Sari la conținut

Duster HM "dezbrăcat"


Postări Recomandate

Salutare tuturor

Duster-ul meu a fost "născut" pe 21.05.2020, prima dată l-am văzut pe 03.06.2020 și pe 15.06.2020 l-am adus acasă.

1321821859_DusterHMSVS711.thumb.jpg.fc8fc8c2269bb3f905f6a6c4c8a435c6.jpg

Sunt încântat cât de econom e (1.3TCe 130 4x2): după primii 1500 km consumul scăzuse la 6,3 l/100km, după vreo 200 km pe șosea scădea la 6,2 l/100km, apoi în oraș se ridica la 6,3 l/100km. Iarna consumul s-a ridicat la 6,4 l/100km (doar oraș). La sfârșit de iarnă am trecut de 10 mii km, contoarele s-au resetat și, după 2000 km (inclusiv vreo 400 km de drum lung), pe bord îmi indică 6,3 l/100km.

 

Pe Youtube un patron al unui atelier auto din Moskova a postat un filmuleț cu un Duster proaspăt cumpărat, pe care l-a dezbrăcat ca să-i filmeze caroseria aproape goală. Zice că în practica lui e primul automobil nou ce nu ar necesita, după părerea sa, acoperirea anticorozivă suplimentară. Dar insonorizarea, cu regret, constă doar din mochetă cu pâslă...

Dacă îmi permite moderatorul, filmulețul îl puteți viziona pe https://www.youtube.com/watch?v=AnuDpudPQ9E

În minutul 4 Ilya prezintă sistemul de eșapament: personal nu m-am așteptat să fie o piesă întreagă!

În minutul 4:40 el ne prezintă insonorizarea din spatele carenajului față: câtă apă reține buretele ăla!

Din minutul 7:35 laudă acoperirea anticorozivă a caroseriei.

În minutul 9:50 ne arată denivelările pe tabla exterioară a ușii (calitatea fabricării; da, e produsul uzinei din Moskova, dar procesul tehnologic doar e acelaș...)

În minutul 10:15 măsoară grosimea stratului de vopsea (226-228 microni, vs 140-160 microni la vehiculele japoneze).

Din minutul 18:50 începe dezbrăcarea habitaclului (concomitent își prezintă nedumerirea cât e de complicată dezasamblarea consolei manetei cutie de viteze).

Mai departe Ilya laudă surplusul de anticor în uși, caroseria destul de rigidă și critică lipsa insonorizării pe caroserie.

 

Editat de spascal
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate laudele de acolo au avut un preț din moment ce în film apare scris că "include promovare plătită".

Consumul de carburant trebuie măsurat la pompă, plin cu plin, nu te lua după computerul de bord deoarece indică rău.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Filmulețele lui Ilya ăsta le privesc de mai mult timp și nu e vorba de publicitate. Înțeleg ce ai vrea să zici, dar nu e cazul. Apropo, el e adeptul autovehiculelor Toyota...

De ani buni mă strădui să alimentez automobilele doar la o benzinărie, de la aceeași pompă. Pe care am verificat-o cu canistra. Am și o aplicație (scrisă de mine) cu care duc evidența combustibilului (și nu doar). Spre exemplu, ultima alimentare (permanent fac plinul!) mi-a arătat că pentru ultimii 512 km parcurși am consumat 6,51 l/100 km.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 ore, spascal a spus:

Dacă îmi permite moderatorul, filmulețul îl puteți viziona pe https://www.youtube.com/watch?v=AnuDpudPQ9E

 

Minutul 9:41: "țigănie românească"??? :-D:-D:-D

PS: Interesant filmulețul, mi-ar fi plăcut să filmeze toată "dezbrăcarea", chiar dacă ar fi fost mult mai lungă filmarea.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, așa sunt rușii, nu știu ei de toleranță, respect... :no:

Dar oare e normal să instalezi sub aripă o insonorizare ce reține apă??? Toți producătorii folosesc poliester sau PVC, iar Dacia (sau Renault?) a hotărât să utilizeze burete. De ce???

Apropo, patronul ăsta Ilya are obiceiul să invite proprietarii autoturismelor proaspăt cumpărate să-i ofere posibilitatea să le "dezbrace" automobilele și să le filmeze, răsplătindu-i cu insonorizarea și acoperire anticorozivă suplimentară a caroseriei plus o cameră video.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Țigănie rusească eventual, deoarece modelul Duster destinat Rusiei este asamblat în fabrica Renault de lângă Moscova. Ce se scurge acolo e cel mai probabil votcă.

Chiar sunt curios dacă și Dusterul românesc are burete sub carenaj.

Editat de Stef13
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Mi-am luat recent un Duster la mana a doua, cu 230.000km la bord, si am scos toate protectiile de plastic de sub aripa si din jurul masinii. Am vazut si eu mai demult clipul, si acum cu masina in fata, ii dau dreptate rusului - buretele ala chiar acumuleaza apa, si chiar distruge vopseaua in partea de jos. Din fericire nu-i grav, am prelucrat zona, dar ma intreb cu ce sa il inlocuiesc..... L-am bagat in masina de uscat rufe, sa il usuc (nu prea a mers), si planul era sa il acoper cu o vopsea sau un oarecare fel de mastic.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...