerodinamica tip caramida. Dupa cum am mai spus, in momentele respective, comportamentul masinii in afara asfaltului e mai mult decat onorabil si stiu sigur ca poate mult mai mult decat sunt eu capabil sa cer de la ea. Motorul mi se pare in continuare cireasa de pe tort, silentios, rafinat, iar felul in care trage in sarcina este incredibil. Scaunele, chestia care mi s-a parut cel mai aiurea dupa ce am luat masina si imi amintesc ca la primul drum lung ma durea groaznic genunchiul drept si spatarul scaunului parea ca in loc sa ma sustina ma impunge... Din fericire ne-am impacat exact la timp pentru tura pe care am facut-o 6 luni mai tarziu prin Europa, in care n-am avut probleme nici dupa 600 km condusi intr-o zi. Despre comportamentul transmisiei integrale a masinii in off-road pot doar sa spun ca mi sa parut mai mult decat capabila pentru ce am cerut eu de la ea. Adica indiferent de coclaurile, dealurile sau noroaiele in care am bagat-o, a fost in stare sa ma scoata fara prea mare deranj ... Nemultumiri dupa un an, sunt putine, iar cele care sunt se leaga de comportamentul timoneriei, ambreiajului, transmisiei, (nu m-am prins inca care din cele trei e de vina) in situatii de condus "sportiv" cu schimbari rapide si agresive de trepte. Am avut o perioada destul de lunga dupa cumparare, cand mi se parea ca nu mai stiu sa conduc si aproape fiecare schimb de treapta era insotit de o smucitura!  Dupa multa lectura on-line am inteles ca nu sunt chiar prostul clasei la condus si ca mai sunt si altii care experimenteaza aceeasi problema!  Pana la urma am inteles cum "vrea" Dusterica sa fie condus si am facut pace! Iar acum ma bucur de el in fiecare zi chiar si in aglomeratia nebuna a Bucurestiului.
    • Salut. Știe cineva să îmi spună unde găsesc intervalul de revizii în garanție și ce anume se face? Am descarcat manualul dar nu am găsit ce caut. Încerc să îmi dau seama dacă e mai convenabil cu rate și totul inclus 5 ani.
×
×
  • Creează nouă...