Sari la conținut

Postări Recomandate

1. nu ai releu de semnalizare;

2. vezi 3.

3. electronica din UCH; Duster PH2 are UCH pe CAN; becurile cu LED trebuie sa fie adaptate pt. CAN ( aici e literatura, n-am incercat).

 

Arunca un ochi si pe aici

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 229
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Pentru pozitie am optat si eu pentru Becuri LED de la Phillips (PH1) - Xtreme Vision -> http://www.becurionl...c-122665.p.html Pentru faza de intalnire -> http://www.becurionl...c-125827.p.html

Un anumit francez, de pe un francez, a pus pe Duster ph1   - 35W / 55W Slim Xeno HID KIT H4 - 2 motorase electrice de reglaj înalțime faruri kangoo 1 ph2 - kit corector automatic faruri - spălă

Să înțeleg că aici nimeni nu citește manualul?   Becurile DRL/poziție sunt identice cu cele folosite pe x52(Logan II) adică w21/5w, faza scurtă H7, lungă H1, iar ceața (proiectoare de plastic becuri

Posted Images

3. UCH -ul are și funcție de releu de semnalizare, adaptarea pentru leduri e similară cu Duster ph1, adică cineva cu DDT2000 și derelek (interfață CAN) nu merge cu CLiP și se modifică valoarea de la 0,8 sec la mai puțin (ține de becuri)

 

În Ploiești aveți pe unul care are derelek

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu alte cuvinte nu mai am ce face cu aceste becuri..t20, 7443 w21/5w post-3487-0-35472700-1436543673_thumb.jpg

 

Am vazut ca este deja un topic referitor la becuri. Rog un admin sa mute discutia acolo. Multumesc

 

Daca nu merge intr-o pozitie, incearca invers si o sa mearga, daca e doar de polaritate. Daca nu merge, nu ai ce sa strici. Cu becul e simplu ca e un simplu filament, o resistenta, prin care sensul curentului nu conteaza, se aprinde oricum il introduci, la LED, fiind o dioda ("Light-Emiting Diode") conteaza polaritatea.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În principiu are ce strica, în ordine:

 

-bec prost, se încălzește și topește soclul, nasol se schimbă doar cu far nou

-bec cu electronică proastă strică blocul de lumini(aproape 500ron) sau mai rău contactul(248e).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles din descriere ca erau LED de 5W => ~480mA / 12V consum pe care eu il consider mic si incapabil sa topeasca soclul si plasticul din far. Blocul de lumini, posibil, ca mai ziceau si alti colegi ca e fragil (fire subtiri si cam neinspirat pozate) iar contactul cred ca tine macar 1A.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu consumul omoară soclul, ci faptul că becurile led cu radiator, realizate prost pot transmite căldura către soclu, sau mai rău se pot desprinde de soclu.

 

Plafoniera mea cu 48 de leduri, consum total de 230mA, se încălzește destul de tare după 30 minute de funcționare.

 

Circuitul pentru DRL e baterie sigurante motor contact bloc lumini sigurantă faruri

Editat de t0rquemada
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@t0rquemada, sa ma explic un pic :)

Colegul @bcmpst, spunea ca a schimbat becul pe pozitie si nu pe DRL. Din poza care a postat-o el si din experienta mea cu aceste _vyr_54T10_9SMD_2.jpg

ma gandeam ca nu are ce sa strice, fiind putere mica si neobservand in poza sa nici o urma de radiator pentru racire => am dedus ca nu se incalzesc foarte tare.

Daca circuitul de pozitie si cel de DRL au ceva in comun, atunci ma gandesc ca o perturbare pe circuit poate crea neplaceri.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak featured this topic
  • Mak pinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...