Sari la conținut

Senzor prezenta pasager defect?


Postări Recomandate

Ma confrunt cu o problema mai veche, dar care se agraveaza in ultimul timp. In cazul in care am pasager pe scaunul din dreapta si acesta coboara (fara a opri motorul), imi ramane o perioada de timp (5-10 minute sau uneori chiar mai mult) aprins indicatorul de centura pasager, cu buzzerul de rigoare. La un moment dat isi revine si tace dar destul de tarziu. La ultima vizita in service am povestit situatia dar raspunsul a fost "nu se manifesta". Sigur, daca au stat doar 30 de secunde pe scaun asa e, problema apare dupa o perioada mai lunga (dupa un drum de macar 15 min. sa zicem). 

Banuiala mea este ca acel senzor de prezenta de pe scaun nu isi revine si considera in continuare ca e cineva asezat (daca apas pe scaun se intrerupe o fractiune de secunda indicatorul de centura dar se reaprinde la loc.). Nu am gasit nimic pe net de acest senzor (sau poate nu am cautat ce trebuie). Ma poate ajuta cineva cu un cod pentru piesa si eventual o parere daca se schimba greu? Sau poate problema e in alta parte si interpretez eu gresit cauza.  4x4 1.5 dci, fabricatie 2013. Multumesc.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Senzorul detectie pasager (873333355R) defect sau legătura imperfectă între el și calculator de airbag, asta în lipsa unor detalii cum ar fi:

- s-a vărsat ceva pe sezutul scaunului din dreapta

- s-a tras de cablajul între scaunul din dreapta și podea

-s-a instalat încălzire în scaune

  • Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi.  Nu s-a varsat nimic iar incalzirea e din fabrica montata. Incerc sa verific legaturile, teoretic n-a tras nimeni de ele dar cine stie. Daca nu, caut piesa dupa cod

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...