Sari la conținut

Portul USB din Medianav nu mai funcționează.


Postări Recomandate

A întâlnit cineva problema asta? Pe scurt, ascultam muzica de pe un stick USB în drum catre casa, iar la un moment dat playerul a rămas blocat.nu am mai putut schimba melodia. Am testat radio,navigatia, totul funcționa. Când am revenit la meniul Media, playerul era tot blocat. Am scos USB-ul , am încercat un alt USB dar nu l-a mai citit. Acasă am încercat sa bag cablul de încărcare de la telefon. Pentru puțin timp arata ca îl încarcă apoi se oprește încărcarea. La Dacia mi s-a spus sa schimb Medianavul.  Voi ați pățit asa ceva? Exista și alte rezolvări?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tipic pentru cei de la Dacia ca ei nu repara decat inlocuind piesa intreaga.

Nu stiu exact care e problema ta, dar am cu ce repara si se rezolva la sigur. Daca vrei discutam in privat.

Editat de Neek
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacia nu-și asumă riscuri cu lipiri/desfaceri/refaceri făcute de cine știe ce persoană care pot provoca mai multe stricăciuni decât soluții, prin urmare înlocuiesc cu totul să fie siguri de soluție și analizează piesa dânșii. Câte serviceuri credeți că au statie de lipit profesională, nu dintr-aia din Lidl ?

Schimbă pe garanție navigația și poate primești una cu Android Auto/CarPlay. Dacă nu mai ai poți merge la orice service de electronice, inclusiv de telefoane și să îi rogi să ți-l schimbe. E o banalitate de operație; durează mai mult să dai jos piesele până acolo decât înlocuirea în sine. Pot să verifice și continuitatea circuitului, să nu fie de fapt altceva ars după port, poate un SMD etc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Primul pas, e copierea acelui stick pe un PC, formatare full FAT 32, copiate doar niste fișiere audio verificate pe  PC și abia apoi vorbim de port usb defect.

Soluția se aplică doar unui Medianav stock sau cu firmware Menavrus/Menaco

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, PufarinaUcigasa a spus:

Dacia nu-și asumă riscuri cu lipiri/desfaceri/refaceri făcute de cine știe ce persoană care pot provoca mai multe stricăciuni decât soluții, prin urmare înlocuiesc cu totul să fie siguri de soluție și analizează piesa dânșii. Câte serviceuri credeți că au statie de lipit profesională, nu dintr-aia din Lidl ?

Schimbă pe garanție navigația și poate primești una cu Android Auto/CarPlay. Dacă nu mai ai poți merge la orice service de electronice, inclusiv de telefoane și să îi rogi să ți-l schimbe. E o banalitate de operație; durează mai mult să dai jos piesele până acolo decât înlocuirea în sine. Pot să verifice și continuitatea circuitului, să nu fie de fapt altceva ars după port, poate un SMD etc.

Mulțumesc! Mașina nu mai are garanție. În aprilie a expirat.  Am vorbit cu cineva de la un service .

Mulțumesc pt răspuns  . E varianta stock 9.1.3 . Am încercat cu un alt stick unde am făcut formatate normala nu Quick format. Am pus fișierele pentru a activa MICOM test meu, dar tot nu le vede. Am încercat și cu un fișier video, tot nu citește.  E curios ca îmi scrie ca citește USB-ul adică apare mesajul acela de citire USB, dar se comporta ca și cum USB-UL e gol. De asta am încercat și alte stick-uri și formatarea normala. Intre timp am comandat și un tester de USB de pe Ebay. Am vorbit cu un service și o sa vedem ce zice dacă îmi da probleme de voltaj testerul respectiv.

 

Editat de t0rquemada
Nu cita ultimul post (pct.11 Regulament)
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce treabă are accesul în MICOM (unde oricum nu ai ce căuta) cu funcționarea USB-ului ? Niciuna

Medianav-ul stock (indiferent de versiune) nu citește formate video, deci le folosim degeaba - asta dacă nu cumva Medianav-ul nu este stock și informațiile furnizate sunt incomplete.

Acolo e o problemă software (o rezolvare aveai în service dacia cu un reset dat via diagnoză) sau hardware mufă USB cu probleme (se înlocuiește mufa) sau cip alimentare USB.

Ca să nu existe discuții: Medianav stock = fix cum a ieșit pe poarta fabricii, dacă s-a activat ceva pe el nu mai e stock.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o posibilitate sa fie dus conectorul USB, dar la fel de bine posibil sa fi facut vre-un scurt pe terminalele USB-ului si sa fi omorat controlerul USB.

Indiferent de versiune de firmware (stock - eu in romana i-as spune "Originala", cracked, patched - modifiicata de oricine si oricum), daca pui un fisier MP3 trebuie sa il citeasca obligat fortat daca portul si circuitul de control al USB-ului functioneaza corect.

Spuneam ca te pot ajuta, mai avand inca cateva placi, chiar fiind si la departare. Sunt pe cale de disparitie ca s-au epuizat stocurile si nu se mai ofera nici o garantie la MN1 si la MN2, si probabil in curand si la MN3. In ultima vreme MN1 au picat intr-o veselie si cine a vrut le-am upgradat la MN2. 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   1 membru


×
×
  • Creează nouă...